28 квітня 2020, 17:52

Невнесення до ЄРДР відомостей про вчинення злочину щодо судді є однією із загроз незалежності суддів

Прес-служба ВРП

Відсутність реагування з боку Генерального прокурора на звернення суддів щодо втручання в їхню діяльність негативно впливає на засади демократичного устрою, забезпечення прав та свобод людини і громадянина через можливе зниження їх рівня захисту судом, – на це вказано у Щорічній доповіді за 2019 рік "Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні", яку нещодавно затвердила ВРП.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Належне фінансування судової системи є однією з гарантій незалежності суддів, - ВРП".

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Зазначається, що незалежність і недоторканність суддів, зазначається у документі, гарантується статтями 126 і 129 Конституції України, якими встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні й керуються верховенством права. Втручання у будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися винесення неправосудного рішення тягне за собою відповідальність за статтею 376 Кримінального кодексу України.

Так, у разі здійснення такого втручання суддя зобов’язаний звернутися з повідомленням про це до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора (на вимогу статті 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"), на підставі чого до Єдиного реєстру досудових розслідувань мають бути внесені відповідні відомості.

Втім, здійснюючи перевірку таких повідомлень, ВРП, що Генеральний прокурор не вносить до ЄРДР відомості про вчинення щодо судді кримінального правопорушення.

"Вища рада правосуддя вважає грубим порушенням вимог кримінального процесуального законодавства України бездіяльність з боку посадових осіб Генеральної прокуратури України (Офісу Генерального прокурора), яка полягає у невнесенні відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням суддів про вчинене кримінальне правопорушення, пересиланні повідомлення суддів про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя з одного правоохоронного органу до іншого", – наголошується у Доповіді.

У документі також відзначається, що досить часто Генеральна прокуратура України передає повідомлення суддів щодо можливого втручання у їхню діяльність з боку службових осіб регіональних прокуратур до тих самих регіональних прокуратур. ВРП неодноразово виявляла, що відповідні територіальні правоохоронні органи не вносять відомостей за такими повідомленнями суддів до ЄРДР. Це, на думку ВРП, порушує питання про наявність конфлікту інтересів у правоохоронних структур, яким Генпрокуратура пересилає повідомлення суддів про втручання, а також ставить під сумнів можливість здійснення ними повної, всебічної та об’єктивної перевірки повідомлених суддею фактів втручання.

Відзначається, що у тих випадках, коли повідомлення суддів щодо можливого втручання у їхню діяльність з боку службових осіб регіональних прокуратур передавалися Генпрокуратурою за підслідністю до тих самих регіональних прокуратур, відомості за такими повідомленнями суддів не були внесені до ЄРДР і після прийняття рішень ВРП про внесення відповідних подань.

Зазначається, що ВРП невідомо про жодне службове розслідування, яке було б проведено в межах Генпрокуратури України у зв’язку з поданням ВРП щодо виявлення та притягнення до встановленої законом відповідальності посадових осіб, що допустили бездіяльність у частині невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинене кримінальне правопорушення за ознаками, передбаченими частиною першою статті 376 КК України, за повідомленням судді. Водночас ВРП не може виступати ініціатором дисциплінарного провадження щодо прокурора.

Така ситуація, вважають у ВРП, є загрозливою для засад демократичного устрою, забезпечення прав та свобод людини і громадянина через можливе зниження їх рівня захисту судом.

Нагадаємо, оприлюднено доповідь ВРП за 2019 рік про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати