13 квітня 2021, 14:05

Неприбуткові організації зможуть утворювати в Україні постійно діючі арбітражні установи: законопроект

Удосконалити діяльність арбітражів та підвищити інвестиційну привабливість України через призму розвитку та поширення альтернативних способів вирішення спорів пропонує поданий до Верховної Ради України законопроект.

Читайте також: "Несвоєчасне повідомлення арбітражного керуючого про перевірку є протиправним, - суд"

Чим зумовлена необхідність прийняття проекту Закону?

Наразі в Україні діють дві постійно діючі арбітражні установи при Торгово-промисловій палаті України – Міжнародний комерційний арбітражний суд та Морська арбітражна комісія, які здійснюють свою діяльність відповідно до Закону. Закон № 4002-ХІІ не містить обмежень щодо можливості утворення інших постійно діючих арбітражних установ, однак відсутні законодавчо визначені механізми утворення та державної реєстрації таких арбітражних установ.

Необхідність прийняття проекту Закону зумовлена потребою подальшого вдосконалення законодавства, яке регулює утворення та діяльність постійно діючих арбітражних установ, з метою розвитку альтернативного способу вирішення міжнародних комерційних спорів, зменшення навантаження на державні суди, покращення інвестиційного клімату для великого бізнесу в Україні.

Що передбачають положення законопроекту?

Проектом Закону № 5347 від 08.04.2021 пропонується розширення арбітрабельності спорів, що можуть бути передані на вирішення міжнародного комерційного арбітражу, зокрема, передбачається можливість розгляду арбітражем справ у спорах:

  • з цивільно-правових договірних відносин у сферах приватизації майна, публічних закупівель;
  • з корпоративних відносин, що виникають з договору, без обов’язкової арбітражної угоди, укладеної між юридичною особою та всіма її учасниками;
  • за участю нерезидента, пов’язаних із здійсненням інвестицій іноземним інвестором в Україні або українським інвестором за кордоном.

Також пропонується встановити порядок вирішення питань щодо визначення складу арбітражу апеляційним судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ (для постійно діючих арбітражних установ, крім Міжнародного комерційного арбітражного суду та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України).

Зміни передбачають положення щодо можливості утворення в Україні постійно діючих арбітражних установ, крім Міжнародного комерційного арбітражного суду та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України, засновниками яких пропонується визначити неприбуткові організації, що зареєстровані відповідно до законодавства України, або філії та представництва організацій, що зареєстровані відповідно до законодавства іноземної держави, та які є засновниками арбітражних установ за кордоном.

Крім того пропонується передбачити порядок державної реєстрації постійно діючих арбітражних установ.

Разом з тим з метою уникнення можливих зловживань Прикінцевими та перехідними положеннями проекту Закону передбачається, що постійно діючі арбітражні установи, утворені після набрання чинності цим Законом, зможуть здійснювати розгляд справ у спорах щодо нерухомого майна через п’ять років з дня їх держаної реєстрації.

Проектом Закону пропонується внести зміни до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Закону № 4002-ХІІ та Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати