Національний банк відповідно до вимог закону "Про валюту і валютні операції" (далі – Закон про валюту) запровадив порядок обміну уповноваженими установами інформацією про гривневі рахунки їх клієнтів чи користувачів, що є нерезидентами.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Уряд схвалив проєкт змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення передбачуваності бюджетної політики"
Про це повідомляє пресслужба НБУ.
З цією метою НБУ розробив автоматизовану інформаційну систему "Реєстр рахунків нерезидентів" (далі – Реєстр) на платформі блокчейн Hyperledger fabric.
Відповідно до Закону про валюту, операція з переказу коштів у гривні за участю нерезидента є валютною операцією, що підлягає валютному нагляду. Якщо інформації про резидентність отримувача немає, уповноважена установа, що обслуговує платника, не може чітко ідентифікувати, чи є така операція валютною, чи ні. Це зумовлює ризик невиконання цією установою функцій агента валютного нагляду.
В НБУ наголошують, що функціонування Реєстру необхідне, щоб мінімізувати вищезазначені ризики та вдосконалити умови проведення валютного нагляду уповноваженими установами за операціями у гривні, що здійснюються за участю нерезидентів через ці установи.
З метою виконання вимог Закону про валюту Національний банк:
- врегулював порядок інформаційної взаємодії уповноважених установ щодо відкритих у цих установах рахунків нерезидентів у гривні з використанням Реєстру;
- зобов'язав уповноважені установи надавати до Реєстру інформацію за усіма відкритими в цих установах банківськими чи платіжними рахунками, власниками яких є нерезиденти;
- надав можливість уповноваженій установі безоплатно отримувати інформацію з Реєстру про належність рахунку в гривні власнику-нерезиденту під час виконання функцій агента валютного нагляду.
Інформація щодо рахунків нерезидентів зберігатиметься в Реєстрі в зашифрованому за допомогою хеш-функції вигляді без можливості зчитування відомостей про рахунок клієнта.
З 1 жовтня 2023 року Реєстр функціонуватиме в повному обсязі, включно з можливістю отримання уповноваженими установами інформації про належність рахунків у гривні до банківських чи платіжних рахунків, власниками яких є нерезиденти.
Запровадження Реєстру сприятиме розширенню інструментарію для здійснення уповноваженими установами валютного нагляду за валютними операціями в гривні.
Вищезазначені норми містить нове Положення про інформаційну взаємодію уповноважених установ щодо рахунків нерезидентів у гривні. Документ затверджено постановою Правління Національного банку України від 30 травня 2023 року № 72 "Про затвердження Положення про інформаційну взаємодію уповноважених установ щодо рахунків нерезидентів у гривні та внесення зміни до Положення про валютний нагляд".