19 березня 2020, 10:54

Найпоширеніші звернення до ТПП України у зв’язку з форс-мажором

Торгово-промислова палата України

Карантин у зв'язку з поширенням короновірусу став для бізнесу непередбачуваною реальністю в період обмежень. ТПП України опублікувала найпоширеніші звернення у зв’язку з форс-мажором.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Карантин як форс-мажор: роз'яснення ТПП України".

Про це повідомляє Торгово-промислова палата України.

Чи визнає ТПП карантин форс-мажором?

Так, визнає. На рівні держави було прийнято зміни до ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1998, №13, ст. 52).

Чи може бізнес автоматично бути звільненим від відповідальності у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин карантину?

Відповідно до міжнародної практики обставина форс-мажору, у т.ч. карантин, автоматично не звільняє від відповідальності. Необхідно розуміти, яким чином певна обставина, у т.ч. карантин, обмежує виконання певного зобов’язання.

Чи виправдовує карантин, у зв’язку із внесенням до переліку форс-мажорних обставин, неможливість сплати за договорами оренди?

На законодавчому рівні відсутність грошей не вважається форс-мажором, тому неможливість сплати не можна віднести до форс-мажорних обставин, якщо немає підтвердження технічних обмежень здійснення сплати.

При цьому ТПП України зазначила, що може розглядати заяви засвідчення форс-мажорних обставин у разі неможливості користування приміщеннями у зв’язку із введеними на рівні державної влади обмеженнями або заборонами для суб’єктів господарювання у відповідних сферах.

Чи можливо без отримання сертифіката про форс-мажор урегулювати питання без застосуваня штрафних санкцій і бути звільненим від відповідальності?

Так, можливо - у разі, якщо сторонами буде внесено зміни до договору мирним шляхом. "Ми рекомендуємо застосувати процедуру урегулювання відносин сторін за договорами шляхом укладання відповідних доповнень до договору щодо перенесення строків зобов’язань, що в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ТПП України або уповноваженою нею регіональною ТПП та отримання відповідного сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань на території України", - зазначили у ТПП України.

Також, якщо відповідними нормативно-правовими актами буде передбачено звільнення від відповідальності або ненарахування штрафних санкцій/пені у відповідній сфері діяльності, що вважатиметься нормою прямої дії, яка не потребує додаткового підтвердження.

Читайте також: "КАРАНТИН VS БІЗНЕС: як не програти".

Чи можна визнати форс-мажором припинення діяльності підприємства у зв’язку з відмовою працівників виходити на роботу в умовах карантину?

Ні, у разі відсутності на це розпорядження на рівні держави, яке зобов’язує підприємство припинити діяльність, у т.ч. через масові звільнення, така обставина не може бути засвідчена як форс-мажор.

Водночас, у зв’язку з введеним карантином, жодним нормативно-правовим актом на території України не передбачена можливість відмови у виході на роботу без оформлення відпустки, лікарняного, одержання згоди керівництва працювати за дистанційним графіком без шкоди для роботи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати