05 лютого 2021, 16:05

Надання копій пенсійних справ померлих родичів: роз’яснення Омбудсмана

Прес-служба Уповноваженого ВРУ з прав людини

У зв’язку з надходженням на адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернення щодо відмови у наданні копій пенсійних справ померлих родичів, в межах законодавства у сфері захисту персональних даних, прес-служба Уповноваженого ВРУ з прав людини підготувала роз’яснення з цього питання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Омбудсман та Асоціація жінок-юристок України "ЮрФем" підписали Меморандум про співпрацю".

Відповідно до статей 2 та 5 Закону України "Про захист персональних даних" об’єктом захисту відповідно до цього Закону є персональні дані, які визначені як відомості або сукупність відомостей про особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Зазначається, що людина як учасник цивільних відносин, відповідно до статті 24 Цивільного кодексу України, вважається фізичною особою. Цивільна правоздатність фізичної особи, тобто здатність мати цивільні права та обов’язки, виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті (стаття 25 Цивільного кодексу України).

У відомстві звертають увагу, що виходячи з поняття персональних даних та положень Цивільного кодексу України, інформація про померлу особу не є її персональними даними. Водночас статтею 7 Закону України "Про поховання та похоронну справу" передбачено, що держава гарантує конфіденційність інформації про померлого.

Так, згідно з положеннями статті 7 Закону України "Про поховання та похоронну справу", надання інформації про померлого здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію".

Відповідно до статті 5 Закону України "Про інформацію", кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи та законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Зокрема, норми Закону України "Про інформацію", як і норми Цивільного та Сімейного кодексів України, не містять заборон стосовно надання інформації про померлу особу її родичам.

Отже, з метою реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів родичі померлої особи мають право отримати інформацію про померлого у разі надання документів, які підтверджують їх родинні відносини з померлою особою (копії свідоцтва про народження, шлюб, смерть тощо).

Дані роз’яснення мають рекомендаційний характер.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати