Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти (МКЗБ) підписала Угоди з Міністерством юстиції та Міністерством охорони здоров’я України в рамках своєї програми допомоги владі для посилення співпраці та координації зусиль з розшуку десятків тисяч людей. які зникли безвісти внаслідок російського вторгнення та війни, що триває.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Меморандум про співпрацю, підписаний з Міністерством юстиції, передбачає розвиток співробітництва в галузі судової генетики та судової експертизи, зміцнення потенціалу у проведенні ДНК-ідентифікації та використанні сучасних криміналістичних технологій, які використовуватимуться в Україні для ефективного здійснення розслідувань щодо пошуку зниклих безвісти.
Зазначається, що така співпраця сприятиме:
- ефективності здійснення розслідувань щодо пошуку зниклих безвісти внаслідок злочинів проти людяності, передусім проти цивільного населення України;
- швидкій та ефективній міжнародній співпраці в галузі судової експертизи як заходу для зміцнення захисту прав людини;
- проведенню науково-технічної та дослідницької діяльності;
- гармонізації та розвитку практики судово-генетичної експертизи як з позиції розгляду справ, так і з дослідницької точки зору для забезпечення належного ланцюжка доказів та співпраці між українськими установами для вдосконалення процедур пошуку великої кількості зниклих безвісти осіб.
Меморандум про взаєморозуміння, підписаний з Міністерством охорони здоров’я України, посилить співпрацю в галузі судової медицини та судової експертизи. Йдеться про розробку стандартних операційних процедур судової експертизи на основі міжнародних стандартів. МКЗБ сприятиме допомозі МОЗ України у розбудові спроможності та надання підтримки у сфері судово-медичної експертизи. Співпраця в галузі судової медицини та розвиток галузі сприятиме своєчасному опрацюванню великої кількості справ та забезпечення гідного поводження із тілами померлих людей, які мають різні ступені збереження.
Для України це можливість реформувати судово-медичну експертизу відповідно до вимог міжнародного права, що полегшить передачу доказів воєнних злочинів у міжнародні судові інстанції. Меморандум про взаєморозуміння сприятиме зміцненню інфраструктури та технічного потенціалу судово-медичних бюро на основі оцінки потреб та консультацій та зокрема, передбачає консультації з питань впровадження посмертної комп’ютерної томографії у систему судової медицини. Це дослідження використовується для коректного розслідування обставин смерті. Наразі існує проблема щодо ідентифікації тіл, які залишаються на окупованих територіях України, в зоні проведення бойових дій, або тимчасово захоронені, та подальшого розслідування.
ICMP вже надає підтримку судово-медичним бюро Міністерства охорони здоров’я.
Під час церемонії підписання в Міністерстві юстиції та Міністерстві охорони здоров’я в Києві Генеральна директорка Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) Кетрін Бомбергер сказала: «Вже є десятки тисяч зниклих безвісти під час війни, яка триває, і кількість зниклих безвісти продовжує зростати. Жодна країна, упродовж триваючої війни та покладаючись на власні зусилля, не спроможна знайти таку величезну кількість зниклих безвісти людей і розслідувати їх зникнення, щоб докази таких злочинів могли бути надані міжнародному трибуналу. Підтримка України з боку МКЗБ спрямована на те, щоб допомогти розширити наявні можливості для задоволення цих вимог».
Меттью Холлідей, програмний директор, Європа (керівник програми МКЗБ в Україні) додав: «Підтримка МКЗБ сприятиме співпраці усіх зацікавлених сторін та інституцій щодо ситуації із зниклими безвісти в Україні. Ми прагнемо розширити технічні можливості України, щоб вона могла проводити розслідування десятків тисяч справ відповідно до принципів правової держави, використовуючи передові технології».
«Міністерство юстиції формує і реалізовує державну політику у сфері судової експертизи. І, власне, ДНК-експертиза, аналіз фото-, відеоматеріалів з тим, щоб ідентифікувати зниклих осіб, хто вони, чи вони перебувають на території рф — те, чим займаються наші інститути. І допомога у цьому, щоб налагодити роботу належним чином і об'єктивно, — є неабияк важливою», — зазначив Міністр юстиції України Денис Малюська.
«Ми потребуємо підтримки з боку партнерів та залучення міжнародних експертів при дослідженні злочинів і здійсненні судової експертизи. Для нас є дуже цінним ваші досвід і допомога в галузі судової експертизи для захисту прав людини», — звернувся до парнерів заступник Міністра юстиції України Андрій Гайченко.
Перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров зазначив: «У зв’язку з повномасштабною війною з Росією наразі близько 30 тисяч українців, як цивільних, так і військовослужбовців, вважаються зниклими безвісти. Ми зобов’язані забезпечити ретельне розслідування та документування військових злочинів для них. Світ має знати правду про злочини, скоєні проти України, а родини мають отримати точну інформацію про долю своїх близьких та обставини їх зникнення. Щоб досягти цього, ми повинні підвищити нашу систему судово-медичної експертизи до міжнародних стандартів».
МКЗБ – це міжурядова організація зі штаб-квартирою в Гаазі, повноваження якої полягають у забезпеченні співпраці урядів та інших зацікавлених сторін у пошуку осіб, зниклих безвісти внаслідок війни, порушень прав людини та за інших обставин. Вона підтримує зусилля, спрямовані на допомогу країнам в ідентифікації осіб на основі наукових даних, маючи в розпорядженні унікальну лабораторію. Фахівці організації вивчають зразки ДНК, вилучені, зокрема, з масових поховань. Також порівнюються ДНК-зразки живих родичів. Це важливо для сімей, яких розлучили, в тому числі внаслідок примусової депортації дітей.
Програма МКЗБ в Україні підтримується Урядом Канади, Європейською службою зовнішніх справ Європейського Союзу (FPI), Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Бюро з питань демократії, прав людини та праці (DRL) Державного департаменту США.