24 листопада 2022, 16:06

Міжнародні інструменти для стягнення компенсацій з росії – у процесі розробки

Пресслужба Міністерства юстциії

Заступник Міністра юстиції України Ірина Мудра розповіла, якою може бути відповідальність рф за збройну агресію в Україні за чинними міжнародними та національними актами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Форс-мажор під час війни: судова практика"

За її словами, відповідальність держави завжди настає за вчинення міжнародно-протиправного правопорушення проти іншої держави або сукупності держав.

Окупацією території Автономної Республіки Крим, початком збройного конфлікту на Донбасі і повномасштабною збройною агресією 24 лютого 2022 року росія порушила основоположні принципи міжнародного права і міжнародного правопорядку.

"Абсурдно, як росія і надалі є учасницею глобальних міжнародних організацій, особливо ООН і її Ради Безпеки, щодня вбиваючи дітей, жінок, чоловіків у мирній демократичній європейській країні.

Статут ООН порушено. Статут Ради Європи порушено, а росія була членом Ради Європи на момент початку агресії. Принципи Заключного Гельсінського Акту 1975 року порушено. Це принципи про дотримання прав людини, територіальну цілісність держав, непорушності кордонів", - наголосила заступниця міністра.

Міжнародне гуманітарне право забороняє вбивства і зґвалтування цивільного населення під час війни, забороняє тортури і знущання над військовополоненими, забороняє знищення приватної власності, але його порушено.

Більш того, всі ці воєнні злочини, злочини проти людяності і геноцид українського народу поєднані з нанесенням прямої матеріальної шкоди постраждалим. А тому для росії поряд з міжнародною кримінальною відповідальністю настає і матеріальна міжнародна відповідальність та беззаперечний обов’язок компенсувати всі завдані збитки у вигляді репарацій.

Такі найстрашніші злочини як геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини підпадають під юрисдикцію Міжнародного Кримінального Суду. Україна активно співпрацює з прокурором МКС для забезпечення належного розслідування і притягнення до відповідальності росії.

Оскільки ні Україна, ні росія не ратифікували Римський Статут МКС і Кампальські поправки до нього щодо злочину агресії, – цей Суд не має юрисдикції розслідувати злочин агресії росії проти України.

Враховуючи відсутність юрисдикції МКС і будь-якого іншого існуючого органу міжнародної юстиції, Україна з самого початку повномасштабної російської агресії працює кожного дня над створенням Спеціального Трибуналу за злочин агресії рф проти України.

В той же час, Офіс Генерального прокурора України розслідує за Кримінальним кодексом України скоєні звірства російських військових. Українські суди вже винесли вироки зловмисникам за вбивства мирних жителів.

Потерпілі – фізичні та юридичні особи України – мають отримати компенсацію за збитки, завдані російською агресією. Прямо зараз всі необхідні міжнародні інструменти, які прагне створити Україна, у процесі розробки.

"Тут існує юридичний аспект, пов’язаний з юрисдикційним імунітетом рф та її майна. Юрисдикційний імунітет означає імунітет держави та її майна від подання судового позову, засобів забезпечення позову та примусового виконання судового рішення.

Однак, з позитивної сторони, в міжнародному праві закріпилась концепція обмежувального імунітету. Він полягає в тому, що держава та її власність мають імунітет лише тоді, коли держава діє, а її власність використовується для виконання суверенних функцій. У разі ж комерційних правовідносин, держава та її власність імунітету не мають", - повідомила Ірина Мудра.

Концепція обмежувального імунітету закріплена у законодавстві США, Великобританції, Канади, інших держав. На рівні ООН та Ради Європи прийнято Конвенції про імунітети держав, які також засновані на концепції обмежувального імунітету.

Україна прагне прийняти профільний закон, який врегулює питання юрисдикційних імунітетів іноземних держав і їх майна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати