![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Фінансові компанії ‒ це найбільш численний та динамічний сегмент ринку небанківських фінансових посередників України. Аналітики YouControl з’ясували, що у ренкінгу 20 топових фінкомпаній за операційними доходами 90% становлять саме мікрокредитні організації. Винятками стали платіжний сервіс Нової пошти (NovaPay) та неприбуткова квазі-державна організація ‒ Фонд розвитку підприємництва, що увійшли до трійки лідерів цьогорічного ренкінгу.
Специфіка фінкомпаній
До категорії фінкомпаній законодавець відніс усіх небанківських фінансових посередників, що не належать до групи кредитних спілок, ломбардів, страховиків, НПФ тощо. Внаслідок цього склад ринку фінансових компаній виявляється досить різнорідним за бізнес-моделями, а норми регулювання ще більш розмиті та нечіткі в порівнянні з рештою видів небанківських фінпосередників. У результаті нижчого рівня наглядового навантаження додатковим стимулом розвитку ринку став регуляторний арбітраж. Це коли власники дрібних банків переоформлювали свій кредитний бізнес у формі фінансових компаній для уникнення надмірних вимог Нацбанку.
Так, станом на 31.01.2022 НБУ відзвітував про наявність 949 офіційно зареєстрованих фінансових компаній. Сумарні активи фінансових компаній зросли на 77% за період від початку 2018 р. до 01.10.2021 р., сягнувши 191 мільярдів гривень.
Мікрокредитування
Бурхливий розвиток фінансових компаній в Україні безпосередньо пов’язаний зі зростанням популярності серед населення мікрофінансових організацій. Вони надають роздрібні кредити готівкою або онлайн та, по суті, виконують функцію кредитора останньої інстанції. Адже "підбирають" у банків клієнтів, які не відповідають їхнім вимогам надійності позичальника. Така неперебірливість у клієнтах зумовлена особливістю бізнес-моделі мікрокредитування. Медіанна сума позики зазвичай не перевищує середньої зарплати в регіоні діяльності, а високі відсоткові ставки компенсують ризики неповернення.
Платіжні сервіси
Значну лепту в розвиток вітчизняного ринку фінансових компаній вносять платіжні сервіси. Великі компанії зі сфери e-commerce, логістики та ритейлу розробили власні сервіси для розрахунку клієнтів. Інвестиції великого бізнесу з більш традиційних сфер у фінтех стартапи, що діджиталізують платіжні інструменти, суттєво підштовхнули ринок фінкомпаній. Адже кожен з великих гравців має серйозну клієнтську базу, яку стимулюють розраховуватися саме за допомогою їхніх платіжних сервісів. Саме це вивело даний підвид фінансових установ на друге місце за часткою ринку.
Хто в топі?
Для побудови ренкінгу від YouControl щодо топ фінансових компаній України було обрано показник операційних доходів. Його розраховано як суму доходів за статтями: "чистий дохід від реалізації продукції" та "інші операційні доходи". Їх щоквартально публікує Нацбанк на своєму офіційному сайті. Індикатор операційних доходів дає змогу приблизно оцінити масштаби діяльності та ринкову потужність фінансових компаній.
За обсягом операційного доходу, згенерованого за 9 місяців 2021 року найбільшою компанією виявилось ТОВ "Нова пей". Вона діє під брендом NovaPay і належить до групи компаній "Нова пошта", забезпечуючи її логістичний бізнес платіжними сервісами в онлайні та офлайні. За 3 квартали 2021 року її офіційний дохід перевищив 3,4 млрд грн.
На другому місці з операційним доходом у майже 3 млрд грн розташувався сервіс онлайн кредитування ТОВ "Мілоан" (Miloan). Це компанія, що надає мікропозики фізичним особам на картку за запитом клієнтів через інтернет. Трійку лідерів ренкінгу замикає Фонд розвитку підприємництва (ФРП), 2,5 млрд грн. Це неприбуткова квазі-державна організація, заснована Національним банком України, Міністерством фінансів України та Німецькою Кредитною установою для відбудови (KfW).
Через ФРП акредитованим банкам-партнерам надаються фінансові кредити для подальшого кредитування суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва. Фонд розвитку підприємництва реалізує як кредитні програми із залученням коштів допомоги Уряду Німеччини, програму FinancEast за підтримки Європейського Союзу, так і державну програму доступних кредитів "5-7-9%". Решту списку 20 топових фінкомпаній переважно складають відомі мікрокредитні організації, які займаються роздрібним кредитуванням фізичних осіб.
Д.е.н., фінансовий аналітик YouControl, Роман Корнилюк: "Активний ріст популярності послуг мікрокредитування, які надаються фінкомпаніями, базується на нижчих стандартах контролю за надійністю клієнтів у порівнянні з банками. Зворотний бік медалі – космічно високі кредитні ставки та високий рівень скарг на порушення прав позичальників, значна частина яких потрапляє в боргову залежність від таких посередників і потім має серйозні проблеми з колекторами. Втім, слід розуміти, що "велика двадцятка" ‒ це лише вершина айсбергу ринку фінансових компаній. Серед майже тисячі учасників ринку є багато невідомих широкому загалу фінпосередників, котрі мають риси "компаній-одноденок" з огляду на вік заснування, що не перевищує двох-трьох років від дати офіційної реєстрації".