Не зважаючи на те, що Верховна Рада України відхилила проект Закону про медіацію №3665, альтернативні методи вирішення спорів все більше починають користуватися попитом. Вже п’ятий рік поспіль юридична спільнота вирушає до Одеси на Всеукраїнський форум «Медіація і право», щоб обговорити ті проблеми, які існують в медіації сьогодні.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цьогорічний форум, що відбувся 21 червня 2019 р., був присвячений використанню медіації як в бізнесі, так і сімейних питаннях. Захід було організовано ГС «Українська академія медіації».
«Я переконана, що ця щорічна традиція буде стимулювати нас працювати весь наступний рік - насамперед для того, щоб законопроект, який з певних мотивів не був почутий Парламентом минулого скликання, був удосконалений за результатами нашого сьогоднішнього обговорення і щоб наступного року ми вже обговорювали особливості законодавчого регулювання медіації», - зазначила під час відкриття заходу суддя Касаційного адміністративного суду Наталія Блажівська.
Керівник Проекту ЄС «Право-Justice» Довідас Віткаускас також підкреслив, що, не дивлячись на актуальність цієї теми, в реформі правосуддя самій медіації приділяється недостатньо уваги. І хоча тепер медіація стає новим важливим вектором для реформування, існує ряд проблем, не усунувши які, використання альтернативних методів врегулювання спорів не буде ефективним. За його словами, такою проблемою є невиконання судових рішень.
«Для того, щоб сторони працювали разом, повинна бути культура невідворотності виконання обов’язків, що випливають із контрактів, законодавства та судових рішень. Люди мають розуміти, що не можна грати з судовими рішеннями. Як тільки це стане зрозуміло, одразу виникнуть умови для розвитку медіації та інших альтернативних методів вирішення спору», - наголосив він.
Натомість Андрій Костін, заступник Голови Ради адвокатів Одеської області, зазначив, що істотну роль відіграють і адвокати сторін, адже, суддя лише розглядає ті позиції, з якими прийшли адвокати до суду. «Якщо адвокат розуміє, що сторони можуть досягнути результату шляхом примирення, то пояснити це сторонам - не право адвоката, а його професійний обов’язок, що випливає із компетенції і добросовісності», - зазначив пан Костін.
На першій панелі заходу в обговоренні, чи є врегулювання спору за участі судді конкурентом медіації, також взяли участь суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Алла Лесько, суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Лариса Зуєва, суддя Одеського окружного адміністративного суду Елла Катаєва, Голова комітету з медіації Ради адвокатів Одеської області, тренер, адвокат, медіатор Тетяна Барабаш.
Натомість у другій панелі щодо використання медіації в бізнес-середовищі, модератором якої виступила адвокат-медіатор Наталія Данилко, психотерапевт та бізнес-медіатор Анна Зубачова разом з адвокатом та бізнес-медіатором Мариною Саєнко розповіли, що не потрібно сприймати медіацію лише як спосіб врегулювання конфлікту. На їх думку, медіація може виступити превентивним інструментом на стадії, коли ніякого конфлікту ще немає й існує лише бажання створити щось разом.
Як і з шлюбним контрактом, у бізнесі можна проговорити і прописати всі «важкі» питання ще до початку ведення спільного бізнесу. «Ми хочемо, щоб всі зрозуміли, що краще домовлятися «на березі», щоб одразу зрозуміти, які у кого мотиви», - наголосила Анна Зубачова.
Що потрібно обговорити з майбутнім бізнес-партнером:
- фінансові питання;
- ціннісні орієнтири і мотиви;
- головне - умови припинення партнерства.
Такі переговори «до», на думку спікерів, зможуть зберегти фінансові, часові й емоційні ресурси «після», коли конфлікт вже виник. Звичайно, ці питання можна обговорити і самостійно, але експерти наголошують, що основна функція медіатора як на стадії переговорів, так і безпосередньо під час конфлікту, - це вміння ставити правильні питання.
Марина Саєнко зазначила, що саме медіатор може ставити неприємні питання, які важко запитувати самотужки. У відповідях на ці питання криється основна інформація про мотиви бізнес-партнера, про те, які можуть виникнути конфлікти і як їх можна було б вирішити. Іноді під час таких переговорів партнери розуміють, що їм буде складно вести справу разом, і відмовляються від цієї ідеї. Медіатори впевнені, що це також хороший результат, адже допомогло вберегти їх від негативної співпраці і конфліктів.
Про медіацію в трудових спорах розповіла юрист-медіатор Світлана Хєда. За її словами, є певна різниця між медіацією на робочому місці і трудовою медіацією. «Медіація на робочому місці базується на конфлікті, тобто це можуть бути будь-які конфлікти, навіть не пов’язані юридичною складовою. Якщо цей конфлікт не вирішується, він може перейти у стадію трудового спору. І вже вирішення трудових спорів за допомогою медіації - це трудова медіація», - наголосила вона.
Також, відповідаючи на питання, які якості мають бути у медіатора, пані Хєда зазначила, що медіатор у першу чергу має любити людей і хотіти їм допомогти вирішити їх проблеми. Без цього, за її словами, ніякі курси і навчання не допоможуть.
Про особливості сімейної медіації для різних вікових категорій і різних видів проблем розповіли Ідіт Шахам, адвокат, сімейний медіатор (Ізраїль), Оксана Ратушна, юрист, сімейний медіатор, та Світлана Стадник, сімейний медіатор.
Так, у кожної вікової групи є свої потреби і побоювання, нерозуміння яких неодмінно призводить до конфліктів. Наприклад, при роботі зі старшим поколінням потрібно враховувати, за словами пані Шахам, те, що ці люди емоційно переживають перехід від незалежності до повної залежності від свої дітей як фізично, так і матеріально. Натомість, при роботі з подружжям, яке хоче розлучитися, на думку пані Ратушної, рушійною силою є саме відносини між цим подружжям, а не питання поділу майна і виховання дітей.
Крім цього, вже традиційно на форумі є частина з практичними лайфхаками від медіаторів. Цього року на майстер-класі виступила психотерапевт, сімейний медіатор Тетяна Білик, яка розповіла про комунікативні навички для важкої роботи в бізнесі та житті.
Однією з проблем, які часто виникають між керівником і його співробітниками, є так звані «проблеми з комунікацією», коли, отримавши завдання, працівник не може виконати те, що йому сказали. За словами пані Білик, це відбувається тому, що іноді неможливо передбачити, як інша людина зрозуміє те, що їй кажуть. Вихід з цієї ситуації - запитати людину, що вона зрозуміла, і як, на її думку, вона має виконати поставлене завдання.
Коментарі
Світлана Сергєєва, Партнер, адвокат-медіатор АО «Юридичне бюро Сергєєвих», віце-президент ГС «Українська академія медіації»
- На Вашу думку, чи змінилося ставлення українського суспільства до медіації за останній рік?
- Ми можемо говорити про все населення взагалі та професійну спільноту правників. Якщо проводити аналіз, чи змінилося щось у ставленні населення до медіації за останній рік, то ми відмічаємо поглиблення інтересу до цієї примірної процедури.
Все частіше представники бізнес-середовища для вирішення своїх спорів звертаються до медіації, розуміючи, наскільки для них це вигідніше, ніж звернення до суду.
Крім цього, дуже активно розвивається сімейна медіація, у якій сім‘ї домовляються з будь-яких питань: розірвання шлюбу, грошове утримання, визначення місця проживання дитини, розподіл майна тощо.
Також в Одесі, наприклад, продовжує функціонувати кабінет медіації при Господарському суді Одеської області, до якого судді рекомендують звернутися сторонам. Також при Київському районному суді м. Одеси працює Громадський центр правосуддя, відкритий за підтримки USAID. ГС «Українська академія медіації» є партнером цього проекту у сфері медіації. Це означає, що громадян направляють на консультацію до професійних медіаторів щодо можливості вирішити спір за допомогою медіації.
Якщо говорити про професійне середовище, то вже немає питань щодо того, що таке медіація і хто такий медіатор. Медіація стала трендом, це модно - бути медіатором. За останній рік велика кількість колег пройшли навчання та опанували навички медіатора. Це відбувається тому, що правники почали на свої кейсах відчувати та розуміти, що ADR (зокрема, і медіація), є дуже ефективним способом врегулювання конфліктів та спорів.
На нашу думку, взагалі за останні 2-3 роки суспільство зробило великий крок вперед на шляху до розбудови нової культури примирення.
- Які проблеми має вирішити законодавство про медіацію?
- Новий Закон про медіацію повинен вирішити багато питань. Серед них:
- закріплення стандартів навчання медіаторів;
- поява можливості призупинення судового розгляду справи, якщо сторони вирішили звернутися до медіатора;
- визначення статусу медіатора, його прав та обов’язків;
- визначення питання щодо реєстрів медіаторів та того, хто їх може вести тощо.
Також було б логічним, на думку багатьох колег, щоб закон передбачив обов’язкове звернення до медіації по деяким категоріям справ до того, як звертатися до суду. Насправді, це світова практика, коли більшість справ вирішуються в позасудовому порядку.
Наразі вже створена робоча група по роботі над новим законопроектом про медіацію. Будемо сподіватися, що на чергових виборах до ВРУ увійдуть колеги-правники, які підтримують цей законопроект, та нарешті закон буде прийнятий.
- Які Ваші враження від форуму?
- Ми дуже ретельно готувалися до форуму і сьогодні відчуваємо задоволення. На нашу думку та за відгуками учасників, захід пройшов чудово! Цікавий контент, жваві дискусії, неймовірно енергійні та професійні спікери, дуже цікава подача. День пролетів, як одна мить. З кожним роком рівень підвищується, і вже незабаром ми почнемо підготовку до нового VI форуму «Медіація і Право».
Олег Горецький, керуючий партнер ЮФ «Горецький і партнери»
- Які Ваші враження від форуму? Що нового Ви змогли тут дізнатися?
- Всеукраїнський форум «Медіація і право», як завжди, пройшов на дуже високому рівні. У цьому році організатори форуму змогли об'єднати спікерів не тільки з різних галузей, а й з різних країн, зокрема, Ізраїлю, що викликало жвавий інтерес із боку відвідувачів. Учасники та відвідувачі форуму змогли почерпнути для себе багато корисної інформації, розширити корисні контакти. Вважаю, що особливо корисним для відвідувачів став майстер-клас «Комунікативні навички для важливої розмови в бізнесі та житті» та участь в симуляції процесу медіації. Дякуємо організаторам форуму за роботу та вагомий внесок у розвиток медіації в Україні. Приємно та дуже відповідально, що такі заходи відбуваються і за нашої підтримки.
- Дивлячись на запити Ваших клієнтів, чи збільшується попит на медіацію?
- Сьогодні медіація активно застосовується як альтернативний, позасудовий варіант вирішення спору, і вже можна стверджувати про цілий ряд позитивних відмінностей цієї процедури: економія коштів та часу, збереження конфіденційності, репутації сторін, «розвантаження» судів. Медіація є відносно новим, але як я вважаю, достатньо перспективним напрямком юридичних послуг в Україні.
Якщо брати для прикладу клієнтів нашої юридичної фірми, то перше, що ми їм пропонуємо під час першої «інформаційної» зустрічі, - це варіант позасудового врегулювання спору. Переговори - це адекватна альтернатива судовому методу вирішення спорів. Ми надаємо повну інформацію про таку послугу, її переваги, намагаємося переконати клієнта на власному досвіді, що такий альтернативний метод є набагато ефективнішим та швидким, враховуючи навантаження судів останнім часом.
Наша мета - знайти декілька варіантів «закриття» спору з урахуванням мінімальних витрат для обох сторін, знайти не лише компромісне вирішення проблеми, а, скоріше, взаємовигідне, взаємоприйнятне для обох сторін. При цьому важливо передбачити конкретний та реальний порядок виконання медіаційної угоди.
- Якими конкретними діями правники можуть пролобіювати законопроект про медіацію?
- Наразі постала гостра необхідність переведення регулювання медіації в законодавчу площину, адже відсутність закону про медіацію значно ускладнює її застосування на практиці. І хоча поява в грудні 2017 р. у нових редакціях процесуальних кодексів України глав, у яких йдеться про врегулювання спору за участю судді, свідчить про спроби формування нового інституту процесуального права, проте цього недостатньо.
Крім цього, на даний час, все-таки, більшість населення не обізнана про наявність такого інструменту вирішення спору і помилково вважає, що лише звернення до суду швидко і ефективно вирішить всі проблеми і конфлікти. У зв’язку із цим необхідно поширювати інформацію про медіацію, її завдання, проводити заходи, зокрема, форуми, такі як Всеукраїнський форум «Медіація і право», на яких слід разом вирішувати питання доступу до медіації, поширення її використання та прийняття законопроекту про медіацію.