19 березня 2020, 15:45

Лише 2,7% боргів повертаються законним власникам в Україні

Асоціація приватних виконавців України

У 2019 р. примусовому виконанню підлягали борги на загальну суму у 796,8 млрд грн. З цих коштів лише близько 2,7% було стягнено на користь позивачів. Ситуація потребує негайних законодавчих змін.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Дали-забрали: що не влаштовує приватних виконавців?".

Про це ідеться у документі “5 кроків до ефективного виконання судових рішень. Концептуальні засади нового Закону “Про виконавче провадження”, який був прийнятий Асоціацією приватних виконавців України (АПВУ) на Міжрегіональній онлайн-конференції приватних виконавців 19 березня 2020 р. У конференції на базі мережі Правового клубу “Правокатор” узяли участь приватні виконавці Києва, Харкова, Дніпра, Одеси і Львова.

У 2016 р. розпочалася реформа виконавчого провадження, яка частково делегувала функції з примусового виконання приватним виконавцям. Реформа продемонструвала ефективність, але потребує продовження.

"У середньому приватний виконавець стягує боргів у 5,3 рази більше, ніж виконавець державний, а за показником реалізації стягнутого майна різниця ще більша. Водночас, застаріла нормативна база, надмірне регулювання і втручання чиновників перешкоджають подальшому розвитку в цій сфері", - зазначив Голова АПВУ Сергій Ніколаєв.

В АПВУ зазначають, що наразі в Міністерстві юстиції розробляються законодавчі зміни, які зводять нанівець реформу виконавчого провадження. Приватні виконавці наголошують, що з березня минулого року на платформі Проекту Європейського Союзу "Право-Justice" з експертами, науковцями, стейкхолдерами, міжнародними донорами, інтенсивно обговорювалися законодавчі зміни, спрямовані на закріплення реформи.

Зокрема, професійна спільнота підтримує такі стратегічні напрямки:

  • сформувати стимули, щоб виконувати судові рішення було вигідно, а невиконання суворо каралося;
  • розробити дієві інструменти примусового виконання, зокрема - спростити процедури автоматичного арешту банківських рахунків боржників;
  • створити умови для залучення у професію найбільш кваліфікованих і порядних фахівців;
  • посилити професійне самоврядування;
  • спростити державне регулювання професії.

Асоціація приватних виконавців України прийняла резолюцію, в якій звернулися до Міністра юстиції і нового Прем’єр-міністра з вимогою не допустити згортання реформи виконавчого провадження і розпочати роботу над новим законодавством у сфері виконавчого провадження у відкритий і прозорий спосіб. Приватні виконавці пропонують Міністерству юстиції розпочати діалог із обговорення концептуальних засад нового законодавства, викладених у документі "5 кроків до ефективного виконання судових рішень".

"Невиконання судових рішень є найпоширенішою скаргою проти України до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). За даними Світового банку та інших поінформованих спостерігачів, у великих невиконаних цивільних справах «підвішеними» залишаються мільярди євро", - наголосив Керівник Проекту Європейського Союзу "Право-Justice" Довидас Віткаускас.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати