02 червня 2020, 12:42

Лідери фармації блокують добровільний пул ВООЗ із патентних прав на продукти COVID-19

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Глави деяких найбільших світових виробників ліків висловили змішану плутанину і опір створенню добровільного пулу Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) для збору патентних прав, даних про нормативні випробуваннях та іншої інформації, яка може бути використана для розробки методів діагностики, лікування, вакцин і вакцин проти COVID-19.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зусилля ВООЗ відображають зростаючу стурбованість тим, що деякі медичні препарати проти COVID-19 можуть бути недоступні для бідніших верств населення, створюючи добровільний механізм під егідою ВООЗ, мета якого полягає в тому, щоб встановити шлях, який приверне численні уряди, а також промисловість, університети і некомерційні організації. Проте, як з'ясувалося, не кожному керівникові подобається ця ідея.

«На даний момент, я думаю, що це нісенітниця і ... це також небезпечно, - сказав виконавчий директор Pfizer (PFE) Альберт Бурла (Albert Bourla) в своєму виступі на форумі в четвер, організованому Міжнародною федерацією фармацевтичних виробників і асоціацій. - Компанії вкладають мільярди, щоб знайти рішення, і майте на увазі, що якщо у вас є якесь відкриття, ми будемо вважати вашу (інтелектуальну власність), я думаю, небезпечною».

Виконавчий директор AstraZeneca (AZN) Паскаль Соріо (Pascal Soriot) заявив на форумі, що інтелектуальна власність (ІВ) є «фундаментальною частиною нашої галузі, і якщо ви не захищаєте ІВ, то, по суті, немає стимулу для інновацій. Для компаній важливо добровільно пропонувати свої продукти без прибутку, як ми робимо зараз в разі пандемії або кризи, коли це необхідно».

Незрозуміло, наскільки керівники галузі були знайомі з зусиллями ВООЗ щодо цієї ініціативи. Замість того, щоб захоплювати інтелектуальну власність, пул буде шукати вклад від промислових і некомерційних установ. Соріо, наприклад, спочатку визнав, що він «не знає про цю ініціативу» і повинен був «розглянути її».

Тим не менш, існує опір. Томас Куен (Thomas Cueni), який очолює організацію торгівлі групу IFPMA, стверджує, що вже існують механізми, що дозволяють компаніям ліцензувати права на виробництво своїх ліків. Він послався на Патентний пул лікарських засобів, в якому основна увага приділяється ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та малярії, але недавно розширив сферу застосування продуктів COVID-19. «Я не впевнений, якщо чесно, що нам потрібні додаткові платформи», - сказав він.

Однак пул ВООЗ вже був схвалений ЮНІТЕЙД, який допоміг створити патентний пул лікарських засобів. Тим часом, відповідно до джерел, близько двох десятків країн погодилися приєднатися. У цей список входять Норвегія, Коста-Ріка, Чилі, Люксембург, Південна Африка, Мексика, Португалія, Оман, Панама, Перу, Південна Африка, Еквадор і Єгипет. Проте США, відкинули будь-яку причетність до цього.

Один із адвокатів припустив, що ці зауваження є частиною зусиль щодо підриву інтересу серед інших країн.

«Вони ще не витратили багато часу, щоб зрозуміти це. Вони можуть збирати роялті, наприклад, щоб компенсувати внески, хоча це деталі, які необхідно відсортувати, - сказала Еллент Хоен (Ellent Hoen), старший науковий співробітник відділу глобального охорони здоров'я в Університеті Гронінгена в Нідерландах і колишній керівник директор Патентного пулу лікарських засобів. - Але будь-який, хто розглядає це як щось, що захоплює патенти, навмисно спотворює це. Вони повинні прийти до столу».

Ця концепція виникла в результаті спроб країн розглянути питання про обов'язкове ліцензування недоступних лікарських засобів. Країна може надати ліцензію державному органу або виробнику непатентованих ліків, що дозволяє їй копіювати запатентовані ліки без згоди компанії, яка володіє патентом. Це право було закріплено в угоді Світової організації торгівлі (мова йде про примусову ліцензію).

Проте пандемія COVID-19 посилила цей вид діяльності. За останні два місяці кілька країн зробили кроки, щоб спростити видачу примусових ліцензій. Фармацевтична індустрія стверджує, що ліцензії позбавляють патентних прав, але правозахисні групи кажуть, що зусилля галузі щодо захисту прав інтелектуальної власності можуть йти за рахунок пацієнтів, які не можуть дозволити собі все більш дорогі ліки.

Однак в деяких випадках виробник ліків уклав добровільні ліцензійні угоди з компаніями - генериками на виробництво і продаж певних ліків в інших країнах. Наприклад, Gilead Sciences зробили це за допомогою лікування гепатиту С, а зовсім недавно - з експериментальними препаратами ремдесівіра для COVID-19. Інші виробники ліків, наприклад, працювали з «Патентним пулом ліків» на таблетки від ВІЛ.

Проте добровільний пул, передбачений ВООЗ, йде набагато далі, прагнучи залучити технології від більшого числа гравців, а не від ліків до народу, від країни до країни. При цьому вони сподіваються створити більш справедливий доступ і уникнути розрізненої доступності, характерною для деяких продуктів.

Крім цього, пул ВООЗ підноситься як можливість для виробників ліків змінити розмову і працювати з урядами, які в іншому випадку могли б зайняти конфронтаційну позицію і отримати ліцензію. Президент Коста-Ріки Карлос Альварадо Кесада (Carlos Alvarado Quesada), який запропонував це об'єднання, в минулому місяці назвав цю концепцію «закликом до солідарності і закликом до дій» для перемоги над новим коронавірусом.

Так само пул ВООЗ не був схвалений Еммою Уолмслі (Emma Walmsley), виконавчим директором GlaxoSmithKline (GSK). Хоча вона не зверталася конкретно до пулу, але стверджувала, що «не так багато величезних доказів того, що (інтелектуальна власність) є перешкодою для доступу». Також вона вказала на альтернативні підходи до забезпечення доступу, такі як GAVI, некомерційна організація, яка працює з промисловістю і урядом для доставки вакцин в бідні країни.

Підсумовуючи, варто нагадати слова Джеймі Лава (Jamie Love), який очолює Knowledge Ecology International, правозахисну групу, що відстежує доступ до медицини і патентних питань і працювала з посадовими особами Коста-Ріки над реалізацією цієї ідеї. «Це не напад на інтелектуальну власність. Це правильна величина відповіді, враховуючи масштаби проблеми. Це велика проблема, і ви повинні мислити масштабно Люди внесуть свій вклад і куплять це, якщо це в їх інтересах.. Наприклад, ви хочете, щоб люди могли комбінувати лікування, яке може бути корисним, не турбуючись про придбання прав. Це може забезпечити свободу дій, і це є частиною інновацій. А якщо вам потрібна ємність і більш низькі ціни, краще подумати про відкриття доступу. В іншому випадку ми застрягли в наших кімнатах на все життя», - розповів він.

Джерела

WHO is asked to create a voluntary intellectual property pool to develop COVID-19 products

Ed Silverman Pharma leaders shoot down WHO voluntary pool for patent rights on COVID-19 products

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати