11 травня Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів прийняв рішення рекомендувати ВРУ включити до порядку денного проєкт Закону про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо спрощення процедури присвоєння статусу ветерана за реєстр. №9141 та за наслідками розгляду в першого читанні прийняти його за основу. Про це повідомила пресслужба Апарату ВРУ.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "У Раді презентували стратегію першочергових кроків держави після деокупації АР Крим та Севастополя".
Так, під час своїх виступів учасники засідання Комітету зазначали, що військовослужбовці мають низку перешкод, зокрема, бюрократичних в процесі оформлення статусів учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Попри готовність системи оборони з кінця 2022 року видавати відповідні статуси, кількість отриманих статусів УБД є незначною у порівнянні з кількістю Захисників та Захисниць України, які захищають державу та населення від військової агресії рф.
"За даними Міноборони, з початку повномасштабного вторгнення видано кілька тисяч статусів УБД. Статусу, який має видаватися через 30 днів участі у бойових діях. Можна тільки уявити, яка черга стоїть за документами, посвідченням, статусом взагалі", – зазначив головний автор законопроєкту, народний депутат України Єгор Чернєв.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що здебільшого захисники, які звернулися до відповідних комісій для оформлення статусу ветерана, продовжують проходити військову службу та не мають змоги з’являтися до компетентних органів на вимогу принести документи, яких бракує для оформлення статусу.
Тому законопроєктом пропонується надати право комісіям, які відповідають за присвоєння статусів за заявою військовослужбовця або його представника, витребовувати у відповідальних органів або осіб (наприклад, військової частини) необхідні документи, що є підставою для надання статусу. Відповідальний орган або особа, які володіють необхідними документами, зобов’язана надати відповідь на запит не пізніше, ніж через тридцять днів від дати його надходження.
Народні депутати України одноголосно підтримали можливість унормувати процедуру оформлення відповідних статусів у належні строки.
Водночас голова підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Анатолій Остапенко запропонував при доопрацюванні проєкту Закону передбачити процедуру, відповідно до якої при формуванні особової справи людини, яка долучається до оборони держави, запитуватимуться документи, які знадобляться для отримання статуту, а також згода людини на отримання такого статусу.