25 жовтня 2021, 12:23

Колишнім та діючим держслужбовцям можуть заборонити отримувати адвокатське свідоцтво

У Верховній Раді України зареєстровано ряд законопроєктів щодо діяльності адвокатів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Київ та Київська область очолили антирейтинг порушень прав адвокатів у ІІІ кварталі"

Що пропонується?

Законопроєкт № 6205 від 22.10.2021 закріплює на законодавчому рівні додаткові підстави, що унеможливлюють зайняття адвокатською діяльністю, удосконалюють вимоги стосовно несумісності та підстав для припинення права щодо зайняття адвокатською діяльністю.

Адвокатом не зможе бути особа, яка:

- звільнена з посади або позбавлена права на здійснення професійної діяльності за порушення присяги та / або вчинення корупційного правопорушення, - протягом 5 років з дня такого звільнення або позбавлення права;

- протягом останніх 3-х років безперервно працювала або працює на посаді судді, прокурора, слідчого, дізнавача, працівника підрозділу, який здійснює оперативно-розшукову діяльність, працівника пенітенціарної служби, нотаріуса, державного або приватного виконавця, арбітражного керуючого, на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, на іншій посаді, на якій одночасне здійснення адвокатської діяльності заборонено законом;

- протягом останнього року до отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю вчинила дії, що порушують правила адвокатської етики, права адвокатів, перешкоджають законній адвокатській діяльності, принижують авторитет адвокатури.

Також пропонується встановити, що несумісною з діяльністю адвоката є судова, експертна, правоохоронна, оперативно-розшукова діяльність.

Крім того, законопроєктом передбачено норму, якою пропонують анулювати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, якщо таке право зупинялося впродовж 7 років підряд.

Нагадаємо, у травні 2021 року Велика Палата ВС заборонила діючим прокурорам доступ до адвокатської професії.

Проєктом Закону № 6207 від 22.10.2021 пропонується доповнити статтю 27 Кримінального кодексу України новою частиною восьмою, відповідно до якої не є співучастю надання адвокатом правової допомоги особі, яка вчинила злочин, з правових питань її діяльності. Адвокати підлягають кримінальній відповідальності лише у випадках, коли вчинене ними діяння містить ознаки іншого кримінального правопорушення.

Також законопроєктом вносяться зміни до статті 396 Кримінального кодексу України, відповідно до яких не підлягатимуть кримінальній відповідальності за заздалегідь не обіцяне приховування злочину члени сім'ї чи близькі родичі особи, яка вчинила злочин, коло яких визначається законом, а також адвокати, які надавали правову допомогу особі, яка вчинила злочин, з відповідних питань.

Проєктом Закону № 6206 від 22.10.2021 пропонується встановити, що слідчі органи державного бюро розслідувань здійснюватимуть досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених адвокатами, право на заняття адвокатською діяльністю яких не зупинене.

Також пропонується доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України новою статтею 4823 «Особливості порядку притягнення до кримінальної відповідальності, затримання, обрання запобіжного заходу, проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій стосовно адвоката». Відповідно до положень вказаної нової статті, відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення адвокатом, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником у порядку, встановленому цим Кодексом.

Клопотання про дозвіл на затримання, обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту, обшук, порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, а також про застосування інших заходів, у тому числі негласних слідчих (розшукових) дій, що відповідно до закону обмежують права і свободи адвоката, розгляд яких віднесено до повноважень слідчого судді, мають бути погоджені Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником.

Розгляд таких клопотань здійснюється слідчим суддею апеляційного суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду.

Такі клопотання, крім застосування негласних слідчих (розшукових) дій, розглядаються за обов’язкової участі представника ради адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат. Слідчий суддя зобов’язаний завчасно, але не менше як за 3 години до початку, повідомити раду адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат про розгляд зазначеного клопотання, крім клопотання про застосування негласних слідчих (розшукових) дій або обшуку.

Якщо представник ради адвокатів регіону без поважної причини не прибув на судове засідання або не повідомив про причини своєї відсутності, таке клопотання може розглядатися без його участі.

Без дозволу слідчого судді, винесеного на підставі клопотання, погодженого Генеральним прокурором (особою, що виконує обов’язки Генерального прокурора) або його заступником, дозволяється затримання адвоката лише у разі, якщо останнього застали під час вчинення або безпосередньо після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, пов’язаного із застосуванням насильства, або такого, що спричинив загибель людини.

Орган або посадові особи, які затримали адвоката, повідомили йому про підозру або застосували до нього запобіжний захід, або здійснили інші слідчі дії (крім обшуку та негласних слідчих (розшукових) дій), зобов’язані негайно, але не пізніше 24 години з моменту вчинення таких дій, повідомити про це раду адвокатів регіону, у якому здійснює свою діяльність адвокат.

У разі вчинення дій, зазначених в абзаці шостому цієї частини, стосовно членів органів адвокатського самоврядування, орган або посадові особи зобов’язані негайно, але не пізніше 24 години з моменту вчинення таких дій, повідомити про це голову ради адвокатів України або його заступника.

Ухвали за результатами розгляду таких клопотань можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у випадках, передбачених цим Кодексом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати