31 січня 2024, 10:10

Кабмін вніс до Ради новий законопроєкт про мобілізацію

На сайті Верховної Ради опублікували оновлений урядовий законопроєкт про мобілізацію №10449.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Міноборони зазначають, що коментарі та зауваження до законопроєкту враховані спільно з Генеральним штабом, Урядом та народними депутатами.

"Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних", - повідомляють у відомстві.

11

22

33

44

55

66

Призовний вік громадян пропонується змінити з 27 до 25 років. Запроваджується обов’язок громадянина реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (далі - електронний кабінет). Він буде створений на базі реєстру військовозобов'язаних «Оберіг». Повістка про виклик до ТЦК та СП може надсилатись через електронний кабінет.

Військовозобов’язані протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації будуть зобов’язані уточнити свої облікові дані через ЦНАП, у електронному кабінеті, або у ТЦК та СП за місцем свого перебування або знаходження. Особа може переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, проте після переїзду має стати на облік за новою адресою.

Днем вручення повістки про виклик до ТЦК та СП є день вручення повістки під розписку або день отримання ТЦК та СП повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету.

У разі, якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не з’явився до відповідного ТЦК та СП (закордонної дипломатичної установи України, якщо громадянин знаходиться за кордоном), то ТЦК та СП буде звертатися до суду щодо ряду тимчасових обмежень такого громадянина: у праві виїзду за кордон, у праві керування транспортними засобами, а також щодо накладення арешту на кошти та інші цінності особи - на строк до виконання зобов’язань на вимогу ТЦК та СП.

Добровольці по мобілізації матимуть відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації. Також документом встановлюється, що після мобілізації, всі громадяни мають проходити обов'язкову військову підготовку 2-3 місяці.

Законопроєктом запропоновано скасувати строкову військову службу. Втім замість неї пропонується запровадити базову військову підготовку.

Згідно з проєктом закону, особі віком 18-24 років буде запропоновано самостійно обрати, коли пройти військову підготовку. Підготовка буде займати максимум 5 місяців, при цьому за людиною буде зберігатися її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.

Засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням можуть бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.

Ввійськовослужбовцям під час дії воєнного стану передбачається щорічна основна 30-денна відпустка, протягом календарного року. Вона може надаватися частинами, проте має становити не менше 15 календарних днів. Також надається відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів.

Військовослужбовці, звільнені з полону, отримають додаткові 90 днів відпустки із збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу.

Військовослужбовці зможуть звільнитися у зв’язку із закінченням строку служби (якщо не висловили бажання продовжувати військову службу) - у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців.

На особливий період не підлягатимуть призову під час мобілізації здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий без урахування спеціальності (фаху), а також інтерни та докторанти, педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, наукові та науково-педагогічні співробітники, які працюють не менше ніж на 0,75% ставки.

Згідно із законопроєктом люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби.

Також не підлягають призову жінки та чоловіки, на утриманні яких троє і більше дітей, а також ті, які мають дітей до 18 років, якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав або зник безвісти, опікуни дітей з різними розладами та хворобами, опікуни дітей з інвалідністю 1 та 2 групи, опікуни недієздатних осіб, члени сім'ї (не більше однієї особи) першого ступеня спорідненості особи з інвалідністю 1 та 2 групи.

Окрім того, не підлягають мобілізації особи, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час воєнного стану, а також під час АТО.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати