Говорячи про компенсацію за шкоду, понесену фізичними і юридичними особами внаслідок збройної агресії рф, сподіватися слід на якомога швидше створення Міжнародного Механізму Компенсації збитків, завданих збройною агресією росії на території України. Про це говорить заступниця Міністра юстиції України Ірина Мудра.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Як бути із житлом в Україні? Реалії та прогнози"
- Якою є концепція Мін’юсту щодо нових шляхів забезпечення відшкодування шкоди, завданої військовими діями рф?
- У нас є чітке бачення, як забезпечити відшкодування збитків внаслідок збройної агресії.
Збройна агресія росії створила величезну кількість проблем, включаючи безпрецедентну кількість руйнувань і пошкоджень державної та приватної власності. І саме тому створення Міжнародного Компенсаційного Механізму значно сприятиме забезпеченню відшкодування збитків постраждалим від агресії рф. Це дозволить комплексно вирішувати проблему, максимально охопивши всі категорії збитків та постраждалих.
Тож, від самого початку повномасштабної збройної агресії росії проти України Міністерство юстиції в складі Робочої групи, створеної на підставі Указу Президента, здійснило і продовжує виконувати масштабну роботу для просування необхідності створення Міжнародного Компенсаційного Механізму відшкодування збитків для постраждалих від збройної агресії громадян України та іноземців.
Головна концепція Міжнародного Компенсаційного Механізму – це побудова всеохоплюючої системи для гарантування реальної компенсації за збитки, завдані російською агресією.
Такий компенсаційний механізм буде засновано на базі багатостороннього міжнародного договору за участю держав-партнерів України.
Компенсаційний механізм складатиметься з трьох основних складових:
- Компенсаційна Комісія, що розглядатиме заявки на отримання компенсації.
- Компенсаційний Фонд, який акумулюватиме російські активи для цілей виконання рішень Комісії. Цей Компенсаційний Фонд буде інструментом для виплати матеріальних (фінансових) сатисфакцій, присуджених Компенсаційною Комісією. Передбачається, що подати заявку на отримання компенсацій зможуть українські та іноземні фізичні і юридичні особи, а також держави.
- Особливий порядок виконання рішень Компенсаційної Комісії.
Міжнародна угода забезпечить можливості використання механізмів Комісії іноземними суб’єктами (фізичними та юридичними особами, державами), які прямо чи опосередковано постраждали від агресії через знищення майна, саму агресію, санкції, неможливості ведення бізнесу в Україні, видатків на гуманітарну допомогу тощо.
Міжнародний компенсаційний механізм потрібен не лише Україні, її громадянам та іноземним державам, це – гарантія справедливості на майбутнє.
- За рахунок яких коштів пропонується відшкодовувати шкоду, завдану фізичним і юридичним особам в результаті військових дій рф?
- Компенсаційний Механізм передбачатиме створення Компенсаційного Фонду, який акумулюватиме ресурси для виплат компенсацій.
Джерелом наповнення Компенсаційного Фонду будуть ресурси, отримані від реалізації конфіскованих російських активів на територіях держав-сторін міжнародного договору.
Крім того, не виключаються добровільні внески третіх держав, українських та міжнародних благодійних фондів.
Натомість, це можуть бути певні преференції, які стосуються, наприклад, можливості коментувати без права голосу рішення Комісії з компенсацій.
Остаточний перелік джерел наповнення Компенсаційного Фонду буде узгоджуватися під час безпосередньої підготовки до укладення міжнародного договору.
- Що необхідно знати/робити зараз жертвам військових дій рф для того, щоб успішно домогтись відшкодування у майбутньому у разі створення відповідних міжнародних механізмів?
- Війна розпочалася у лютому і триває вже понад 9 місяців. Кожного дня у зв’язку зі збройною агресією росії виникають все нові руйнування та пошкодження. Люди страждають від війни.
Усім, у кого пошкоджено або зруйновано майно, необхідно належно задокументувати факти пошкоджень і зафіксувати документально завдані збитки.
Український Уряд вже розробив та продовжує розробляти методики розрахунку збитків, в залежності від їх видів. На сьогодні вже впроваджено уніфіковану платформу для збирання інформації про спричинені збитки та надано роз’яснення, яким чином внести інформацію, наприклад, про пошкоджене майно.
Спільнотою професійних юристів неодноразово обговорено та доведено до широкого загалу рекомендації щодо документування пошкоджень, щоб у майбутньому такі докази могли бути використані для подальшого отримання компенсації.