12 вересня 2023, 12:39

Інвестиційна активність на ринку європейської нерухомості в 2022 році була мінливою попри багатонадійний старт

CMS

Обсяг інвестицій на європейському ринку нерухомості впав приблизно на 14% у 2022 році в порівнянні з попереднім роком, продемонструвавши загальний результат на рівні 248 млрд євро – за даними останнього дослідження угод на європейському ринку нерухомості, проведеного міжнародною юридичною фірмою CMS.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Протягом перших шести місяців 2022 року ринки відновлювалися від пандемії Covid-19, внаслідок чого мала місце вражаюча кількість угод, а загальний обсяг інвестицій сягнув рекордних показників, зафіксованих у 2020 році. Втім у другому півріччі 2022 року різке зростання витрат на фінансування стало причиною зваженої інвестиційної поведінки і призвело до спаду загального обсягу інвестицій на континенті. Спад був особливо виражений у четвертому кварталі 2022 року, коли інвестиції обвалилися на 57% у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року, склавши приблизно 47 млрд євро.

У звіті відзначається, що інвестиційні тенденції значно відрізнялися між країнами: в Італії (+25%), Іспанії (+29%) та Бельгії (+177%) відбулося зростання обсягів інвестицій у 2022 році. У Франції (+1%) розміри інвестицій збереглися на рівні попереднього року, тоді як у Німеччині (-16%) та Великій Британії (-19%) спостерігалося скорочення обсягів інвестицій.

Д-р Фолькер Церр, партнер практики нерухомості та державного сектору в CMS Німеччина та співавтор дослідження, прокоментував результати дослідження: «Волатильність на європейському ринку інвестицій в нерухомість протягом 2022 року підкреслює те, що інвесторам необхідно зберігати пильність та здатність до адаптації в мінливих економічних умовах. Поточна непевність на ринку тим не менш створила сприятливе середовище для покупців, яке дає їм змогу виборювати великі знижки при купівлі об’єктів нерухомості. Зменшення інвестицій в нерухомість продовжилося цього року. У першому півріччі 2023 року можна було спостерігати чітке небажання з боку інвесторів. Однією з головних причин цього є постійне зростання відсоткових ставок. Наразі відсутні ознаки зміни тенденції, тому щодо подальшого розвитку поки визначеності немає».

Проведений CMS аналіз ринку нерухомості у 2022 році виявив такі основні тенденції:

  • Попит на офісну нерухомість знову зростає. Після рекордно низьких показників 2021 року (19%) інтерес інвесторів до цього сегменту повернувся. Його частка зросла до 24%, зробивши офісну нерухомість найбільш бажаним класом активів у Європі разом із житловою нерухомістю.

  • Частка інвестицій в об’єкти житлової нерухомості становить 24% від ринку. Це зробило їх найпопулярнішим класом активів серед угод, щодо яких CMS надавала юридичні консультації. Головною причиною популярності житлової нерухомості є стабільний дохід, який вона генерує, що є особливо привабливим для інвесторів у часи непевності.

  • Більшість інвестицій у нерухомість припадає на міжнародних інвесторів. Із показником на рівні 54%, їхня частка була майже такою ж як і минулого року (55%). Внутрішні покупці, чиї інвестиції склали 46%, домінували на ринку ще у 2020 році через пандемію Covid-19. Ця тенденція дещо змінилася на користь міжнародних інвесторів після зняття обмежень на подорожі, які діяли під час пандемії.

  • Збереження сильного бажання отримати забезпечення серед продавців. Відсоток угод, у яких було вжито заходів для забезпечення того, що покупець виконає свої фінансові зобов’язання залишився на рекордно високому рівні – 70%, який спостерігався і попереднього року (2021).

  • Багатьом покупцям вдалося домовитися про сприятливі умови щодо договірних положень про строки позовної давності. З одного боку сторони стали частіше погоджуватися на сприятливі для покупців строки позовної давності. З іншого – у 2022 році часто встановлювалися строки позовної давності понад 24 місяці, а паралельно із цим відбулося незначне зменшення частки випадків обрання строків тривалістю до 18 місяців.

  • Помітне збільшення частоти застосування сприятливих для продавців лімітів відповідальності. Договірні положення про мінімальний поріг окремих або сукупних вимог про відшкодування у 2022 році використовувалися значно частіше (52% та 42%, відповідно) і таким чином установили ринковий стандарт навіть у більш сприятливі для покупців часи. Зміна являє собою зростання на 8% випадків використання положень про мінімальний поріг окремих, та на 10% – сукупних, вимог про відшкодування в угодах, проведених CMS минулого року. Цікаво, що кількість угод, у яких були укладені договори про ліміти відповідальності, була особливо високою у Східній Європі, зокрема з умовами про мінімальний поріг окремих вимог про відшкодування (70%), сукупних вимог про відшкодування (52%) та з умовами про максимальний ліміт відповідальності продавця (75%) – тенденція, яка відтоді сприяє зростанню сегменту і в інших частинах Європи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати