19 листопада 2021, 14:50

Хто повинен відшкодовувати вартість ремонту автомобіля внаслідок його наїзду на яму

Координаційний центр з надання правової допомоги

Хто повинен  відшкодувати ремонт авто, якщо внаслідок потрапляння колеса у вибоїну ви втратили керування автівкою та потрапили у ДТП? Що необіхдно зробити, аби отримати відшкодування, завдане внаслідок ДТП, яке було спричинене незадовільним дорожнім покриттям?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Консультує начальник відділу “Новоолександрівське бюро правової допомоги” Дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Юхименко.

Крок 1. Викличте поліцію. Наполягайте, аби протокол про вчинення адміністративного правопорушення склали саме за частиною 4 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, осільки ця норма передбачає  відповідальність балансоутримувачів доріг за порушення правил утримання автомобільних доріг. Поліція має зафіксувати причину ДТП — незадовільний стан дороги, а також відобразити глибину ями. Крім того, до складеного протоколу  слід додати фото- та відеофіксацію місця події, пояснення очевидців (якщо такі були).

До речі, відповідно до ДСТУ 3587-97 глибина ями на дорозі не має перевищувати 4 см.

Крок 2. Зверніться до експертної устнови. Для того, аби визначити розмір витрат на ремонт автівки внаслідок пошкодження у ДТП, що була викликана наїздом на вибоїну,  необхідно мати висновок автотоварознавчої експертизи.

Крок 3. Отримайте рішення суду, яким балансоутримувача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 4 статті 140 КУпАП. Якщо поліція склала усі документи вірно та об’єктивно, зафіксувала протокол за статтею 140 КУпАП, такі матеріали направляються до суду задля визнання вини балансоутримувача. Далі справа призначається до судового розгляду, де бажано брати активну участь, оскільки визнання вини балансоутримувача — важливий крок для отримання збитків, завданих внаслідок ДТП, за рахунок коштів балансоутримувача.

Крок 4. Зверніться до суду про відшкодування шкоди, завданої ДТП. Вартість понесених збитків, що завдані внаслідок ДТП, відшкодовує балансоутримувач дороги, на якій сталась аварія.

Яка установа є балансоутримувачем, тобто відповідачем у такому випадку?

– якщо ДТП сталася на одній з доріг, зазначених як дороги загального користування державного значення, то балансоутримувачем є Укравтодор (постанова КМУ “Про затвердження переліку автомобільних доріг загального користування державного значення” №55 від 30.01.2019 року);

– якщо ДТП сталась на одній з доріг у місті/селі/селищі міського типу тощо, то балансоутримувачем є міська рада та її виконавчий орган, районна рада та районна державна адміністрація у сфері дорожнього руху (частина 1 статті 6 Закону України “Про дорожній рух”).

Як дізнатись яка установа є балансоутримувачем дороги?

Для точного визначення сторони по справі — відповідача необхідно звернутись до місцевої ради (міської, сільської тощо) із запитом на отримання публічної інформації запит з проханням надати інформацію, хто саме є балансоутримувачем даної ділянки дороги та хто є уповноваженою особою, що має слідкувати та забезпечувати відповідність нормам і стандартам утримання автомобільних доріг і вулиць.

Як довести вину балансоутримувача?

Доказовою базою у суді можуть бути:

  • висновок автотоварозначвої експертизи;
  • довідка про пошкодження транспортного засобу (складається на місці ДТП);
  • копія протоколу про вчинення адмінправопорушення та схеми місця ДТП;
  • копія рішення суду, яким визнано вину балансоутримувача.

Чи існує в Україні судова практика щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП, яка спричинена наїздом на яму, за рахунок коштів балансоутримувача?

Судова практика у таких правовідносинах набирає неабияких обертів. Демонструємо один із випадків на Дніпропетровщині.

Так, наприклад, рухаючись автодорогою Н08 «Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя», на під’їзді до с. Новоолександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області, керуючись дорожніми знаками, звернувши праворуч в об’їзд будівництва, водій потрапив у яму, яка була розташована на смузі руху автомобіля, у зв’язку з чим автомобіль потрапив у дорожньо-транспортну пригоду. Вартість понесених збитків склала 25 366 грн. 25 коп. – матеріальна шкода, 7 000 грн. 00 коп. – моральна шкода, які за рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська були стягнуті зі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області та із Дочірнього підприємства «Дніпропетровський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (повний текст рішення за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати