28 червня 2022, 13:25

Fiat justitia. Суддя Європейського суду з прав людини від України склав присягу

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

27 червня в Європейському суді з прав людини в Страсбурзі пройшла swearing-in ceremony – церемонія складання присяги обраним суддєю від України Миколою Гнатовським.  


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Oath_Gnatovskyy_B Українську державу в ЄСПЛ відтепер представлятиме визнаний авторитет у сфері міжнародного права. В 2015–2021 рр. Микола Гнатовський працював на посаді президента Європейського комітету із запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню. Він викладав в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, є першим віцепрезидентом Української асоціації міжнародного права.  

У перші дні повномасштабного вторгнення російської федерації на доручення міністра закордонних справ України Микола Гнатовський долучився до терміново створеної міжнародної робочої групи юристів, які розробили ідею Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Наробки фахівців знайшли втілення в Декларації та заяві від 4 березня в британському Королівському інституті міжнародних відносин Chatham House. 

Нагадаємо, що Парламентська асамблея Ради Європи обрала Миколу Гнатовського в квітні. Цьому передував затяжний період, коли кілька разів проводився конкурс із добору кандидатів на посаду судді ЄСПЛ від України. 26 жовтня 2021 року президентським указом було дано старт третьому конкурсу – його правила визначили у формі змін до попереднього указу від 19 лютого 2021 року, який регулював другий конкурс. У фінальному рейтингу учасників конкурсу були прізвища 13 кандидатів.  

Президентом Європейського суду є Роберт Спано (Ісландія), двома віцепрезидентами – представники Данії та Ірландії. В ЄСПЛ працюють 47 суддів – по одному від кожного члена Ради Європи. Термін повноважень судді складає 9 років, він серед іншого має вільно володіти французькою та англійською як офіційними мовами Ради Європи. У 2021 році Суд ухвалив оновлену постанову про суддівську етику. 

Цей текст стосується діючих членів Суду, а також, в окремих випадках, колишніх суддів і суддів ad hoc, він встановлює низку принципів, яких судді повинні дотримуватися. 

Микола Гнатовський став третім суддею ЄСПЛ від України після Володимира Буткевича та Ганни Юдківської. «Святкувати за нинішніх обставин неможливо, треба працювати. Україна переможе!», написав він після урочистої церемонії.

А в цьому короткому офіційному відео «Один суддя – три запитання» пан Гнатовський висловлює погляди на установу та її прецедентну практику.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати