30 травня 2020, 12:37

ФБР: китайський вчений засуджений за крадіжку комерційної таємниці вартістю 1 млрд доларів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Загрози економічній безпеці розширилися за своїми масштабами і вагомістю. 27 травня ФБР поділилося подробицями нещодавнього випадку крадіжки комерційної таємниці на 1 млрд доларів і нагадало компаніям про необхідність повідомляти про підозрювані злочини, такі як крадіжка комерційної таємниці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коли вчений Хунцзінь Тан (Hongjin Tan) звільнився з нафтової компанії Оклахоми, в якій він працював впродовж 18 місяців, він сказав своєму керівництву, що планує повернутися в Китай, щоб піклуватися про своїх старіючих батьків. Він повідомив також, що не організував свою наступну роботу, тому компанія погодилася дозволити йому залишатися на посаді до дати його від'їзду в грудні 2018 р.

Проте за вечерею Тан розповів колезі іншу історію. Ця розмова спонукала роботодавця Тана попросити його негайно покинути фірму, а потім звернутися до ФБР, щоб повідомити про можливий злочин. В результаті розслідування Тана визнали винним і засудили до 24 місяців позбавлення волі за крадіжку конфіденційної інформації, що належала компанії. Викрадення Таном комерційної таємниці - вартістю близько 1 млрд доларів - є прикладом того, що, за словами ФБР, є планомірною кампанією уряду Китаю щодо отримання економічних переваг шляхом крадіжки інноваційної роботи американських компаній і підприємств. Тан жив в Сполучених Штатах з 2012 р. і був законним постійним жителем. Він захистив докторську дисертацію в американському університеті і працював у ряді фірм в Каліфорнії, перш ніж перейти в енергетичну компанію в Оклахомі. Одним з найбільш інноваційних продуктів цієї фірми була акумуляторна технологія, на яку співробітники витратили десятиліття на дослідження і розробки. Ця технологія також має вторинне і, можливо, навіть більш цінне застосування при плавленні металу. Коли Тан розповів своєму колезі, що його чекає робота в Китаї в компанії Xiamen Tungsten, співрозмовник Тана повідомив про цю розмову своєму керівнику, який стривожився після дослідження компанії. Виявляється Xiamen Tungsten - це китайська фірма, яка виплавляє, обробляє і поширює металопродукцію, а також поставляє акумуляторні матеріали.

Після цієї нової інформації компанія негайно звільнила Тана від його обов'язків. Оскільки тепер вони були стурбовані його мотивами, компанія також почала аналізувати документи і системи, до яких він звертався і мав доступ, працюючи там.

Поки цей огляд тривав, Тан подзвонив своєму керівнику і повідомив, що у нього залишилася флешка з документами компанії. «Він сказав, що сподівався прочитати їх, щоб продовжити свою дослідницьку роботу, - сказав спеціальний агент ФБР Джеремі Сайкс (Jeremy Sykes), який займався цією справою у відділенні в Оклахома-Сіті. - Компанія сказала йому, що йому потрібно повернути флеш-накопичувач».

Компанія виявила також, що Тан має доступ до конфіденційних документів, які стосуються цієї інноваційної технології, але не має прямого відношення до роботи Тана в фірмі.

Агенти ФБР повідомили, що він почав отримувати доступ до цих секретних файлів приблизно в той час, коли подав заявку на участь в китайській програмі «Тисяча талантів» (Thousand Talents Program). Американські спецслужби виявили, що в рамках цієї програми Китай надає фінансові стимули та інші привілеї учасникам, які хочуть відправити назад знання в галузі досліджень і технологій, до яких вони можуть отримати доступ, працюючи в Сполучених Штатах. Тан також викликав документи під час своїх поїздок до Китаю і в останній раз звертався до них за день до своєї відставки.

«Коли він повернув флеш-накопичувач, фірма подивилася на вільне місце на диску і виявила, що кілька файлів були стерті, - сказав Сайкс. - Дистанційні файли були файлами, які найбільше турбували компанію». Компанія тісно співпрацювала з ФБР, щоб допомогти їм розслідувати цю справу і встановити файли компанії, які Тан зберігав у себе вдома. Отримання цієї інформації дозволило агентам отримати ордер на арешт Тана.

«Якби ви отримали в свої руки цю інформацію, ви були б на десятиліття вперед, ніж почали б з цієї технології, - сказала спеціальний агент Ребекка Дей (Rebecca Day) з резидентського агентства ФБР в Оклахома-Сіті. - Ми не будемо терпіти людей, які приїжджають до Сполучених Штатів, щоб красти для поліпшення іноземного уряду або іноземної компанії».

На недавній конференції в Бостоні директор ФБР Крістофер Рей (Christopher Wray) звернувся до цієї тривожної загрози: «Ми бачимо, як китайські компанії крадуть американську інтелектуальну власність, щоб уникнути жорсткої боротьби за інновації, а потім використовують її, щоб конкурувати з тими американськими компаніями, які вони переслідували».

Спеціальний агент ФБР в Оклахома-Сіті Квінсі Барнетт (Quincy Barnett) зазначила, що компанії можуть зробити ряд речей, щоб захистити свої продукти, дослідження та інновації, і що ФБР прагне розвивати відносини з фірмами. «Якщо ми протягнемо руку, - сказала вона, - це не буде мінусом. Можливо, ми визначимо можливості для взаємодії». Бюро може проводити брифінги для керівників і співробітників щодо внутрішніх загроз, ділитися запобіжними засобами, які повинні здійснювати працівники при поїздках в певні країни, допомагати ІТ-фахівцям оцінити, як розділити систему і доступ до файлів, і нагадувати фірмам про укладення угод про нерозголошення, щоб забезпечити згоду співробітників не ділитися певною інформацією.

У цьому випадку готовність фірми швидко повідомити про підозрюваного в злочині привела до того, що Тана змогли притягнути до відповідальності. «13 грудня ми розмовляли з компанією по телефону, - сказав Сайкс. - Ми знали, що Тан відлітає з країни 29 грудня».

Агент Барнетт зазначила, що ФБР вважає, що деякі компанії не хочуть повідомляти, тому що бояться, що це вплине на ціни їхніх акцій або буде негативно сприйнято серед акціонерів. «Компанії можуть донести цю інформацію до ФБР, і ми можемо подолати ці страхи і побоювання, - сказала Барнетт. - Ми намагаємося відправити повідомлення, що цього не допустять, але ми повинні спочатку дізнатися про це».

Справа проти Тана призвела не тільки до двох років тюремного ув'язнення - за підтримки з боку органів внутрішньої безпеки він втратив статус резидента. Після звільнення Тан буде депортований, що є яскравим показником того, наскільки серйозно США сприймають подібні види кримінальних порушень.

Наразі ФБР розслідує понад 1000 випадків китайського розкрадання американських технологій, які охоплюють практично всі галузі. «Вони націлені не тільки на компанії оборонного сектора, а і на компанії, що виробляють все - від рису і насіння кукурудзи до програмного забезпечення для вітряних турбін і медичних приладів високого рівня, - сказав директор ФБР Крістофер Рей. - Для мене це дійсно найбільша довгострокова загроза для інформації та інтелектуальної власності нашої країни, а також для економічної життєздатності».

Джерела

Chinese National Sentenced for Stealing Trade Secrets Worth $1 Billion

Chris Brook Insider Behind $1 Billion Trade Secret Theft Case Sentenced

Billion-Dollar Secrets Stolen Scientist Sentenced for Theft of Trade Secrets

FBI is investigating more than 1,000 cases of Chinese theft of US technology

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати