03 червня 2020, 16:57

Єврокомісія опублікувала «Білу книгу з штучного інтелекту»

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

«Оскільки цифрові технології стають все більш важливою частиною кожного аспекту життя, люди повинні мати можливість довіряти їм. Достовірність також є умовою його реалізації. Це можливість для Європи, враховуючи її тверду прихильність цінностям і верховенству закону, а також доведену здатність створювати безпечні, надійні і складні продукти і послуги від авіації до енергетики, автомобільного і медичного обладнання», - йдеться в передмові до Європейської Білої книги з штучного інтелекту (AI).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Біла книга з штучного інтелекту. Європейський підхід до досконалості і довіри» (ang. White Paper on Artificial Intelligence A European approach to excellence and trust), опублікована 19 лютого 2020 р., як і передбачалося, має на меті представити можливі зміни, «які сприятимуть надійному та безпечному розвитку штучного інтелекту в Європі при повній повазі цінностей і прав громадян ЄС». Комісія запропонувала створити правові засади для штучного інтелекту, засновані на «досконалості і довірі»:

• екосистема переваги, що розуміється як політична основа для дій на європейському, національному та регіональному рівнях, які повинні трансформуватися в партнерство між приватним і державним секторами. Мобілізація діяльності повинна полягати у всьому ланцюжку дій - від досліджень до створення стимулів для прийняття рішень, зокрема для малих і середніх підприємств (МСП);

• довірча екосистема, тобто забезпечення відповідності правилам ЄС, включаючи правила, що захищають основні права і права споживачів, зокрема, в разі систем штучного інтелекту, експлуатованих в ЄС, які представляють високий ризик.

ЄК гарантує, що вона хоче спонукати як державні установи, так і підприємців, включаючи малі та середні компанії, швидше впроваджувати штучний інтелект. Для розвитку ШІ ЄС також повинен інвестувати в дослідження і роботу вчених.

«Європейський підхід до штучного інтелекту спрямований на просування інноваційного потенціалу Європи в області штучного інтелекту, підтримуючи при цьому розвиток і використання етичного і заслуговуючого на довіру ШІ у всій економіці ЄС. ШІ повинен працювати на людей і бути силою, яка працює на благо суспільства…», - йдеться у Білій книзі AI.

«Завдяки ШІ ми можемо поліпшити якість нашого життя. У будь-якому випадку ця технологія вже використовується і, наприклад, допомагає в більш ранній діагностиці таких захворювань, як рак, що вкрай важливо для жителів. Штучний інтелект також може допомогти Європі в досягненні кліматичних цілей завдяки інтелектуальним сільськогосподарським технологіям або інтелектуальному опаленню, які дозволяють скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу», - сказала президент ЄС Урсула фон дер Лайєн (Ursula von der Layen) на зустрічі з журналістами.

Проте Комісія також підкреслює, що технологія також несе в собі ризик зловживання, тому ЄС повинен ввести правила, що регламентують безпеку його використання. «Установи, а також підприємства і жителі повинні довіряти технологіям і відчувати себе в безпеці», - сказав комісар ЄС з питань промисловості та внутрішнього ринку Тьєррі Бретон (Thierry Breton).

На думку ЄС, штучний інтелект в ЄС повинен бути орієнтований на людину. На практиці це означає, що системи ШІ повинні бути прозорими, користувач повинен знати про їх використання, і вони повинні контролюватися людиною. І саме людина, а не машина, повинна приймати остаточні рішення.

Комісія також хоче конкретно контролювати використання ШІ в системах високого ризику, тобто в системах, які можуть порушувати права громадян, наприклад, право на недоторканність приватного життя.

«Такі системи включають, наприклад, медичні дані, які містять детальну інформацію про стан здоров'я жителів, дані про набір персоналу, дані поліції і правоохоронних органів», - сказала комісар ЄС з цифрових питань Маргрет Вестегер (Marghrete Vestager). Згідно директиви ЄС, штучний інтелект, який використовується в системах цього типу, повинен бути протестований і сертифікований, перш ніж його буде дозволено використовувати.

Комісія також посилається на використання системи розпізнавання облич. Чиновники ЄС вказали, що сьогодні віддалений збір так званих «біометричних даних» регулюються правилами захисту даних ЄС, включаючи GDPR, і, як правило, заборонені. Він може використовуватися тільки у виняткових, належним чином обґрунтованих і адекватних випадках на підставі законодавства ЄС або національного законодавства. Комісія хоче почати широку дискусію про те, які можливі обставини можуть виправдати такі винятки, і чи слід і на яких умовах дозволяти використання розпізнавання облич у громадських місцях.

Документ також стосується правил використання ШІ у так званих «системах з низьким рівнем ризику», таких як онлайн-ігри. У цій ситуації ЄК пропонує ввести добровільну систему маркування для компаній, які застосовують більш високі стандарти. Документ Комісії показує, що ЄС має всі можливості стати світовим лідером у розробці безпечних систем штучного інтелекту.

«Щоб Європа повною мірою використовувала можливості, що надаються ШІ, вона повинна розвивати і зміцнювати необхідні виробничі та технологічні можливості...», - йдеться у Білій книзі AI.

«У нас є чудові дослідні центри, захищені цифрові системи і міцна позиція як в області робототехніки, так і у виробництві, а також в сфері послуг у широкому діапазоні - від транспорту, енергетики, систем охорони здоров'я до сільськогосподарської політики», - запевнила Урсула фон дер Лайєн. Впродовж наступного десятиліття ЄС хоче витрачати 20 млрд доларів на рік на розвиток ШІ.

Тепер Біла книга з штучного інтелекту буде проходити публічні консультації. На основі зібраних відгуків Комісія зробить подальші кроки щодо розвитку безпечного ШІ в Європейському Союзі.

Джерела

Brussels, 19.2.2020 COM(2020) 65 final WHITE PAPER On Artificial Intelligence - A European approach to excellence and trust

UE prezentuje "białą księgę" rozwoju europejskiej sztucznej inteligencji

BIAŁA KSIĘGA W SPRAWIE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

Cyfrowa przyszłość Europy - priorytety na najbliższe 5 lat

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати