12 березня 2021, 19:00

ЄСВ за І квартал 2021 р.: що змінюється для підприємців

Євген Воробйов
Євген Воробйов юрист Bihus.Info

Відповідно до змін до закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», з 1 січня 2021 р. вступили в дію нові правила щодо ЄСВ. Тож вже за І квартал 2021 р. (за який ЄСВ потрібно сплатити до 19 квітня) деякі категорії підприємців зможуть платити менше або ж не платити ЄСВ взагалі. Які саме, розібрався юрист Bihus.Info Євген Воробйов


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сплата ЄСВ лише в ті місяці, коли був дохід

Для кого діє

Для ФОПів на загальній системі оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (лікарі, нотаріуси, адвокати, артисти, архітектори, які не є ФОПами чи працівниками, повний перелік категорій тут) та членів фермерських господарств.

Що змінюється

Відтепер всі названі категорії мають сплачувати мінімальний розмір ЄСВ виключно за ті місяці, в які було отримано дохід (прибуток). Наприклад, якщо у І кварталі 2021 р. (січень, лютий, березень) ФОП отримав дохід лише у березні, замість 3 місяців ЄСВ можна платити лише за один. Тож такий ФОП має заплатити 1320 грн (мінімальна з/п 6000 грн × 22%) замість 3960 грн (саме стільки заплатять підприємці, що отримували дохід в кожному з місяців).

Варто зауважити, що для ФОПів на спрощеній системі оподаткування все залишається без змін.

Звільнення від сплати ЄСВ тих, хто одночасно отримує пенсію або має інвалідність

Для кого діє

Для всіх ФОПів на будь-якій системі оподаткування та самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони одночасно отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку (в більшості випадків 60 років, градацію за законом дивіться тут) та відповідно до закону отримують пенсію або соціальну допомогу.

Що змінюється

Якщо зазначені категорії одночасно отримують пенсію за віком чи за вислугою, досягли пенсійного віку, чи є людьми з інвалідністю, вони не мають платити ЄСВ.

Звільнення від подвійної сплати ЄСВ

Для кого діє

Для підприємців, які обліковуються як ФОПи з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Що змінюється

Раніше податківці вимагали сплачувати ЄСВ два рази — окремо як фізична-особа підприємець та окремо як самозайнята особа. Наприклад, якщо ви одночасно ФОП з видом діяльності «Діяльність у сфері права» та самозайнята особа (наприклад, адвокат, у якого вид діяльності теж «Діяльність у сфері права»), самозайнята особа звільняється від сплати ЄСВ, залишається тільки обов'язок сплати ЄСВ за ФОП з урахуванням змін, про які ми говорили вище.

Водночас залишається відкритим питання щодо ситуацій, коли прибуток отримано за іншим кведом діяльності.

Звільнення від сплати ЄСВ для ФОПів, за яких заплатив роботодавець

Для кого діє

Для ФОПів і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та водночас мають основне місце роботи.

Що змінюється

Такі підприємці відтепер не мають платити єдиний внесок за місяці звітного періоду, за які роботодавець вже сплатив страховий внесок за них (у розмірі не менше мінімального страхового внеску, 1320 грн). Окремим плюсом є те, що ці працівники не зобов’язані повідомляти контролюючий орган про основне місце роботи, де за них сплачується страховий внесок — податківці самостійно перевіряють реєстр застрахованих осіб (більш детально тут).

Окремо варто зазначити, що у зв’язку з пандемією коронавірусу від сплати ЄСВ звільнено всіх ФОПів першої групи спрощеної системи оподаткування на період з грудня 2020 по травень (включно) 2021 р.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати