09 липня 2025, 13:36

ЄСПЛ визнав порушення прав людини, вчинені росією на окупованих територіях України з 2014 року

Пресслужба Мін'юсту

9 липня 2025 року Велика Палата Європейського суду з прав людини оголосила рішення щодо прийнятності та суті у міждержавній справі "Україна та Нідерланди проти Росії", у якому задовольнила майже всі скарги Уряду України, подані проти російської федерації. Про це повідомила пресслужба Мін'юсту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Мін'юст роз'яснив, як звернутися до ЄСПЛ".

У міністерстві наголосили, що рішення ЄСПЛ має безпрецедентний характер і вже може вважатися одним із найвагоміших у практиці міждержавних справ. Так, Суд визнав системні та масові порушення прав людини, вчинені росією на окупованих територіях України з 2014 року та в ході повномасштабного вторгнення з 2022 року.

"Суд не лише підтвердив системні та масові порушення прав людини, вчинені рф з 2014 року на окупованих територіях України та під час повномасштабної агресії, а й окреслив ширший правовий контекст. Зокрема, ЄСПЛ визнав, що росія веде цілеспрямовану кампанію на знищення української держави як субʼєкта міжнародного права", — йдеться в повідомленні.

У Мін'юсті вказали: ЄСПЛ підкреслив, що агресія рф не обмежується Україною — вона є глобальною загрозою, яка ставить під сумнів саму ідею співіснування держав у правовому полі. Зокрема, росія демонструє ворожість до інших держав-членів Ради Європи. Також суд вказав на несумісність нинішнього режиму рф із цілями, цінностями та засадничими принципами Ради Європи.

Розширений текст із детальним описом рішення ЄСПЛ незабаром зʼявиться на сайті Міністерства юстиції.

Із тексту рішення відомо, що суд визнав росію відповідальною за системні й грубі порушення прав людини на території України у період з 11 травня 2014 року до 16 вересня 2022 року (дата, коли рф перестала бути стороною Європейської конвенції з прав людини). Справи стосуються війни на Донбасі з 2014 року; повномасштабного вторгнення 2022 року; збиття літака MH17; примусових депортацій дітей до рф.

Основні порушення, які встановив Суд

ЄСПЛ одноголосно визнав численні порушення:

  • Стаття 2 (право на життя)
  • Стаття 3 (заборона тортур та нелюдського поводження)
  • Стаття 4 §2 (заборона примусової праці)
  • Стаття 5 (право на свободу та особисту недоторканність)
  • Стаття 8 (право на повагу до приватного життя)
  • Статті 9–11 (свободи думки, вираження і мирних зібрань)
  • Стаття 13 (право на ефективний засіб захисту)
  • Стаття 14 (заборона дискримінації)
  • Протокол №1 — статті 1 (захист власності) і 2 (право на освіту).

Також були такі порушення: невибіркові обстріли мирного населення, зокрема пологового будинку в Маріуполі, вокзалу в Краматорську; публічні страти та тортури (включно зі зґвалтуваннями як зброєю війни); депортація та примусове усиновлення українських дітей; примусова праця, довільні арешти, фільтраційні табори; знищення української мови, релігії та культури на окупованих територіях; утиски журналістів і блокування ЗМІ; придушення мирних протестів.

ЄСПЛ підтвердив, що рф не забезпечила перевірки цілі та не провела ефективного розслідування, поширювала неправдиву інформацію, не співпрацювала зі слідством.

"Україна та Нідерланди виграли справу проти росіі в ЄСПЛ після 11 річного судового процесу. 26 країн приєдналися в якості третьої сторони, а ще громадські організації, Фонд авіакатастрофи MH17 та індивідуальні заявники.Неймовірно. Європейський суд з прав людини виніс безпрецедентне рішення у справі «Україна-Нідерланди проти росії» - найбільш масштабне засудження агресора в історії Ради Європи і можливо у новітній історії", - прокоментувала очільниця Мін'юсту Ольга Стефанішина.

Вона зауважила, що у жодному з попередніх конфліктів не було настільки одностайного засудження міжнародною спільнотою кричущої зневаги до засад міжнародного правопорядку, встановленого після Другої світової війни.

За словами Ольги Стефанішиної, Суд зазначив, що росія повинна без зволікань:

  • звільнити або безпечно повернути всіх осіб, позбавлених свободи на окупованих територіях з порушенням Конвенції до 16 вересня 2022 року
  • співпрацювати у створенні міжнародного та незалежного механізму для встановлення особи кожної дитини, переміщеної з України до росії, відновлення контактів та безпечного возз'єднання з родинами

Питання компенсації за статтею 41 Конвенції ще розглядається, але має враховувати створення Реєстру збитків Радою Європи та поточні обговорення майбутнього компенсаційного механізму

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати