Відомо кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право вимагати виклику й допиту свідків захисту на тих самих умовах, що й свідків обвинувачення. Але ігнорування судом цієї норми не завжди становить порушення Конвенції.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Дисциплінарне провадження проти судді: ЄСПЛ нагадав про справедливий розгляд".
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі "Шекерія проти Хорватії" (заява № 3021/14), повідомляє інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".
Дубравко Шекерія був визнаний винним в купівлі та продажу великої кількості кокаїну. Він був засуджений до восьми років позбавлення волі. Суд покладався на показання свідків – трьох осіб, які зізналися, що купували кокаїн у Шекерії. Ще один свідок стверджував, що бачив, як той використовував прес для наркотиків, який був вилучений під час обшуку.
Зазначається, що аргументи обвинуваченого про те, що свідки фактично були наркоманами (психічно нестабільні), а також те, що одного зі свідків поліція взяла під захист для тиску, суд не сприйняв. Також суд відмовився допитати свідків захисту вирішивши, що факти були встановлені, а додаткові докази не потрібні.
Апеляційне оскарження цього рішення на підставі упередженого ставлення суду та відмови заслухати свідків на його захист успіху не мало.
Верховний суд країни також відхилив скаргу, постановивши, що не було даних, які б підтверджували версію засудженого про те, що свідки надали неправдиві показання. Також ВС не побачив таких процесуальних порушень, які б уплинули на загальну обгрунтованість рішення суду першої інстанції. Адже адвокат обвинуваченого мав можливість ретельно допитати свідків під час судового розгляду.
Так, Д.Шекерія звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, стверджував, що кримінальне провадження в цілому було несправедливим.
Але суд у Страсбурзі констатував відсутність порушення конвенційних гарантій.
З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Шекерія проти Хорватії" (заява № 3021/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, за надумані підстави для затримання активіста ЄСПЛ покарав державу на 12,8 тис євро.