15 грудня 2020, 10:28

Електронний допінг: скандал у польських шахах

17-річна Патриція Ващук дискваліфікована

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Багатообіцяюча польська юніорка, 17-річна Патриція Ващук була виключена з подальшої гри на шаховому фестивалі в Устроні після 4-го туру. За офіційною інформацією, причиною стало порушення правил гри, а точніше, підозра у використанні зовнішньої допомоги, або електронного допінгу. Про цей випадок було повідомлено Комітету з відмінностей і дисциплін Польської шахової федерації та Міжнародній шаховій федерації (ФІДЕ). Польська шахова асоціація наклала на Ващук дворічну дискваліфікацію. Це перший подібний випадок у країні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Колишня інженер компанії Raytheon засуджена за експорт військових технологій до Китаю"

Патриція Ващук за якийсь час помітно поліпшила свій рейтинг. Її шахова кар’єра вибухнула. Незабаром з’ясувалося, що шахістка допомагає собі в незаконний спосіб. За це вона була дискваліфікована на 2 роки Федерацією шахів Польщі.

Ващук — чинна чемпіонка Польщі до 18 років. Рік тому вона виграла титул чемпіона Європи до 16 років. На цьому заході українці підняли протест проти Польщі, але він не був розглянутий. Цього року Ващук вперше вийшла у фінал чемпіонату Польщі з шахів серед жінок, зайнявши високе 7-е місце. У квітні вона отримала найвищий рейтинг у кар’єрі — 2321.

Однак у серпні 17-річну дівчину спіймали на шахрайстві на шаховому фестивалі в Устроні. Гравець був виключений з гри після 4-го раунду. А все тому, що він порушив правила гри. Виникла підозра, що він використовував зовнішню допомогу, або електронний допінг.

Такі підозри виникали протягом багатьох місяців. Михалина Рудзінська написала про це в серпні у своєму профілі в Facebook: «Багаторазова чемпіонка Польщі, а також діюча чемпіонка Європи серед юніорів, «друг», з яким ми грали рука об руку на всіх юніорських змаганнях протягом багатьох років, спіймана за віроломному обмані. Шоком це не було ні для кого з нас, тому що близько 1,5 років питання було не в тому, чи порушувала вона правила, а в тому, коли це виявиться. Після кожного ходу вона виходила з ігрової кімнати, ідучи в туалет, та раз в об’єктивно легко виграній позиції їй це не вдалося зробити, і тоді партія завершилася в нічию. Її єдина нічия в цьому турнірі».

З цього приводу також висловилася гросмейстер Клаудіа Кулон, яка написала в одному з коментарів у Facebook: «Усі гравці МП шахраювали на 99,9%, і часто дуже «цікаво». В студії коментатора вона не завжди могла сказати, чому зробила такий хід, та у нас на неї нічого не було, і довести це було неможливо. До того ж, підозри були навколо вже більше року, так що те, що її спіймали в Устроні, — не випадково. Як і те, що дівчата «взяли справу в свої руки».

Після подій в Устроні Ващук була відсторонена. На початку жовтня Комітет з дисциплін і відмінностей Польської шахової федерації прийняв постанову про накладення дисциплінарного стягнення на неї. Тільки нещодавно документ оприлюднено. Згідно з правилами PZSzach, учасниця була дискваліфікована на 2 роки. Звичайно, дискваліфікація могла бути набагато серйознішою, але врахували юний вік шахістки. У постанові йдеться про висновки комісії. Вони показують, що Ващук збрехала про свої електронні пристрої. Учасниця також користувалася телефоном у туалеті, що підтверджується показаннями свідка. Вона намагалася сховати один з телефонів в ігровій. Учасниця не проходила антидопінговий контроль, тобто в даному випадку не перевіряли, чи не мала вона при собі електронне обладнання. З іншого боку, аналіз ходів польських гросмейстерів показав, що комп’ютерна програма працювала, що підтверджується показаннями тренера жіночої збірної.

PZSzach нагадує, що просте принесення телефону в туалет під час гри в шахи розглядається як вдома, так і за кордоном як велике шахрайство. В кінці минулого року з цієї причини втратив звання гросмейстера Ігор Раусіс, який у своїй кар’єрі представляв кольори Латвії, Бангладеш, а недавно і Чехії. 58-річний чоловік був спійманий у туалеті на гарячому. В середині 2019 р. Раусіс брав участь в турнірі Strasbourg Open і там потрапив у нелегальний допінг. Його спіймали в перерві в туалеті з телефоном, що заборонено. Він був дискваліфікований на 6 років. Було відкликано також звання гросмейстера. Це був один з найгучніших випадків у шахах за останні роки.

Як стало відомо Onet Sport в PZSzach, Ващук подала апеляцію. «Такий лист правління Польської шахової федерації дійсно отримало, — визнав президент асоціації Радослав Єдинак ​​в інтерв’ю Onet Sport. — Постанова була прийнята незалежною комісією, яка дуже добре попрацювала, ознайомившись з твердженнями і численними свідченнями».

Допінг і шахи

На перший погляд, ці два поняття абсолютно несумісні. Проте кожен любитель шахів знає, що допінгова перевірка всіх шахістів на змаганнях проводиться в обов’язковому порядку.

ФІДЕ став членом Міжнародного олімпійського комітету в 1999 р., хоча самі шахи не є олімпійським видом спорту. Незважаючи на це, членство в МОК тягне за собою певні зобов’язання і дотримання ряду встановлених правил. Одним з таких правил є перевірка спортсменів на допінг. У зв’язку з цим у 2001 р. МОК ввів обов’язкові антидопінгові правила для ФІДЕ.

Організація, яка займається боротьбою з застосуванням допінгу в спорті — це Всесвітнє антидопінгове агентство WADA. Саме воно взяло на себе обов’язки з організації даного питання з ФІДЕ. Було розроблено спеціальний регламент і положення про антидопінгові кампанії в шахах, з якими можна ознайомитися на офіційному сайті ФІДЕ.

 Однак вичерпного переліку заборонених препаратів, що стимулюють роботу мозку, не існує. Крім того, детермінація інформаційно-комунікаційної підготовки в шахах зробила актуальною технологію «читінга» — електронного шахрайства з використанням комп’ютерної допомоги в режимі реального часу. Індійський гросмейстер Умакант Шарма був дискваліфікований строком на 10 років за використання електронного пристрою (мікронавушники), вмонтованого в бейсболку. Як виявилося, за допомогою бездротового пристрою гросмейстер отримував підказки від своїх асистентів, що дозволило йому протягом півроку підняти рейтинг з 1989 до 2480.

Президент Делійської шахової федерації Бхарат Сінх Шаухан заявив, що рішення про дискваліфікацію було прийняте після ретельного вивчення всіх обставин: «Випадок був ґрунтовно вивчений, і було вирішено, що подібне в шахах неприпустимо. Ми перевірили всі досягнення Умаканта і навіть його фінансове становище і були здивовані, що він володів таким дорогим пристроєм, будучи безробітним. Ми вивчили його партії і дійшли висновку, що він не настільки хороший гравець, щоб так значно підвищити свій рейтинг у такий короткий строк».

Технологічний допінг шахістів

Питання допінгу в шахах в цілому має більш формальний характер, оскільки шахісту вживання стероїдів ніяк не допоможе в процесі боротьби з чорним королем або білим слоном. Та й уявити гросмейстера, який вживає допінг у стандартному його вигляді, дуже складно. Простіше знайти шахіста, який грає на ігрових автоматах в онлайн-казино на реальні гроші, ніж вживає мельдоній.

Незважаючи на це, в шахах виникла інша досить серйозна проблема, яка порівнянна з допінг-скандалом останніх років. З розвитком технічних можливостей сучасний світ частіше покладається на комп’ютерну та інтернет-підтримку, ніж на власні знання, логіку і вміння. Звичайно ж, шахісти не залишилися осторонь прогресу і стали використовувати всілякі способи технічного оснащення. Але з розвитком комп’ютерних онлайн-шахів, які автоматично підказують найвигідніші позиції на шаховій дошці, стали з’являтися випадки чітингу в шахах. Про це прямо заявив віце-президент ФІДЕ Ізраель Гельфер на прес-конференції в 2016 р. Справа в тому, що шахісти під час гри стали звертатися за підказками до інтернету, що саме по собі свідчить про нечисту гру. У зв’язку з цим ФІДЕ було змушене проводити перевірку гравців не тільки на допінг, але і на наявність електронних пристроїв, щоб виключити можливість використання підказок.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати