17 серпня 2021, 15:48

Електронні публічні послуги: які зміни передбачає законопроєкт до нещодавно прийнятого закону?

На розгляд народним депутатам подано проєкт Закону щодо уточнення положень Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг», що був прийнятий 15 липня 2021 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Оголошено тендер на розробку англомовної версії порталу Дія"

Автори законопроєкту зазначають,що до вищевказаного закону перед його прийняттям Головним юридичним управлінням та Головним науково-експертним управлінням Верховної Ради України було подано ряд зауважень та пропозицій, які так і не були усунуті при підготовці та прийнятті кінцевої редакції.

Так, одним із головних питань, які потребують коригування є надання публічних послуг на застосуванні «принципу мовчазної згоди».

Згідно з п.8 частини першої статті 1 Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг», механізм надання публічних послуг ґрунтується на застосуванні «принципу мовчазної згоди», що передбачає надання електронних публічних послуг без одержання від державних органів, органів місцевого самоврядування, державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації, державних та комунальних підприємств, установ та організацій у порядку та випадках, визначених законодавством, відомостей та/або документів (крім судових рішень та виконавчих документів), за умови, що такі органи, посадові особи, підприємства, установи та організації у встановлений законодавством строк не направили до суб’єкта надання публічної послуги такі відомості або документи.

З огляду на це, законопроєкт № 5845 від 10.08.2021 визначає перелік послуг, до яких «принцип мовчазної згоди» не може застосовуватися:

- державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав;

- державна реєстрація актів цивільного стану громадян;

- державна реєстрація юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців;

- державна реєстрація релігійних організацій та їх структурних підрозділів, всеукраїнських профспілок, їх об’єднань, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців;

- державна реєстрація відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, символіки громадських формувань;

- державна реєстрація друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств;

- реєстрація статутів  територіальних громад, в тому числі міст Києва та Севастополя;

- реєстрація статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук;

- процедури відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи, виконавчого провадження та примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).

Крім цього, за Кабінетом Міністрів України пропонується закріпити повноваження визначати перелік випадків, у яких суб’єкт надання публічних (електронних публічних) послуг може надавати електронні публічні послуги за замовчуванням.

Також уточнюються положення Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» щодо суспільних відносин, на які не розповсюджуються його положення та механізм  встановлення повноважень представника.

Проєктом Закону передбачено, що дія цього Закону не поширюється на суспільні відносини, які визначені частиною другою статті 2 Закону України “Про адміністративні послуги“.

Визначення публічної послуги та адміністративної послуги пропонується викласти у новій редакції:

публічна послуга – це юридично або соціально значуща дія суб'єкта надання публічної (електронної публічної) послуги, у тому числі адміністративна послуга, за заявою (зверненням, запитом) суб'єкта звернення або без такого звернення, у результаті якої набуваються, переходять, припиняються права та/або здійснюються обов'язки суб'єктом звернення, надаються відповідні матеріальні та/або нематеріальні блага суб'єкту звернення;

адміністративна послуга – це результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов’язків такої особи відповідно до закону.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати