12 травня 2022, 9:47

Допомога біженцям з України: потрібні кошти спецфонду ЄС

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

«Щоб допомогти біженцям з України, нам потрібен фонд ЄС, який обчислюється мільярдами євро», — наголосив заступник голови МВС та адміністрації Павел Шефернакер у Варшаві після міжнародної конференції, у якій взяли участь міністри у справах біженців з 12 країн. Наступний такий форум має відбутися у вересні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Рекордний приплив прямих іноземних інвестицій до Польщі: збільшення на 82%"

Як повідомляє tvp.info, 9 травня до Варшави прибули представники урядів Румунії, Молдови, Угорщини, Словаччини, Австрії, Чехії, Великобританії, Німеччини, Литви, Латвії та Естонії на конференцію з надання допомоги біженцям з України, яка зазнала нападу росії. У конференції також взяв участь посол України у Польщі Андрій Дещиця.

На брифінгу після конференції Шефернакер повідомив, що багато представників уряду підтримали зусилля Польщі щодо створення додаткового фонду ЄС для військових біженців з України. «Переважна більшість країн уже використали кошти з попередньої фінансової перспективи, і наразі можливості перерахувати значні суми для допомоги біженцям немає. І навіть якщо є можливість використати ці кошти, їх далеко недостатньо», — сказав заступник міністра, посилаючись на пропозиції ЄС, які передбачають перерахування у межах коштів, що раніше були виділені країнам-членам у бюджеті ЄС.

Формула використання коштів: конкурси та гранти

Шефернакер пояснив, що формула використання таких коштів (шляхом організації конкурсів чи грантів) означає, що до тих, хто допомагає, вони дійдуть лише за деякий час. За його запевненням, Польща використовує кожен цент, який буде переведено. «Хоча цих коштів далеко не достатньо, вони не дозволять зараз фінансувати допомогу біженцям з України», — сказав він і на прохання уточнити наголосив, що обсяг коштів, які можуть бути спрямовані на витрати на біженців, наразі перевіряється Міністерством фінансів та регіональної політики. А далі обмовився, що «ми не перериватимемо заплановані інвестиції, щоб перекинути кошти біженцям». 

«Нам потрібний фонд, який обчислюється мільярдами євро, щоб допомагати не Польщі, а тим біженцям, які до нас приїжджають. Ми не хочемо фонд для себе — ми хочемо фонд допомоги біженцям», — сказав він. За його словами, країни Центральної та Східної Європи «голосно говорили про необхідність додаткових коштів у рамках ЄС. Тих, які можна витратити порівняно швидко, щоб не чекати на можливості організації конкурсів, грантів тощо».

«Думаю, польська вимога якнайшвидше скликати саміт Євросоюзу і мати можливість говорити про додаткові кошти має велику підтримку в нашій частині Європи, серед тих країн, які межують з Україною», — сказав Шефернакер. На його думку, такий саміт може відбутися у травні.

Заступник голови МВС та адміністрації пояснив, що в ході варшавської зустрічі міністри згадали, зокрема, досвід переселення біженців у невеликі міста. За його словами, це стане предметом подальших консультацій. «Ми повинні підготуватися до того, що якщо ця агресія триватиме довше, і їхнє перебування в Польщі буде більш тривалим, пропозиція малих міст має бути такою, щоб ці біженці також знайшли дорогу туди, — сказав він. — Ми розуміємо, що в таких містах, як Братислава чи Варшава, усім цим людям не знайдуться місця у школах і дитячих садках. Також йдеться про організацію дистанційного навчання дітей з України», — наголосив він.

Дистанційні іспити

Шефернакер сказав, що посол України, який був присутній на зустрічі, наголосив, наскільки його уряд хоче, щоб діти залишалися в українській системі дистанційного навчання. Він також зазначив, що під час літніх канікул будуть проведені дистанційні вступні іспити для молодих людей, які втекли до Польщі від російської агресії. За його словами, польська сторона готується до проведення дистанційних іспитів у 6 найбільших містах, щоб молодь екзаменували українські вчителі. А також зазначив, що кожен четвертий біженець працездатного віку, який прибув до Польщі, влаштувався на легальну роботу. За його словами, це незвичайна ситуація у глобальному масштабі, коли йдеться про мігрантів. І додав, що кількість біженців, які влаштовуються на роботу, зростає з кожним днем: «Зараз ми перебуваємо перед початком сезонних робіт, і я думаю, що це також дозволить збільшити це число».

У контексті освіти та ринку праці Шефернакер підтримав заяву про те, що у травні уряд представить перші системні рішення, над якими він зараз працює разом з місцевими органами влади в рамках спеціально призначеної команди. Невдлвзі представники місцевих органів влади обговорять питання, пов’язані з ринком житла та будівельним законодавством, через скорочення доступності житла після напливу біженців.

Як повідомив повноважний представник уряду у справах біженців, у вересні відбудеться ще один такий форум: «Ми сьогодні розпочинаємо марафон, а не короткий забіг. Системні рішення потрібні на роки вперед».

Джерело:

Szefernaker: Na pomoc uchodźcom potrzeba miliardów euro ze specjalnego funduszu UE

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати