18 вересня 2018, 17:16

Директива ЄС про копірайт: Топ-5 моментів, на які потрібно звернути увагу

Нова Директива ЄС, що стосується копірайту в інтернеті викликала неабияку паніку, тож експерти Law.com зробили свою підбірку того, про що потрібно знати представникам юридичних департаментів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, на минулому тижні Європейським парламентом було ухвалено проект Директиви ЄС про копірайт Copyright in the Digital Single Market, що має на меті узгодити законодавство з потребами цифрової епохи.

Цікаво, що три місяці тому парламент відхилив цей законопроект, критикуючи два основні положення: статтю 11 і 13, що отримали назву «податок на посилання» і «фільтр на завантаження». Потім же були внесені деякі поправки і можна вважати, що законодавство для порушників дещо пом'якшилась. Результат остаточного голосування був таким: 438 за, 226 проти, 39 утрималося. Фінальне голосування призначено на 29 січня 2019 року, після чого деякі країни ЄС можуть вирішити, яким чином вони хочуть використовувати положення цього закону. Активісти за свободу інформації вважають, боротьба ще триває та зовсім здавати позиції рано. Але морально підготуватись юристам в штаті підприємств все ж мають. Так, 5 ключових моментів:

В різних країнах – різні правила. Нові правила копірайту в цифровій мережі обговорюються на всій території ЄС, але якщо Директива буде прийнята (як багато хто підозрює, що це може відбутися в 2019 році), вона не буде застосовуватись безпосередньо у будь-якій державі ЄС. Так, за словами Тома Бростера, юриста з інтелектуальної власності Briffa Legal: «Кожній державі-члену дозволено інтерпретувати директиву на свій розсуд і здійснювати директиву через свої власні національні закони, за умови досягнення певних результатів».

Переможці і переможені. Технологічні гіганти мали багато зауважень до Директиви. А деякі користувачі інтернету і захисники конфіденційності вже готові оплакувати смерть мемів, якщо, звичайно, вона відбудеться. Але хто ж переможе? За словами Бростера, найбільшу вигоду з усього цього отримають власники авторських прав.

В кінцевому рахунку, більше плюсів ніж мінусів. Хоч відповідно до статті 11 проекту компанії можуть зазнати певних втрат, однак технологічні гіганти, такі як Google і Facebook, також можуть отримувати прибуток. Доходи, одержувані великими компаніями, можуть переважити ліцензійні збори, які необхідно буде сплатити. «Іншими словами, великі компанії як і раніше отримують прибуток від посилань на чужі публікації,  а фізичні особи отримують прибуток від отримання роялті від цих компаній. Однак те, як буде забезпечена оплата, - це зовсім інше питання», - сказав Бростер.

 З’являться нові правовласники. Рон Москона, партнер Dorsey & Whitney, стверджує, що видавці будуть мати свої власні обмежені періоди захисту протягом п'яти років, щоб вони могли скористатися перевагами поширення своїх публікацій третіми особами в інтернеті. «Текст директиви підкреслює в цьому контексті, що захист авторських прав не буде перешкоджати вільному використанню гіперпосилань, які ведуть до захищеного авторським правом контенту, опублікованого в інтернеті», - написав він. «Однак нові права видавців можуть змусити пошукові системи і інших цифрових гравців платити роялті, наприклад, коли опублікований контент з'являється в результатах пошуку».

Комплаєнс. Стаття 13 проекту існує для впевненості, що постачальники послуг і платформи працюють з власниками авторських прав і можуть гарантувати, що авторські права не порушуються. Але що стосується компаній з великою кількістю контенту, які фільтрують цей контент, що тут може бути порушено? Важко сказати. «Переглядати кожен фрагмент вмісту, завантаженого на веб-сайт, швидше за все, буде складно, дорого, і, у деяких випадках, неможливо», - сказав Бростер.

За інформацією Law.com.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати