Сьогодні, 13 листопада 2023 року, відбулася пресконференція на тему: «Державний бюджет під час військових дій може недоотримати 250 млн грн через зрив законної приватизації ДП на Волині: як працюють місцеві корупційні схеми». Захід стосувався резонансної справи щодо приватизації державного підприємства «Волиньторф».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Костянтин Бровченко, інвестор і власник ТОВ «АГРОБІОСТАНДАРТ», розповів, що ДП «Волиньторф» добуває торф та переробляє з нього вугілля: «Тобто це замінник звичайного вугілля, це паливо для домівок, котелень тощо. Ми знаємо, що в кожній корупції є свої імена та прізвища. У 2016 році біля ДП була створена установа «Волиньприродресурс», ініціатором створення якої був Анатолій Капустюк. Він та його покровителі створили це підприємство, забрали на Волині всі ліцензії по торфу, а також усі ліцензії, які були на той час, по бурштину та міді. Таким чином вони не дали можливість ДП «Волиньторф» узяти собі ліцензії, тому ДП було змушено з ними працювати на кабальних умовах».
За його словами, ціна на сьогодні на ринку за 1 т торфу становить 5000 грн. Однак ДП «Волиньторф», не маючи ліцензії, переробляє сировину «Волиньприродресурс» та продає по 2000 грн за 1 т торфу. Пан Бровченко вказав, що це означає, що «Волиньприродресурс» своєю чергою через підставні компанії далі продає його населенню та різним підприємствам.
«Якщо говорити конкретніше, то мова йде про 100 млн грн як мінімум. Це ті гроші, які крадуться щороку на цьому підприємстві», – сказав він.
Акціонер розповів, що на початку про ДП «Волиньторф» ніхто взагалі нічого не знав до 20 вересня цього року, оскільки ТОВ вивчало підприємство «Рівнеторф», але програло на аукціоні. Після цього в ТОВ звернули увагу на ДП «Волиньторф». На думку пана Бровченка, завданням корупціонерів було спочатку максимально продовжити строк «сидіння на цьому підприємстві»: «Вони робили всі потуги, щоб це підприємство було знято з приватизації. Це і звернення місцевих рад, і винесення на Кабмін тощо, тобто вони робили все, щоб це підприємство залишилося державним і вони далі могли продовжувати свою діяльність».
Хронологія подій
«Як діють корупціонери? Вони створюють ТОВ «Волиньприродресурс», усе готується для купівлі цього підприємства. Але вони хотіли зробити так: не хотіли купувати його задорого на перших торгах, а на третіх – уже коли ціна буде максимально мінімальною. Тому вони не заходять (на аукціон – прим. ред.) і проводять, за моєю інформацією, з усіма бесіди, щоб більше туди ніхто не заходив, бо будуть складнощі», – розповів Костянтин Бровченко.
У вересні 2023 року ТОВ «АГРОБІОСТАНДАРТ» взяло участь в аукціоні на платформі Прозорро щодо купівлі у Фонду державного майна України ДП «Волиньторф». 6 жовтня компанія стала переможцем торгів зі ставкою 212 221 200,00 грн. Як зазначається, дані про проведення аукціону понад три тижні були у відкритому доступі, «АГРОБІОСТАНДАРТ» стала єдиною компанією, яка зацікавилася лотом, а ціна, за яку придбали ДП «Волиньторф», більше ніж на 10% вище стартової.
1 листопада «АГРОБІОСТАНДАРТ» сплатив вартість продажу в сумі 254,7 млн грн із врахуванням ПДВ. За п’ять днів між компанією та Регіональним відділенням ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях було укладено договір купівлі-продажу.
За словами пана Бровченка, далі проти ТОВ порушується ДБР кримінальна справа, «створюється купа проблем», щоб зупинити приватизацію: «Якщо порахувати, то ці корупціонери отримають щодня неправомірну вигоду в розмірі 500 тис. грн».
Так, ДБР та прокуратура м. Києва звинуватили ТОВ «АГРОБІОСТАНДАРТ» та ФДМУ в приватизації ЦМК ДП «Волиньторф» за заниженою на 100 млн грн ціною. Відповідно за поданням слідчих із метою унеможливлення отримання «АГРОБІОСТАНДАРТом» прав власності на майно «Волиньторф» Печерський районний суд м. Києва наклав арешт на підприємство.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження через два тижні після оголошення переможця торгів. За чотири дні – 23 жовтня – була винесена постанова про визнання речовим доказом ДП «Волиньторф». 25 жовтня було подано клопотання до Печерського районного суду м. Києва (як зазначається, до вечора суддя Світлана Смик його задовольнила). Того ж дня було подано клопотання про арешт і на наступний день ухвала про арешт вже була оголошена.
Оксана Маленко, адвокатка ТОВ «АГРОБІОСТАНДАРТ», розповіла, що слідчий за один робочий день (20 жовтня) провів всі необхідні слідчі дії та зібрав необхідні докази. Після визнання майна речовим доказом за один робочий день прокурор отримав матеріали кримінальної справи, переконався в належному проведенні досудового розслідування слідчим, дійшов висновку про необхідність проведення огляду, склав клопотання, зібрав докази та подав їх до суду.
На її думку, це «найбільш необґрунтована справа» в її практиці, однак вона висловила впевненість у тому, що ТОВ здобуде перемогу в усіх судах.
Андрій Приходько, адвокат, керуючий партнер «PRIKHODKO & PARTNERS», зазначив, що аукціон відбувся відповідно до законодавства й наразі немає жодного факту, який би дав у цьому сумніватися.
Також він торкнувся теми ухвали суду, зазначивши, що в ній є «нетиповий сленг і форма викладу інформації правоохоронцем: «Кожна фраза посилається на суб’єктивні речі. Як може, наприклад, посадова особа посилатися на «Уряд ухвалив рішення міністерства, яке не набрало законної сили»? Навіщо про це взагалі писати? Пізніше вони в цьому документі створюють видимість прибутковості цього підприємства й пишуть про його «обороти». Але жодного слова немає про прибуток. А прибуток – у 2022 році підприємство заробило 10 млн грн. Якщо ми будемо говорити про ту суму, яку сьогодні сплачено за це підприємство, то йому потрібно працювати 20 років у цьому ж форматі, щоб отримати кошти, які вже зайшли в держбюджет».
Народний депутат України VII скликання Сергій Аверченко вказав, що в майбутньому потрібно унеможливити такі ситуації. На його думку, наразі питання загалом стоїть про можливість подальшого проведення приватизації, оскільки будь-який слідчий, суддя або прокурор «у попередній змові може зупинити приватизацію».
«Тому наша команда розробила проєкт закону України про внесення змін до КПК України якраз про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянам діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури та суду», – вказав він.
«По суті ми як компанія стали заручниками боротьби держави на чолі з президентом, яка хоче змін. Ті державні підприємства працювали 30 років неефективно. Було прийнято рішення передати в приватизацію (ДП – ред.), а місцеві корупціонери перешкоджають цьому та намагаються всіляко це зірвати. Тому це боротьба держави та цих корупціонерів. Ми як інвестори стали заручниками цієї ситуації, купивши це підприємство», – сказав Костянтин Бровченко, вказавши, що ТОВ подало звернення щодо ситуації до президента України Володимира Зеленського, секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, Служби безпеки України тощо.