Ідея роботи з ліжка заманлива, але перетворення матраца на офіс може викликати безліч проблем зі здоров’ям, як психологічних, так і фізичних, повідомляє веб-сайт BBC.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Як юристу не втрачати форму, працюючи вдома"
За даними дослідження, проведеного в листопаді 2020 р., 72% з 1000 опитаних американців заявили, що почали працювали віддалено з ліжка під час пандемії. Тобто відсоток таких людей з початку коронакризи збільшився на 50%. Кожен десятий повідомив, що провів більшу частину або весь робочий тиждень, від 24 до 40 годин і більше у ліжку. Особливо це стосується молодих робітників. У Великобританії працівники у віці від 18 до 34 років рідко мають належний стіл і стілець, і вони вдвічі частіше працюють з ліжка, ніж старші робітники.
Робота з ліжка (Work from bed, WFB) багатьом подобається через затишок і простоту налаштування. В Instagram хештег #WorkFromBed показує тисячі фотографій, на яких зображені усміхнені люди у піжамах з чашками кави і навіть сніданком на підносі, що працюють у ліжку.
Але реальність така, що перетворення ліжка на офіс може викликати безліч проблем зі здоров’ям. І навіть якщо ви їх зараз не помічаєте, несприятливі наслідки, можливо, виникнуть пізніше, але точно дадуть про себе знати.
Звісно, є робітники, які просто не мають достатньо простору для створення повноцінного робочого місця вдома, тобто робота з ліжка може бути їх єдиним вибором. Однак для інших це найпростіший варіант і шлях найменшого опору. Зрештою, під час пандемії мотивація скотилася до мінімальних показників. У людей може бути робочий стіл або кухонний стіл, на якому можна розмістити комп’ютер, але вони просто вирішують цього не робити.
Експерти стверджують, що незалежно від того, чи можна уникнути роботи з ліжка, ергономічна порада однакова: це не корисно для тіла, дуже важливо змінювати поставу і підтримувати різні його частини. Шия, спина, стегна напружені, коли ви знаходитесь на м’якій поверхні, що спонукає до спадання або розтягування м’язів. «Жодне з таких положень не є оптимальним, — каже Сьюзен Холлбек, директор інженерії систем охорони здоров'я в клініці Мейо, одній з найбільших медичних дослідницьких установ у США. — Подушка та ковдра не підтримують вас таким чином, щоб це сприяло роботі».
Молоді люди, зазначає пані Холлбек, частіше стають жертвами цих шкідливих звичок, оскільки можуть не відразу відчути напруження тіла. Та все ж біль може почати турбувати, і саме від того, наскільки поганими були ваші звички за останній рік, залежить, з якими ергономічними проблемами ви зіткнетесь у старості. Ці нездужання можуть включати прості головні болі чи поширюватися на постійну скутість у спині, артрит та біль у кістках, зв’язках та м’язах шиї.
Якщо вам все ж доводиться продовжувати працювати з ліжка, спробуйте якомога більше відтворити досвід сидіння у вертикальному кріслі і прагніть до «нейтральної пози», тобто уникайте напруги у будь-якій частині тіла. Згорніть подушку і «приклейте» її під поперек для підтримки, підкладіть подушки під коліна, спробуйте відокремити дисплей від клавіатури (якщо це можливо) і поставте на рівень очей чи вище. У будь-якому разі уникайте лежання на животі під час друку на ноутбуці, адже це напружує шию і лікті. Будьте креативні, наприклад, використовуйте прасувальну дошку як імпровізований стіл.
«Якщо ви збираєтесь працювати вдома протягом тривалого часу (а більшість експертів передбачають, що ми будемо це робити), краще вкласти гроші в хороше робоче місце вдома, навіть якщо це буде дуже маленька робоча поверхня», — додає пані Холлбек.
Коли ви працюєте з ліжка протягом року, це не просто потенційно руйнує тіло, а й шкідливо для продуктивності та звичок сну. «Як спеціалісти зі сну, ми схильні рекомендувати ліжко для 3 речей: для сну, сексу чи для хвороби. Ось і все», — каже доцент кафедри неврології та експерт зі сну в університеті Джона Хопкінса в штаті Меріленд Рейчел Салас. — Що більше ви дивитеся телевізор у ліжку, граєте у відеоігри і не спите в ліжку, то більше ваш мозок починає вчитися: «О, добре, ми можемо робити будь-яку з цих дій у ліжку». Він починає будувати ці асоціації, які з часом переростають у зумовлену поведінку».
Це те, що експерти називають «гігієною сну» — по суті, найкраща практика, що стосується перебування в ліжку. Надягати піжаму на ніч — це хороша гігієна сну, оскільки вона говорить тілу, що час починати «вимикатися». Аналіз ситуації або надсилання електронних листів у ліжку — це погана гігієна сну.
Отже, коли ви влаштовуєте робочий процес у ліжку з ноутбуком, телефоном, е-годинниками та усіма блакитними екранами, яких робота вимагає щодня, ваш мозок і тіло з часом перестають асоціювати ліжко з відпочинком. Це головна причина, чому пандемія призвела до «коронасомнії», тобто глобального сплеску безсоння та розладів сну, який супроводжував Covid-19.
Робота у ліжку протягом року чи будь-якого тривалого періоду може призвести до безсоння або до того, що називається розладом циркадного ритму. Це тоді, коли природні годинники тіла підказують нам, коли настав час спати. Рейчел Салас каже, що це може також посилити проблеми, не пов'язані зі сном, наприклад, синдром неспокійних ніг, і в цьому випадку уражені частини тіла потребуватимуть додаткового відпочинку. А ночі без сну, біль у тілі або те й інше разом означатимуть, що ви з меншою ймовірністю будете продуктивними, креативними і цілеспрямованими.
Відразу тіло та мозок можуть не відчувати наслідків роботи у ліжку, але по мірі того, як ми старіємо, симптоми та болі можуть з'явитися. Це є ще одним питанням, про яке слід турбуватися в епоху Covid-19. Якщо цей період нас таки чомусь навчив, то це тому, що краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.