23 вересня 2020, 10:05

Читання лекцій на політичну тематику – сумнівна підстава для підозри у тероризмі, - ЄСПЛ

Справа "Рагіб Зараколу проти Туреччини"

ECHR: Ukrainian Aspect

В 2009 році у Туреччині правоохоронці порушили кримінальну справу стосовно політиків, бізнесменів, адвокатів, викладачів університетів, студентів та журналістів, яким закидали участь у незаконній організації – Союзі громад Курдистану. Цей союз уважався «міською філією» Робітничої партії Курдистану – незаконної збройної організації, що переслідує мету створення незалежної Курдської держави.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Аналіз ДНК чи показання потерпілих? Якщо правоохоронці помилились в оцінці доказів, - ЄСПЛ"

У 2011 року було проведено обшуки в будинках шістдесяти осіб, в тому числі, у будинку Рагіпа Зараколу. Прокурор звернувся до суду з клопотанням про тримання особи під вартою через членство у терористичній організації. Оскарження рішення не мало успіху – суд присяжних відхилив скаргу Зараколу.

В 2012 році прокурор відкрив провадження проти ста вісімдесяти трьох осіб. Зараколу звинувачували у пособництві терористичній організації, що полягало у читанні лекцій. Але суд присяжних такі обвинувачення не підтримав і той був звільнений.

В 2014 році в Туреччині набули чинності зміни до закону про боротьбу з тероризмом, через що змінилася підсудність цієї категорії справ. Провадження триває.

Зараколу звернувся до Європейського суду з прав людини, повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Посилаючись, зокрема, на статтю 5§1 (право на свободу та безпеку) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод він стверджував про відсутність жодних доказів, які б надавали достатні підстави  для підозри його у вчиненні злочину або обґрунтовували його тримання під вартою. Він також скаржився на необгрунтованість судових рішень та неможливість ефективного оскарження законності його тримання під вартою під час досудового ув’язнення. Також він стверджував, що таке тримання під вартою порушило свободу вираження поглядів, гарантовану статтю 10 Конвенції.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 5§1, 5§4 та статті 10 та присудив 6,5 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Рагіп Зараколу проти Туреччини» (№ 15064/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, викривач, який назвав чиновника корупціонером, програв національні суди, але відновив права в ЄСПЛ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати