03 листопада 2020, 11:31

Бар’єри на шляху розвитку конкуренції на ринку банківських послуг: дослідження АМКУ

Прес-служба АМКУ

Антимонопольний комітет України провів дослідження ринку банківських послуг щодо порушення принципу конкуренції. Ключовим об’єктом дослідження виступала необхідність існування виключних повноважень банків державного сектору.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "АМКУ рекомендував виробникам антисептиків не вводити в оману споживачів"

Про це повідомляє прес-центр АМКУ.

Старі та нові обмеження

Згідно з дослідженням на українському ринку банківських послуг діє понад 70 банків . Отже, між ними можлива конкуренція. Незважаючи на це, існують справи, оформляти які можуть тільки державні банки. Основними споживачами у таких справах є військові пенсіонери, переселенці, субсидіати, бюджетні установи та суб’єкти, що отримують бюджетні виплати, суб’єкти господарювання, що користуються спецрахунками (наприклад учасники ринку електричної енергії), тощо. Загалом мова йде більше ніж про 15 сфер. Такий підхід ринку банківських послуг призводить до того, що приватні банки мають обмежені можливості надання послуг.

Конкуренцію потрібно розвивати

АМКУ дійшов висновку, що виникла необхідність розвитку конкуренції між банками всіх форм власності завдяки їхнім власним досягненням. Тобто, бар’єри вступу на ринок  мають бути проаналізовані з точки зору доцільності їх існування.

Зацікавленість банків і довіра споживачів

АМКУ також вивчав рівень зацікавленості  приватних банків в обслуговуванні наразі закритих сфер  ринку банківських послуг. Після опитувань стало зрозуміло,  що деякі справи є дуже привабливими для приватних банків, одночасно існують і ті сфери, які їх не цікавлять. Одночасно, виявилося, що унікальні технології надання послуг в державних банках по світу не є причиною надання їм ширшого обсягу прав.

Пропозиції для КМУ

Отже, при дослідженні ринку банківських послуг Комітет направив пропозиції Кабінету Міністрів України щодо зменшення та/або усунення бар’єрів для розвитку конкуренції на ринку банківських послуг. Зокрема, пропонуються такі заходи:

  • перевірка доцільності та інших підстав збереження бар’єрів;
  • подання на розгляд КМУ пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів в частині скасування виключних прав державних банків на обслуговування певних сфер;
  • внесення на розгляд КМУ пропозицій щодо запровадження конкурентних механізмів відбору банків, які обслуговуватимуть ті справи, щодо яких існують суттєві ризики.

Нагадаємо, АМКУ оштрафував Ощадбанк на 1 057 865 гривень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати