26 березня 2025 року в Києві Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) презентувало публічний звіт за підсумками 2024 року. Зокрема, були представлені досягнення, а також подальші плани.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Попри виклики, ми продовжили ефективно працювати над тим, щоб арештовані активи приносили користь державі та суспільству. АРМА зосередилося на відкритості, прозорості та ефективному управлінні. Завдяки роботі нашої оновленої команди сотні активів працювали на посилення української економіки та підтримку ЗСУ під час війни. Ми розширили партнерство з міжнародними організаціями, підвищили якість управлінських рішень і запровадили нові цифрові інструменти для автоматизації процесів. Цей рік довів: коли працюємо чесно та відповідально, ми здатні змінювати систему», – сказала на початку заходу голова АРМА Олена Дума.
Основні цифри
Голова АРМА детально розповіла про роботу Агентства, вказавши, що впродовж 2024 року було забезпечено:
- збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні;
- збільшення надходжень до державного бюджету від управління арештованими активами;
- фінансування оборонних потреб держави шляхом придбання військових облігацій за рахунок коштів, розміщених на депозитних рахунках.
Так, станом на кінець 2024 року загальна кількість записів про арештовані активи в реєстрі становила понад 387 000 (156 000 з них – у 2024 році). Водночас загальний обсяг грошових активів за результатами управління становив понад 12,37 млрд грн, а дохід від розміщення траншів на депозит та від придбаних військових облігацій – 982,7 млн грн.
Крім цього, чистий приріст активів в управлінні за 2024 рік склав 5,1 млрд грн, зокрема приріст ОВДП на рівні 3,7 млрд грн. Надходження від реалізації становили 326,30 млн грн (включно зі сплаченими митними платежами до державного бюджету на рівні 89,7 млн грн).
Окремо Олена Дума розповіла, що за 2024 рік у системі Прозорро.Продажі було проведено 165 онлайн-аукціонів. Також було проведено 35 засідань конкурсної комісії, де було:
- ухвалено рішення про оголошення 76 конкурсних відборів;
- обрано 49 переможців конкурсних відборів-юридичних осіб, які будуть здійснювати реалізацію арештованих активів на електронних торгах;
- підписано 49 договорів про надання послуг із реалізації арештованих активів між АРМА та переможцями конкурсних відборів.
Голова АРМА вказала, що у 2024 році Агентство здійснило 323 заходи контролю за ефективністю управління активами, з яких 313 – у формі камеральних перевірок (перевірки проведення комплексу заходів з управління активом у приміщенні АРМА) та 10 заходів контролю у формі виїзних перевірок (безпосередньої перевірки проведення комплексу заходів з управління активами в місці його перебування та/або місці управління ним).
«Попри складну економічну ситуацію, у 2024 році управителі отримали дохід від управління активами у сумі 2 997 826,53 тис. грн, що на 178,68% більше, якщо порівнювати з 2023 роком. До держбюджету, за результатами управління активами, було скеровано 1 145 739,52 тис. грн, що на 964,49% більше, порівнюючи з 2023 роком», – розповіла Олена Дума.
За її словами, на збереження економічної вартості арештованих активів управителі, відібрані АРМА, витратили близько 1 890 844,91 тис. грн, що на 25,60% більше, порівняно з 2023 роком. Йдеться про витрати на охорону та страхування активів, їх ремонт, оплату праці персоналу, забезпечення комунальними послугами тощо. Вони дозволяють підтримувати активи в належному стані та використовувати їх за призначенням під час дії арешту.
Співпраця з правоохоронними органами
Голова АРМА також подякувала правоохоронним органам за співпрацю (зокрема, НАЗК), відзначивши, що було опрацьовано 7865 запитів щодо виявлення та розшуку активів, що надійшли на розгляд у 2024 році. Серед них:
- Нацполіція – 3235;
- СБУ – 1073;
- органи прокуратури – 584;
- ДБР – 356;
- БЕБ – 174;
- НАБУ – 27;
- Мін’юст (щодо підсанкційних осіб) – 2266;
- Мін’юст (щодо заборонених політичних партій) – 19;
- НАЗК – 36;
- іноземні органи – 95.
Вона зазначила, що найбільша кількість звернень надійшла до АРМА в кримінальних провадженнях, в яких розслідуються злочини проти власності та основ національної безпеки.
Окремо Олена Дума розповіла, що АРМА під час виконання завдань із виявлення та розшуку активів використовує інформацію з понад 300 відкритих та закритих реєстрів, баз даних, інформаційних та аналітичних джерел як в Україні, так і за кордоном (з них – 51 національні офіційні державні реєстри та бази даних).
Міжнародна робота
Також голова АРМА розповіла, що для виявлення та розшуку активів за кордоном АРМА долучено до глобальних мереж та систем (зокрема, CARIN, Europol та Interpol). Вона вказала, що у 2024 році АРМА направило 383 запити щодо виявлення та розшуку активів до компетентних органів 51 іноземної юрисдикції.
Крім цього, Агентство долучене до роботи різних проєктів, як-от OSCAR, A.S.S.E.T. і SILVER NOTICE. Олена Дума зазначила, що загальна вартість виявлених за кордоном активів становить понад 100 млрд дол. США, а у список країн, до компетентних органів яких АРМА надсилало запити у 2024 році, увійшли Велика Британія (29), Польща (25), Кіпр (22), Іспанія (22), США (20).
Серед виявлених активів за кордоном у 2024 році, зокрема, були елітна нерухомість, автомобілі класу «люкс», земельні ділянки в різних куточках світу, грошові активи на закордонних рахунках, іноземні компанії, а також картини та скульптури на десятки млн дол. США. Загалом ситуація наступна:
- грошові кошти на закордонних рахунках – 587 млн грн;
- корпоративні права – на суму 285 млн грн;
- нерухоме майно – 162 об'єкти;
- об'єкти мистецтва – 4 одиниці;
- транспортні засоби – 71 одиниця;
- земельні ділянки – 40 одиниць.
Окремо голова АРМА розповіла, що було підписано міжнародні міжвідомчі угоди про партнерство та співробітництво з аналогічними органами в Мальті, Румунії, Казахстані, Боснії і Герцеговині, Молдові, Лівії та Польщі.
Суди
Олена Дума зазначила, що у 2024 році Департаментом правового забезпечення було здійснено представництво інтересів АРМА у 185 судових справах та взято участь у 371 судовому засіданні. Як було вказано, з 57 розглянутих судових справ у 30 випадках рішення було ухвалено на користь АРМА, 5 – частково задоволено позов, 6 – не на користь АРМА, 13 – позов було залишено без розгляду, а 2 – закрито провадження. Інші справи перебувають на розгляді в судах першої інстанції.
В АРМА вказали, що в результаті представництва інтересів АРМА в суді по трудових спорах у держбюджеті було збережено кошти на загальну суму 765 096,24 грн. Як один із прикладів Олена Дума назвала кейс Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, коли було ухвалено судове рішення про відновлення дії спецдозволу на користування надрами цього родовища, що дозволило забезпечити надходження до держбюджету на загальну суму 748 145 152,25 грн.
Крім цього, на заході голова АРМА відповіла на запитання інших учасників. Повний текст звіту АРМА буде опубліковано 15 квітня 2025 року.