08 квітня 2021, 15:46

Апеляційний суд звернув увагу на порядок обрахунку пені за прострочення сплати аліментів

Пресслужба Херсонського апеляційного суду

Херсонський апеляційний суд стягнув понад 47 тис. грн пені за порушення аліментних зобов'язань.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Аліменти з моменту зачаття: коли батько оплачує половину вартості вагітності"

Мати неповнолітньої дитини звернулася із позовом про стягнення пені за несплату аліментів, пояснивши, що з 2012  по 2019 рік відповідач сплачував аліменти нерегулярно та не в повному обсязі, а тому заборгованість зі сплати аліментів за цей період складає 47 009,46 грн., яку відповідач погасив лише у травні 2019 року. Виходячи з положень ч. 1 ст. 196 Сімейного кодексу України,  позивачка просила стягнути пеню за прострочення сплати аліментів на утримання сина в розмірі 47 009,46 грн. та судові витрати.

Рішенням  суду першої інстанції стягнуто пеню у розмірі 21 988,66 гривень.

Позивач оскаржила зазначене рішення в апеляційному порядку, вказавши на неправильне застосування формули, за якою нараховується пеня.

Перевіривши законність та обґрунтованість  оскаржуваного рішення, колегія суддів Херсонського апеляційного суду звернула увагу, що зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, тому суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня їх фактичної сплати чи до дня ухвалення судом рішення, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Згідно з ч.1 ст. 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Тож розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов'язання не включається до строку заборгованості) та помножити на 1 відсоток.

Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем. 

Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем (такі висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду № 333/6020/16-ц від 03.04.2019 р.).

Для прикладу:

Розраховуємо пеню за несплату аліментів з січня по березень 2014 року:

Січень: 717 грн. розмір заборгованості за аліментами х 1% х 31 днів прострочення сплати аліментів = 222,27 грн пені; 

Лютий: 717 грн. розмір заборгованості за аліментами х 1% х 59 днів прострочення сплати аліментів = 423,03 грн пені; 

Березень: 717 грн. розмір заборгованості за аліментами х 1% х 30 днів прострочення сплати аліментів = 215,1 грн пені. 

Загальна сума пені за прострочення сплати аліментів за період із січня по березень 2014 року: 222,27 грн +423,03 грн + 215,1 грн = 860,4 грн

У згаданій справі суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведений судом першої інстанції розрахунок пені є помилковим і загальна сума пені за порушення  відповідачем аліментних зобов`язань становить 59 372,76 гривень.
У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.

 

Оскільки ч. 1 ст. 196 СК України чітко і безальтернативно встановлено розмір стягнення судом неустойки (пені) - не більше 100 %  заборгованості за аліментами, то сума пені за матеріалами цієї справи не може бути більшою за 47009,46 грн.

Тому оскаржуване рішення апеляційним судом було змінено - збільшено розмір стягнутої пені за несплату аліментів з 21 988,66 гривень до 47009,46 гривень.

Детальніше про особливості розрахунку пені за несплату аліментів на прикладі наведеної справи дивіться у постанові Херсонського апеляційного суду за № справи 766/15403/19 в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати