Англійський уряд розглядає законопроект, який дозволить студентам, науковцям чи запрошеним спікерам подавати позови до університетів для надання компенсації через порушення свободи слова. Про це повідомляє британська газета The Guardian.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "В Англії пропонують підняти вік кримінальної відповідальності"
Ця пропозиція є однією з низки правових заходів, запропонованих секретарем освіти Гевіном Вільямсоном як частина маніфесту уряду щодо захисту свободи слова та академічної свободи в університетах Англії. Однак критики попереджають, що така ініціатива створить додаткові труднощі, адже багато людей виступають проти неї, в т.ч. університетські союзи та союзи коледжів, які звинувачують уряд у «боротьбі з фантомними загрозами свободі слова», а не у вирішенні кризи Covid-19 у вищій освіті.
Серед інших урядових пропозицій є призначення чемпіона з вільного слова, який розслідуватиме потенційні порушення свободи слова у вищій школі та рекомендуватиме вид та розмір відшкодування. Крім того, для університетів буде додано нову умову щодо свободи слова, щоб зареєструватися та отримати доступ до державного фінансування, а регулятор вищої освіти в Англії, управління для студентів (OfS), матиме право накладати штрафи у разі порушення таких умов.
Уряд Англії хоче запровадити встановлений законодавством делікт за порушення обов'язку щодо свободи слова, що дозволило б викладачам чи студентам, які були виключені, звільнені чи понижені в посаді через це, вимагати відшкодування у суді. І вперше обов’язок щодо вільного слова застосовуватиметься безпосередньо і до студентських спілок, які повинні будуть вжити заходів для забезпечення свободи слова як для своїх членів, так і для запрошених спікерів. Уряд також розглядає можливість передачі студентських спілок, якими зараз керує благодійна комісія, під контроль ОfS.
Секретар освіти заявив: «Вільне слово лежить в основі демократичного суспільства, а наші університети мають представляти горду історію існування місць, де студенти та науковці можуть вільно висловлюватися, оскаржувати погляди та розвивати відкриту думку». «Я глибоко стурбований впливом примусового мовчання та цензури на кампуси. Ось чому ми повинні забезпечити свободу слова у вищій освіті, посилити існуючі юридичні обов'язки та забезпечити вжиття рішучих заходів у разі їх порушення», — додав Гевін Вільямсон.
Генеральний секретар Університету та коледжів (UCU) Джо Грейді відповів: «Надзвичайно, що в розпал глобальної пандемії уряд, здається, більше зацікавлений у боротьбі з фантомними загрозами свободі слова, ніж у тому, щоб стримувати реальну небезпеку, яку вірус створює для персоналу та студентів». А віце-президент штату Нью-Йорк з питань вищої освіти Хілларі Гієбі-Абабіо зазначила: «У студентському містечку немає жодних доказів кризи свободи вираження поглядів, і профспілки студентів постійно роблять позитивні кроки, щоб сприяти тисячам подій, що відбуваються щороку в студентському житті».
У заяві університетів Великобританії додається: «Університети вже покладають значні юридичні обов'язки щодо відстоювання свободи слова, вони повинні мати кодекс практики щодо свободи слова та регулярно оновлювати його. Важливо, щоб заклади освіти постійно обмірковували шляхи подальшого вдосконалення та підтримки свободи слова. Ми чекаємо подальших деталей пропозицій, у т.ч. щодо ролі чемпіона свободи слова, перше, ніж ми зможемо коментувати подальші наслідки для університету, студентів та діяльності профспілок».