16 травня 2022, 13:46

Академічна спільнота допомагає Україні

Конференція у Гданську

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

12 травня 2022 р. Гданськ на два дні став центром обговорення допомоги академічної спільноти студентам та вченим з України завдяки конференції «Солідарні з Україною. Студенти, науковці, інституції», організованій Національним агентством академічних обмінів (Narodowa Agencja Wymiany Akademickie) та Гданським університетом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Захід, що проводиться в Інституті сучасних мов філологічного факультету Гданського університету, має на меті показати заходи, вжиті представниками студентської та наукової спільноти для допомоги біженцям війни з України.

У перший день конференції пройшли панелі за програмами для студентів-біженців: «Солідарність з Україною: як підтримати студентів перед війною», «Визнання освіти — відкриті двері для інтеграції» та «Волонтерство: ми з вами». У другій половині дня відбулася дискусійна панель «Польсько-українська академічна співпраця: потреби, можливості, реальність».

До програми другого дня заходів увійшли в т.ч. панелі за програмами для вчених-біженців «Мобільність досліджень та підтримка вчених під час війни» та «Міжнародне співробітництво у галузі досліджень перед лицем війни», а також дискусійна панель «Криза — це можливість? Можливості та загрози для майбутнього польсько-українського академічного співробітництва».

«Війна в Україні стала великим викликом і для академічної спільноти. Національне агентство академічних обмінів, консультуючись з науковою спільнотою, практично відразу після початку конфлікту на східному кордоні Польщі розпочало роботу з надання допомоги. Її ефект — програма «Солідарність з Україною». Тепер, під час конференції у Гданську, ми хочемо подати її результати. Захід має бути не лише формою підбиття підсумків, а й обговоренням прогнозів на майбутнє. Все це ми розглянемо у групі фахівців як з Польщі, так і з України», — пояснила директор Національної агенції академічних обмінів д-р Гражина Жебровська.

Серед запрошених гостей конференції був і міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет. «Від імені всього народу та кожного українця хотів би подякувати полякам, польському уряду та науковій спільноті за підтримку», — сказав він.

Програма «Солідарність з Україною» адресована вузам, у яких кількість студентів очної форми навчання становить не менше 150 осіб, а також інститутам Польської академії наук, інститутам мережі Лукасевича та науково-дослідним інститутам. У заявці ці суб’єкти вказали кількість студентів чи докторантів з України, яких вони готові прийняти, надавши їм можливість продовжити навчання, підготувати докторську дисертацію, пройти мовні курси та інші форми навчання безкоштовно. Можливість навчання мала бути надана в період з 1 березня до 30 вересня. Крім звільнення від плати за навчання, учасникам виплачуватиметься стипендія. За необхідності кожному також буде надано психологічну та юридичну допомогу.

Все це — для забезпечення безперервності освіти для студентів та докторантів, які опинилися в Польщі після 24 лютого як військові біженці і яким не дали навчатися чи проводити дослідження у своїй країні. У ході консультацій була розроблена програма, орієнтована на вузи, підвідомчі Міносвіти або МОЗ, які хотіли дати можливість студентам та докторантам продовжити навчання, підготувати докторські дисертації або пройти інші форми навчання (мовні або підготовчі курси) безкоштовно. Заявки подали 98 установ (університетів та науково-дослідних інститутів), і кожна з них отримала фінансування. Сума виділених коштів становить понад 23,3 млн злотих. Програма «Солідарність з Україною» запроваджена для установ, а не приватних осіб, та виходячи з декларацій, ця сума має забезпечити навчання 1947 осіб. Гроші надходять з бюджету Міносвіти та МОЗ.

Варто додати, що інтерес до програми був величезний, про що найкраще свідчить той факт, що було подано заявок на загальну суму понад 70,2 млн злотих.

Почесний патронаж конференції прийняв міністр освіти та науки Пшемислав Чарнек.

Медіа-патрон конференції — Польське радіо для іноземців.

Джерело:

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати