27 липня 2020, 18:02

AbbVie викрили в агресивній патентній стратегії

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Експерти відзначають, що американська біофармацевтична компанія AbbVie використовує агресивну тактику для захисту від конкурентів, просуваючи свій препарат Imbruvica. Раніше компанія за допомогою подібного підходу перетворила Humira в найбільш продаваний препарат в світі. Свого часу AbbVie перетворила Humira в найбільш продавані ліки в світі, почасти завдяки підвищенню цін і агресивній патентній стратегії для захисту від конкуренції. Зараз експерти фармацевтичного ринку дійшли висновку, що компанія застосовує подібну тактику для підтримки онкопрепарата Imbruvica, що має безліч показань і забезпечує величезні продажі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як повідомляє організація Initiative for Medicines, Access & Knowledge (I-MAK), яка виступає за вільний доступ до інноваційних ліків, AbbVie подала заявки на 165 патентів на Imbruvica, і офіційні особи (експерти патентного відомства) підтвердили 88 з них.

За словами групи, додаткові патенти принесли AbbVie ще дев'ять років захисту і в цілому 29 років комерційної ексклюзивності. У звіті I-MAK йдеться, що AbbVie подала 55% патентних заявок на Imbruvica вже після затвердження FDA. Оскільки Imbruvica приносить AbbVie більше 4,5 млрд дол. США в рік, I-MAK вважає, що додатковий термін дії патенту обійдеться платникам в 41 млрд дол. або навіть більше.

Хоча патентна стратегія фармкомпанії є законною (про це свідчить недавнє рішення федерального судді), вона, на думку експертів, «сумнівна». Хоча всі компанії намагаються продовжити термін дії патентного захисту своїх блокбастерів за межі оригінальних патентів, така агресія поступово призведе до протидії та до того ж спростовує заяви фармацевтичної індустрії про те, що вона просто прагне до «справедливого повернення» інвестицій.

До Imbruvica патентна стратегія AbbVie щодо бестселера Humira була піддана ретельному вивченню, в тому числі в судовому процесі заявниками з м. Балтімор та інших позивачів. Група стверджувала, що AbbVie незаконно заблокувала конкуренцію на Humira, отримавши «патентні хащі», щоб захистити препарат від потенційних конкурентів при підвищенні цін. Хоча ця стратегія може привести до високих цін, вона не є незаконною, пише суддя, виступаючи на стороні AbbVie.

«AbbVie скористалася перевагами, наданими їй за допомогою законної практики, і в тій мірі, в якій це підтримало високі ціни на Хуміра, існуюча антимонопольна доктрина не забороняє цього», - написав окружний суддя США Маніш Шах у своїй постанові, що відхиляє позов позивачів.

I-MAK в 2018 р. виявив, що AbbVie подав 247 заявок на патенти на Humira і отримав патенти, які могли б захистити ліки на термін до 39 років. З 2012 р. ціна препарату підскочила на 144%.

За минулі роки біоподобні компанії подали в суд на AbbVie, намагаючись запустити препарати- наслідувачі, але патенти AbbVie успішно утримували їх. Фірмовий виробник ліків підписав безліч угод з потенційними гравцями, дозволивши конкуренцію в США лише в 2023 р.

На слуханнях у Конгресі щодо цін на ліки в минулому році генеральний директор AbbVie Річард Гонсалес сказав, що відчуває, що компанія досягла «розумного балансу» з угодами, хоча він знав, що вони можуть бути не «популярні». За його словами, перший термін дії патенту компанії закінчується в 2022 р., а біосім буде запущений менш ніж через рік. Біологічні аналоги вже запущені в Європі, де продажі Humira падають.

AbbVie далеко не самотній в агресивному патентуванні фармпрепаратів для захисту найбільш продаваних ліків. У більш ранньому звіті I-MAK були вивчені 12 найкасовіших ліків США в 2017 р. і було знайдено в середньому 125 патентних заявок на кожний, що виражалося у спробах в середньому 38 років патентного захисту.

Джерела

AbbVie, already famous for its Humira strategy, forms another 'patent wall' around Imbruvica: report

AbbVie's 'drip-feed' of patents shields top cancer drug from competition, group says

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати