04 листопада 2024, 17:39

70% опитаних компаній інвестуватимуть в Україну попри війну, - дослідження ЕВА

ЕВА

Це демонструють результати нової хвилі дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією у партнерстві з NEQSOL Holding. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Інтегральний показник Індексу у 2024 році дещо зріс – до 2,49 балів з 5-ти можливих (2,44 балів у 2023 році). Загальна оцінка цього показника у 2023-2024 роках співставна з оцінками інвестклімату  у «ковідному» 2020 році.

З 84% минулого року до поточних 79% знизилась кількість керівників бізнесу, що вважають інвестиційний клімат в Україні несприятливим. Серед них вкрай несприятливим його вважають 20%. Варто зазначити, що частка таких респондентів послідовно зменшується з 2022 року – з 53% до поточних 20%. Нейтрально поточний інвестклімат оцінюють 12% топменеджерів (7% минулого року), а 9% вважають його сприятливим.

Оцінка динаміки інвестклімату лишається незмінною, порівняно з минулим роком. Майже половина респондентів, а саме 49% вважають, що інвестиційний клімат погіршився, 39% не бачать суттєвих змін, і 12% вважають, що інвестклімат поліпшився.

З минулорічних 57% до поточних 70% зросла кількість компаній, що вже присутні на ринку та мають плани продовжувати інвестиції попри війну. Водночас тільки 17% вважають, що новим інвесторам буде вигідно заходи в Україну (32% у 2023 році, 17% – у другій половині 2022 року).  

У наступні пів року 49% СЕО очікують подальшого погіршення інвестиційного клімату в Україні, 33% не очікують змін, а 18% сподіваються на покращення. Схожою є оцінка динаміки ситуації у наступні пів року у власній галузі: 44% очікують погіршення, 43% вважають, що ситуація не зміниться, а 13% – що поліпшиться.

Російська військова агресія продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, далі слідують корупція та слабка судова система, тіньова економіка, атаки на українську енергосистему. До того ж, на думку 81% опитаних компаній, на інвестиційну привабливість України негативно впливає обмеження валютних операцій.  

Серед факторів позитивного впливу бізнес-лідери відзначають надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, скасування мит і квот на український експорт, «транспортний безвіз» з ЄС, диджиталізацію державних послуг та приєднання до об’єднаної енергосистеми ЄС.

Дещо більше половини, а саме 54% компаній зазнали збитків внаслідок бойових дій. Серед них 25% вже звернулись до правоохоронних органів, ще 11% мають такі плани. Також по 3% звернулись до національних та міжнародних судів.

«Попри надзвичайно складні умови ведення бізнесу оцінки інвестклімату демонструють невелике покращення, що свідчить про адаптацію компаній. До ключових негативних факторів цього року потрапила також і тіньова економіка, що підтверджує посилений запит на боротьбу з тіньовим сектором у контексті підвищення податків для білого бізнесу. Кандидатство у члени ЄС вже третій рік лишається важливим позитивним фактором, тож ми в Асоціації й надалі фокусуватимемось на євроінтеграційній діяльності, зокрема й на роботі над формуванням сильної переговірної позиції України», – зазначає Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації.

«Незважаючи на складну ситуацію, інвестиційні можливості в Україні залишаються. Це, наприклад, підтверджується нещодавнім рішенням міжнародної групи компаній NEQSOL HOLDING стати стратегічним інвестором одного з найбільших світових виробників титанової сировини – ОГХК. 70% компаній – членів ЕВА, які взяли участь в опитуванні цього року, також планують інвестиції в Україну. На мою думку, успішно реалізувати інвестиційний потенціал України зможуть перш за все ті інвестори, які розуміють український ринок, мають відповідний управлінський досвід роботи в умовах війни та додатково присутні на міжнародних ринках і мають там добре розвинені бізнес-партнерства. Впровадження відповідних практик compliance та ESG забезпечить сталість таких інвестицій в умовах інтеграції України в ЄС», – коментує результати дослідження Володимир Лавренчук, регіональний директор NEQSOL Holding Україна.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати