ПЕРЕКЛАД
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відповідно до нового аналітичного звіту, майже половина лідерів бізнесу в усьому світі не в змозі захистити інтелектуальну власність, незважаючи на визнання необхідності захисту комерційної таємниці після пандемії.
Читайте також: "Вірменія перейменує «коньяк» за € 3 млн від ЄС"
«Конфіденційна інформація подібна до кубика льоду ... віддайте її стороні, у якої немає холодильника або яка не погодиться зберігати її в ньому, і до моменту випробування у вас буде тільки калюжа води». Цей приклад з мемуарів «Ловець шпигунів» (“Spycatcher”), написаних у 1987 р. Пітером Райтом, колишнім офіцером розвідки та помічником директора МI 5, добре може бути застосовано до корпоративних активів: якщо їх неправильно зберегти, все, що у вас може залишитися, – це дорогий безлад.
На замовлення міжнародної юридичної компанії CMS 9 червня The Economist Intelligence Unit опублікувала результати дослідження «Відкрий секрети? На сторожі цінності нематеріальної економіки» (Open secrets? Guarding value in the intangible economy). У звіті підкреслюється, що вартість крадіжок комерційної таємниці досягла 1,7 трильйона доларів на рік і що керівники корпорацій очікують, що ризик розкрадання комерційної таємниці ще більше зросте в наступні п’ять років.
Дослідження базується на аналізі відповідей 314 керівників вищої ланки компаній із Китаю, Франції, Німеччини, Сінгапуру, Великобританії та США в шести секторах економіки: споживчі товари та роздрібна торгівля; фінанси; енергія і природні ресурси. Згідно з результатами дослідження, 55% респондентів підтвердили, що у них був обмежений цифровий і фізичний доступ до конфіденційної інформації.
Том Скурфілд, співкерівник групи з інтелектуальної власності в CMS, сказав, що 45% опитаних не ввели обмеження, що «турбує».
«Здається, майже половина з них не застосовує рутинні методи захисту інформації. Поліпшення правового захисту за допомогою таких заходів, як зберігання документів і обмеження доступу до інформації – це досяжна і недорога річ, яку компанії можуть зробити, щоб запобігти найгіршому», – зазначив Скурфілд.
Кібербезпека – найбільший страх
Опитані визначили три найбільш цінні типи інтелектуальної власності нині: бази даних клієнтів (42%), технології продуктів (40%) та інформація про дослідження і розробки (23%). Через зростаючу вартість таких нематеріальних активів керівники вищої ланки розглядають свої найсерйозніші загрози як слабкі місця в кібербезпеці (49%) і витоки інформації про співробітників (48%). У звіті говориться, що такі загрози посилюються зміною культури праці, спричиненої пандемією.
Як пояснила Ханна Нетертона, партнер з працевлаштування в CMS: «Пандемія відкрила двері в цифровий робочий простір, де співробітникам легше випадково або цілеспрямовано отримати доступ і розкрити конфіденційну інформацію».
Згідно зі звітом, загроза навмисного витоку інформації від незадоволених співробітників стала найбільшою проблемою у Великобританії (59%), водночас як страх перед кіберзлочинністю знаходиться в центрі уваги керівників бізнесу у Франції (62%), Китаї (57%) і США (44%). Три чверті респондентів погодилися з тим, що збільшення фінансових вкладень необхідне для захисту їхніх комерційних секретів, при цьому 28% розглядають відсутність внутрішнього досвіду роботи з комерційними секретами як проблему захисту.
Спостереження за співробітниками
Чотири з п’яти основних заходів, які компанії планують реалізувати протягом наступних двох років, спрямовані на мінімізацію витоків співробітників. Вони варіюються від більш жорстких заходів, таких як ретельне спостереження за електронною діяльністю співробітників, до спільних підходів, спрямованих на підвищення культури в компаніях. Щоб запобігти загрозі витоку інформації про співробітників, більше однієї третини планує посилити стеження за електронною діяльністю співробітників – найбільш популярний захід з боку технологічних компаній і керівників у США та Китаї.
Це також найкращий засіб для керівників у сфері технологій, ЗМІ та телекомунікацій: 36% респондентів планують впровадити стеження протягом наступних двох років, що відображає зростаючу напруженість між роботодавцями та працівниками в технологічному секторі. Зусилля з підвищення культури праці більш широко відчуваються в інших галузях, при цьому майже третина (31%) закликає до зміни корпоративних цінностей у бік заохочення захисту комерційної таємниці.
Корпоративна культура
«Неможливо захистити комерційну таємницю, якщо співробітники не обізнані про уразливість, пов’язану з цими активами, тому прийняття правильних цінностей і заходів ніколи не було більш важливим для успіху організації», – пояснила Ханна Нетертона.
Вона додала: «Компанії повинні знайти правильний баланс між вдосконаленням своїх засобів захисту кібербезпеки і створенням здорової корпоративної культури, яка стимулює захист комерційної таємниці та заохочує висловлювання через відповідні канали – навіть найсуворіші протоколи не відвернуть кожен витік інформації співробітником або незадоволеним Інформатором».
Партнер з інтелектуальної власності в CMS Джоел Вертес сказав: «Директива ЄС про комерційну таємницю в 2018 році була покликана ознаменувати кардинальні зміни в підході компаній по всій Європі до захисту своєї комерційної таємниці. Перенесемося на три роки вперед, і мета нашого звіту полягала в тому, щоб відкрити завісу над тим, як компанії насправді захищають свої вразливі активи зараз і чи є прогрес. З нашого звіту також ясно, що комерційні таємниці стали більш актуальними для цілої низки підприємств. Сьогодні кожен бізнес – це технологічний бізнес. Традиційні галузі, такі як будівництво або виробництво, де нематеріальні активи не вважалися центральними, тепер постійно зазнають інновацій».
Аукже Хаан, співкерівниця CMS з комерції, зазначила, що із введенням у дію Директиви про комерційну таємницю підприємства отримають низку можливостей для захисту своєї найціннішої службової інформації. «Однак є передумови, щоб мати можливість використовувати ці опції», – попередила вона.
«Виявлення та прийняття розумних кроків матиме вирішальне значення, від угод про нерозголошення інформації, зусиль з кібербезпеки до регулювання співробітників, а також конкретних вимог залежно від характеру бізнесу, наприклад, онлайн-підприємства потребуватимуть вжити більше заходів з кібербезпеки, тоді як виробничим компаніям потрібно буде вжити більше фізичних заходів у виробничому цеху».
З комерційними секретами, які для багатьох компаній стратегічно важливіші, ніж публічний портфель патентів, завжди дорожче і складніше знаходити рішення після крадіжки або витоку. Виявлення комерційних секретів і загроз для них, у поєднанні з суворими внутрішніми процесами і добре складеними контрактами, може допомогти запобігти виникненню таких проблем.
Цікаво, що згідно з опитуванням, проведеним міжнародною юридичною фірмою Baker McKenzie, кожна п’ята компанія (20%) знає або вважає, що їхні комерційні секрети були викрадені, а головними винуватцями є колишні співробітники.
Джерела
Muireann Bolger 45% of execs failing on trade secrets basics: report.
Open secrets? Guarding value in the intangible economy.
20% of companies believe trade secrets have been stolen: report.