13 грудня 2021, 10:12

32% вважають поточну ситуацію в Україні вдалою для купівлі-продажу бізнесу – дослідження

AVELLUM

Юридична фірма AVELLUM вдруге досліджувала вплив коронакризи на настрої бізнесу купувати чи продавати активи або компанії у найближчі 6–12 місяців. Цього року AVELLUM опитала понад 90 власників, топменеджерів і керівників юридичних відділів українських і міжнародних компаній.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ключові висновки дослідження

  • 70% респондентів назвали ситуацію в Україні прийнятною для купівлі або продажу бізнесу. Майже третина компаній (32%) впевнені, що ситуація наразі є вдалою. Лише 11% вважають несприятливими умови для укладання таких угод.
  • У 2021 році зросла частка компаній, які планують придбати або продати активи саме через пандемію. Продавці та покупці більш серйозно ставляться до пандемії як до фактору впливу на угоди М&A.
  • Покупці віддають перевагу всеохоплюючим гарантіям щодо об’єкта купівлі та його повноцінній перевірці. Попри малу кількість об’єктів на продаж (лише 30% готові продавати) 86% покупців розраховують на повноцінну перевірку об’єкта та прагнуть отримати від продавця гарантії про його стан (92%). Очевидна тенденція до створення умов для ринку покупця в цілому.

Очевидно, що покупці не хочуть ризикувати у період нестабільності, купуючи неперевірений обєкт. Їхні вимоги до об’єкта угоди стають дедалі суворішими. На наш погляд, це свідчить про тенденцію до поступового формування ринку покупця”, – пояснює керуючий партнер AVELLUM Микола Стеценко.

  • У порівнянні з 2020 роком кількість потенційних покупців зменшилась з 50% до 37%. При цьому кількість компаній на продаж за минулий рік суттєво не змінилася (30%). Водночас 50% опитаних компаній зазначили, що не планували і не планують продавати свій бізнес.

Варто зазначити, що попри зменшення кількості потенційних покупців, ми спостерігаємо активність іноземних інвесторів, що зростає. Це свідчить про збільшення інтересу до українських активів з боку інвесторів, зокрема з Австралії, Азербайджану, Казахстану, Німеччини, Польщі та Франції”, – коментує Микола Стеценко.

  • 50% потенційних покупців зацікавлені купувати саме у зв’язку з пандемією. Їхня частка збільшилась у порівнянні з минулим роком. Це свідчить про те, що значна частина компаній має опортуністичні настрої та вірить у майбутнє зростання економіки. Cеред інших факторів покупці називають перспективи розширення присутності на ринку України або вдалу можливість для виходу на новий ринок.
  • Вдвічі збільшилася кількість компаній, що продаватимуть бізнес саме у зв’язку з коронакризою38% проти 18% у 2020 році. Серед інших факторів продажу продавці назвали зміну стратегічних планів головного офісу (41%) або складнощі бізнес-середовища (21%).

Попри епідемію СOVID-19, ми бачимо, що масовий розпродаж бізнесу не спостерігається. Крім того, пята частина ринку досі не визначилась, чи варто продавати активи, незважаючи на те, що пандемія триває вже майже 2 роки”, зазначає Микола Стеценко.

  • Як і у 2020 році, більш ніж половина продавців (60%) готові знижувати ціни у зв’язку з кризою. При цьому помітно поменшало покупців, що очікують на знижку – з 94% у 2020 році до 56%. Тепер плани продавців та очікування покупців щодо знижок приблизно співвідносяться.
  • Суттєво змінилася думка учасників M&A угоди стосовно зовнішніх радників у кризовій угоді. Так, у 2021 році майже в 3 рази зросла частка компаній (з 32% у 2020 до 85%), які вважають, що зовнішні радники необхідні обом сторонам угоди.

Більше інформації та висновків ви можете знайти у ЗВІТІ ЗА ПОСИЛАННЯМ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати