17 грудня 2020, 15:45

16 грудня НААУ провела перший прес-ланч з представниками вітчизняних медіа

На зустрічі з журналістами обговорили підсумки діяльності НААУ за 8 років, сучасний стан адвокатури, дотримання прав і гарантій адвокатської діяльності, говорили про законодавчі ініціативи з реформування системи правосуддя і міжнародні оцінки цих документів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


131942876_3534795383235263_266614085130341761_o

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова розповіла про історію становлення адвокатського самоврядування, сильні сторони адвокатури, співпрацю з міжнародним адвокатським співтовариством. Однією з сильних сторін є сформоване самоврядування, яке є зразком для європейських колег. Багато говорили про один з найважливіших напрямів роботи — підвищення професійних знань адвокатів. «Ми не можемо ризикувати долею наших клієнтів, тому намагаємось зробити все, щоб адвокати відповідально ставились до своєї кваліфікації», — зазначила пані Ізовітова у своїй вступній промові.

131117284_3534795333235268_7198010274310256730_o

Серед головних проблем адвокатури сьогодні називають свавілля слідчих органів, незаконні обшуки адвокатів, ототожнення клієнта із адвокатом. «Чи є у нас власні проблеми? Звичайно, вони є скрізь. Чи стурбовані ми політикою держави? Так. Особливо, коли на початку своєї каденції народні депутати майже прийняли першочерговий проєкт змін до Конституції щодо ліквідації адвокатської монополії. У нас ніколи не було монополії, вона є лише в одному виді проваджень — це кримінальні справи. У всіх інших немає, тому що є перелік справ, у яких інтереси сторони в суді можуть представляти не адвокати. Конституційний Суд, на жаль, дав позитивний висновок на цей законопроект, незважаючи на те, що ми заперечували та наводили свої аргументи. Ми маємо прийняти цей висновок, хоча він абсолютно не аргументований. Водночас після висновку КСУ пройшло вже більше року, але в зал цей законопроект не вноситься — мабуть, єдності щодо змін до Конституції немає».

 Підсумовуючи, пані Ізовітова відзначила роботу комітетів та РАУ: «Сьогодні дуже потужно розвивається регіональне і центральне самоврядування, дуже потужно працюють комітет з захисту прав адвокатів і Рада адвокатів України, яка направлена на захист прав адвокатів».

Заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій зазначив, що традиція прес-ланчів — це один із проявів відкритості, що знімає всі питання з боку опозиції та критиків роботи регулятора: «Ми прийняли рішення, що будемо кожного кварталу вивішувати на сайт звіт про всі кошти: куди витрачено, скільки отримано. І за всі ці 8 років ви можете знайти цю інформацію. Як тільки ця інформація стала відкритою, всі звинувачення відразу зникли. Ми зрозуміли, як на нас працює відкритість та прозорість, адже нам ховати нічого. Ми — єдина адвокатура в Європі, яка щороку оприлюднює звіт про свою діяльність. Всі наші звіти щороку публікуються у нас на сайті двома мовами — українською та англійською, і вони доступні завжди». Валентин розповів, що в планах на наступний рік — зробити фінансовий звіт у новому електронному інтерактивному форматі. Це буде спеціальний ІТ-продукт, який використовують сьогодні лише фінансові установи світового рівня та Рада правничих товариств та асоціацій Європи.

131890271_3534797673235034_1117646489742501732_o

Станом на 16 грудня 2020 р. в ЄРАУ налічувалося 58 999 адвокатів, з них 44 185 — активно діючі. «Ми - одна з найбільших адвокатур Європи. Для порівняння, населення України становить приблизно 38 млн, і у нас майже 60 тис. адвокатів. В Німеччині близько 90 млн населення, але у них 180 тис. адвокатів» . Валентин також зазначив, що це досить велика кількість адвокатів, але ще недостатня для покриття всіх потреб громадян та бізнесу в країні.

Журналістам розповіли про запровадження такого сервісу, як електронна генерація ордерів — документів, які посвідчують право адвоката представляти клієнта. Наявність ордерів піднімає рівень адвокатури, економить кошти клієнта і пришвидшує контакт клієнта з адвокатом. За 11 місяців поточного року через електронний сервіс адвокати згенерували 600 тис. ордерів. Раніше, коли не можна було генерувати електронні ордери, такої статистики не могло бути. Це унікальна можливість відслідковувати попит на правову допомогу.

Окремо Валентин торкнувся чутливої теми гендерного балансу адвокатури. Наразі, на жаль, серед адвокатів переважають чоловіки — їх 62,3%, тоді як жінок — 37,7%. Але в органах адвокатського самоврядування жінок більше. В НААУ працює комітет з питань гендерної політики. А загалом в Асоціації 44 комітети, і вони показують класний результат: опрацьовано майже 50 законопроектів, багато з яких було враховано. Найбільшою перемогою є Кримінально-процесуальний кодекс.

72% усіх практикуючих адвокатів зареєстровані в онлайн-кабінетах для онлайн-навчання, минулого року ця цифра складала 50%. Середній вік адвокатів, зареєстрованих онлайн, — 37–48 років.

У цьому році в НААУ отримали 90 звернень по фактах порушення адвокатських прав. Ці звернення були дуже серйозні. У т.ч. 5 звернень були щодо знищення адвокатського майна, 14 — щодо погроз фізичною розправою. Фізична розправа відбулася у 9 випадках. Одним з найпоширеніших порушень є кримінальний процес — негласні слідчі дії стосовно адвокатів, незаконне зняття інформації з каналів зв’язку — близько 10 звернень. Кількість незаконних обшуків зменшилась, але все одно ми маємо їх 6 цього року. Найпоширенішим порушенням є те, що адвокатів викликають на допити у справах, які вони ведуть.

У цьому році НААУ дуже активно попрацювала по електронному суду як регулятор професії та сервісна організація, яка має забезпечувати максимально якісний сервіс для своїх членів, котрі сплачують внески. Електронний суд забезпечує держава, це її позитивний обов’язок — забезпечити доступ до суду, але НААУ підключилася до цього процесу та уклала меморандум з ДСА, відповідно до якого зробили тестування. Раніше адвокати реєструвалися в електронному суді як прості громадяни, неможливо було впевнитися, що зареєструвався саме адвокат. Зараз, коли реєстрація відбувається через електронний кабінет в реєстрі, система відразу ідентифікує користувача як адвоката. Крім того, на початку 2021 р. буде забезпечена можливість користуватися електронним судом для помічників адвоката. НААУ зараз наголошує на тому, що офіційна електронна адреса адвоката, яка буде використовуватися у підсистемі «Електронний суд», буде його адресою, яка зазначена в ЄРАУ.

Валентин Гвоздій також розповів про співпрацю з молоддю, бо це — майбутнє адвокатури. Вже у 18 регіонах працюють регіональні представники UNBA Next Gen. Згадали про дослідження, що молоді адвокати думають про свою професію. Це було 5 років тому, і адвокати казали, що найбільшими проблемами були відсутність розуміння, де брати нових клієнтів, з ким порадитись та страх перед НААУ. Тоді в НААУ вирішили, що потрібно дати їм ці інструменти. Що для цього було зроблено? — Створено комітет, який називається Рада старійшин. Він включає старших адвокатів, які вже не працюють, але мають колосальний досвід. Кожного тижня вони проводять зустрічі з молодими адвокатами, де їм можуть ставити будь-які запитання. Проводяться також безоплатні заходи з навчання молоді, яких цього року було майже 100. Окрім того, під час пандемії через благодійний фонд допомоги адвокатам НААУ забезпечила адвокатів за власні кошти медичними масками, рукавичками та продуктовими наборами.

131890452_3534795326568602_1631434624586442183_o

Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергей Вилков нагадав присутнім журналістам, що ВКДКА складається з 30 членів — представників від кожного з регіонів, які обираються на конференції. Ніхто нікого не призначає як на державних посадах — адвокати на демократичній основі обирають кращих своїх представників і делегують їм певні повноваження. Всі члени ВКДКА працюють на безоплатній основі. Спікер зазначив: «Адвокатура — незалежний інститут громадянського суспільства, який стоїть на захисті прав людей. Але на сьогоднішній день виникає дуже багато нападів на незалежність. Кожна влада хоче керувати адвокатурою, вводити своїх людей. Наприклад, славнозвісний законопроект №9055, з яким ми боролися, і ми вдячні всім, хто нас підтримав». Сергій піддав критиці роботу НАЗК, ВАКС та рекомендував ЗМІ перевіряти факти, не вкладати в голови читачів викривлену інформацію і тим не провокувати напади на адвокатів, особливо в резонансних кримінальних процесах.

Зустріч відбулася у форматі бесіди керівництва НААУ з журналістами. Така традиція стане щорічною, це дійсно сприятиме відкритості у роботі НААУ та готовності відповідати на будь-які питання з боку медіа.

Фото - Кирил Авраменко

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати