10 березня 2015, 12:28

Зниження ЄСВ вигідно тільки у разі збільшення «білої» зарплати вдвічі

Опубліковано в №10-11(456-457)

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

Щоб скористатися передбаченим новим законом мінімальним зниженням ставки ЄСВ, підприємствам доведеться збільшити «білі» зарплати своїм співробітникам приблизно на 25%. Проаналізувавши прийняті 02.03.2015 зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування» (щодо навантаження на фонд оплати праці), можу зробити висновок, що на максимальне зниження ставки зможуть розраховувати лише ті підприємства, які збільшать зарплату більш ніж вдвічі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Після провалу планів уряду щодо зменшення єдиного соціального внеску на початку цього року, це вже друга спроба знизити податковий тиск на фонд оплати праці підприємств. Введені минулого року вимоги для зменшення ЄСВ виявилися не під силу українському бізнесу.

Цього разу  законодавець спробував виправити свої помилки і дещо пом’якшити умови, за яких підприємства зможуть легалізувати заробітні плати і зменшити суми ЄСВ.

Зокрема ліквідується введене з 1 січня цього року вимога про те, що середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 3-х мінімальних зарплат і мінімум на 30% вище ніж у 2014 р., а середній платіж з ЄСВ –  не менше 700 грн.

Відповідно до закону, щоб підприємства змогли скористатися знижкою з ЄСВ до 29,4%, необхідно, щоб база нарахування ЄСВ у розрахунку на одну особу збільшилася мінімум на 20 і більше відсотків, порівняно з 2014 р. До того ж після використання коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу повинен бути не нижче аналогічного платежу за 2014 р.

Однак, якщо порахувати за зазначеною у законі формулою, то для того щоб мінімально знизити ставку ЄСВ, зарплату необхідно підвищити не на 20%, як декларується, а приблизно на 25%.

У принципі не будемо так вже суворо судити текст законопроекту, за великим рахунком, різниця між 20 і 25% незначна, і на великих підприємствах з різними зарплатами це, можливо, буде доречно. Але є інший момент. Показавши зарплату замість 2000 грн – 2500 грн, підприємство додатково нічого не витратить на ЄСВ, але має заплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. А для того, щоб максимально зменшити ставку ЄСВ, зарплату необхідно збільшити більш ніж вдвічі.

Звичайно, навіть такі умови найкращі, ніж чинний порядок зменшення платежу з ЄСВ, і можуть сприяти виходу зарплат з тіні. Однак, якщо роботодавці сьогодні показують реальну зарплату і платитимуть ЄСВ 14,7%, то в 2016 р. їм все одно доведеться нараховувати ЄСВ за ставкою близько 20%.

На завершення – питання для підприємств, створених у 2015 р., так і залишилося невирішеним. Вони, як і при чинній редакції закону, скористатися коефіцієнтом не зможуть, оскільки у них немає бази 2014 р., для проведення розрахунків.

 

Нагадаємо, Верховна Рада України 2 березня цього року прийняла законопроект, який передбачає зменшення розміру сплати підприємцями єдиного соціального внеску. За відповідне рішення проголосували 270 народних обранців. Документ вводить коефіцієнт 0,4 до розміру єдиного внеску в 2015 р. і коефіцієнт 0,6 до розміру єдиного внеску в 2016 р.

Законом передбачено, що зниження коефіцієнту ЄСВ запроваджується за умови, якщо база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилась на 20 і більше відсотків порівняно з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 р. У розрахунку на одну застраховану особу; після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше середньомісячного платежу на одну застраховану особу платника за 2014 р.; кількість застрахованих осіб у звітному місяці не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 (ця умова не застосовується до фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичних осіб, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати