14 березня 2024, 19:12

Ще раз про правки Лозового: що скасували, а що діє?

Владислав Гук
Владислав Гук «Main Business Partner» юрист

«Поправки Лозового» — це низка змін до Господарського процесуального (ГПК), Цивільного процесуального (ЦПК), Кримінального процесуального (КПК) кодексів, а також до Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) та інших нормативно-правових актів, запропоновані народним депутатом Андрієм Лозовим.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Здебільшого зміни стосуються КПК України (у частині обчислення строків досудового розслідування) та Закону України «Про судову експертизу».

Згідно з «поправками Лозового» судово-експертна діяльність у кримінальному провадженні може здійснюватися тільки державними спеціалізованими установами (раніше це дозволялось приватним експертам).

Зміни, які відбулися у сфері експертиз, на мою думку, мають негативний вплив через утворення державної монополії на проведення експертних досліджень. Це може призвести до ситуацій коли, наприклад, сторони у кримінальному провадженні хочуть провести експертизу і одна зі сторін має можливість вплинути на її результати. У такому разі інша сторона позбавлена можливості звернутися до приватних експертних установ та змушена оскаржувати висновок державного експерта. Таке обмеження права вибору може породжувати корупційні ризики.

Щодо змін до КПК, то правками було визначено, що строк досудового розслідування починав обчислюватися не з моменту, коли особі повідомлено про підозру, а з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Багато хто вважав, що обмеження строків досудового розслідування могло негативно вплинути на ефективність розслідування економічних та корупційних злочинів. Розслідування цієї категорії справ є складним та може займати тривалий час, що зумовлено складністю збору доказів. Тому в суспільстві склалася така думка, що обмеження строків досудового розслідування допомогло багатьом корупціонерам уникнути відповідальності. Саме це і стало підґрунтям для скасування «поправок Лозового». 

Однак є й інша сторона медалі. Україна серед «рекордсменів» за кількістю звернень до Європейського Суду з прав людини, внаслідок недотримання правоохоронними органами та судами розумних строків у кримінальних провадженнях. І «поправки Лозового» першочергово були спрямовані саме на забезпечення гарантії на дотримання цих строків.

Що змінилось після скасування «поправок Лозового»?

Частина 1 ст. 219 КПК викладена у новій редакції, згідно з якою: строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Частина 2 ст. 219 КПК, в якій йшлося про те, що строк досудового розслідування починався з моменту внесення відомостей до ЄРДР, виключена з кодексу.

Частина 4 ст. 219 КПК, згідно з якою обмежувалися загальні строки досудового розслідування виключена з кодексу.

Отже, обмеження щодо строків розслідування до вручення підозри були скасовані, а розслідування тепер може тривати безстроково.

Ці зміни стосуються всіх кримінальних проваджень, в яких розгляд справи чи досудове розслідування не завершено станом на день набрання чинності Законом №10060 (1 січня 2024 року).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати