06 квітня 2023, 13:05

Примусова евакуація дітей: як працює на практиці та навіщо потрібна?

Лідія Остопарченко
Лідія Остопарченко «Майстро і Беженар, ЮК» адвокат, керуючий партнер

Однією із найуразливіших категорій в умовах воєнного стану є діти. За інформацією платформи «Діти війни», станом на 3 квітня поточного року, внаслідок злочинної агресії росії проти України загинуло 467 дітей, 944 – поранено, 379 – зниклі. Отже, з метою захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, в умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України схвалив дієвий механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Звернімося до Конвенції про права дитини, в ст. 1 якої зазначається, що дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку, якщо за законом, застосовуваним до даної особи, вона не досягає повноліття раніше. Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Зважаючи на зміст ст. 4 ЗУ «Про охорону дитинства», система заходів щодо охорони дитинства в Україні, серед іншого, включає забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров’я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності. Відповідно до ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. 

Очевидно, що в умовах воєнного стану доволі складно забезпечити дотримання всього комплексу прав дітей. Особливо гостро це питання актуалізується на територіях активних бойових дій. Враховуючи той факт, що на таких територіях досі перебувають родини із дітьми, які відмовляються евакуюватися добровільно, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 209 від 7 березня 2023 р. «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 і від 29 липня 2022 р. № 854». Зокрема, названим нормативно-правовим актом внесені зміни до  Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій. Відтепер, з метою захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, обласні військові адміністрації за погодженням з органами військового командування на відповідній території та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану можуть прийняти рішення про проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з їх батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії. 

Зосереджую увагу на тому, що цією постановою не встановлено перелік конкретних територій. Констатуємо, що по кожному конкретному випадку та території рішення прийматиметься обласними військовими адміністраціями за погодженням з органами військового командування на відповідній території та Координаційним штабом з питань проведення обов’язкової евакуації населення в умовах воєнного стану. 

Щодо механізму проведення примусової евакуації дітей: обов’язкова евакуація в примусовий спосіб дітей здійснюється за супроводом одного з батьків, особи, яка їх замінює, або іншого законного представника. Важливо відмітити, що відмова батьків, осіб, які їх замінюють, або інших законних представників від обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії, не допускається.

Незважаючи на внесені зміни в частині примусової евакуації дітей, можна стверджувати, що держава застосовує відповідний механізм у якості крайнього заходу, коли батьки відмовляються добровільно евакуюватися із зони активних бойових дій, чим наражають на суттєву небезпеку дітей. За словами Віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук: «примусова евакуація дітей є додатковим інструментом у межах обов’язкової евакуації, яка наразі діє лише в Донецькій області».

Підсумовуючи, варто зазначити, що запровадження механізму примусової евакуації дітей із зони воєнних дій і збройних конфліктів є дієвим кроком, спрямованим на захист прав дітей в умовах воєнного стану та  має спонукати батьків більш зважено підходити до питання виконання обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування.

0
0

Останні коментарі

Безумовно, у деяких випадках таке рішення допоможе урятувати життя. Але ж воно перетворює Україну на "клондайк" торгівлі та викрадення дітей. Ось живий, актуальний зараз приклад. І яке рішення? https://protocol.ua/ua/kidneping_drg_ta_primusova_evakuatsiya_ditey_shcho_g_ne_tak_u_novomu_zakoni/ https://protocol.ua/ua/praktichna_instruktsiya_kradigki_ditey_odna_zi_stadiy_vidpratsyuvannya_zakonu_vereshchuk/

Додати коментар

Відмінити Опублікувати