11 листопада 2015, 16:18

Податкова лібералізація може полегшити життя бізнесу

Опубліковано в №45 (491)

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

26.10.2015 було зареєстровано проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації». Проект закону передбачає внесення системних і суттєвих правок до тексту всього Податкового кодексу України. Базовими змінами є питання адміністрування податків, зокрема законопроектом пропонується запровадити електронний кабінет платника податків. Теоретично, це значно полегшить бізнесу процес спілкування з фіскальними органами, оскільки всю комунікацію можна буде вести в он-лайн режимі через електронний кабінет (винятком будуть лише документальні перевірки).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


За допомогою електронного кабінету можна буде подавати звітність, отримувати інформацію про стан сплати та нарахування податків, у формі витягу або виписки будуть доступні дані з баз податкової. Також цікавим аспектом є те, що рішення податкових органів можуть бути оскаржені в адміністративному порядку на рівні відповідного підрозділу Міністерства фінансів України. До того ж,передбачається, що буде створена Служба фінансових розслідувань, а підрозділ податкової міліції – ліквідовано.

Однак не слід забувати, що питання запровадження електронного кабінету тягнеться ще з 2013 р. Ініціатива – хороша, але важливо, щоб вона була реалізована, а не стала черговим популістським інструментом у руках законодавця.

Щодо змін у спрощеній системі оподаткування, то для платників 1 та 2 групи єдиного податку базові елементи практично не змінюються, але з'являється прив'язка обсягу доходів до розміру мінімальної заробітної плати. Крім цього, для платників 3 групи передбачається поступове збільшення ставки єдиного податку. Ставка буде збільшуватися раз на рік і до 2018 р. має становити 5% для платників ПДВ та 10% для неплатників ПДВ.

Позитивні зміни передбачаються і в частині ЄСВ, оскільки встановлюється єдина ставка – 20%, і скасовується ЄСВ, який утримується із зарплати співробітників. При цьому самозайняті особи визначають розмір ЄСВ для себе самостійно, але не нижче мінімального. Слід зазначити, що проектом не тільки передбачено зменшення ставки ЄСВ, а й зменшення податку на доходи фізичних осіб, а саме: замість нинішніх 15% і 20% ставка буде 10%.

Цікавим нововведенням є можливість в окремих випадках вести підприємницьку діяльність без реєстрації підприємцем, за умови, що доходи від такої діяльності в рік не повинні перевищувати 250-кратного розміру мінімальної заробітної плати, що станом на сьогодні становить 344 500 грн.

В цілому, законопроект можна сприймати як прогресивний, оскільки проводиться спроба вирішити питання зі зменшенням ЄСВ, що має вплинути на легалізацію заробітної плати. Крім того позитивним моментом є акцент на введенні електронних сервісів та удосконалення процедури адміністративного оскарження рішень податкових органів. Однак, на наш погляд, ложкою дьогтю залишається дворівнева система оскарження податкових рішень. ДФС не може, і це підтверджується статистикою, забезпечити їх об'єктивний розгляд. Нагадаємо, що протягом останніх років рішення на користь платників податків приймалися ДФС у 3-5 випадках зі 100.

Будемо сподіватися, що всі благі наміри виведуть реформування фіскальних органів на позитивні результати для бізнесу, оскільки на цьому етапі про них ще зарано говорити.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати