29 вересня 2021, 15:27

ПЛЕкати один одного по дорозі, щоб не плакати…

Опубліковано в №18 (748)

Олеся Монько
Олеся Монько адвокат АБ «Катерини Ковалевської»

Нові тренди, технології, хвороби та гаджети… І водночас застарілі закони та ті хто їх приймає. Тому вже понад рік молодь, яка відкрита до всього нового, рухається на повній швидкості самокатами та дратує як пішоходів, так і водіїв транспортних засобів.

Власне, ніяких проблем у учасників дорожнього руху з самокатами не виникало, допоки всесвітня пандемія, локдаун та повна зупинка громадського транспорту не перевернули звичну нам картину світу. Саме після цього стало очевидно, що існують 2 способи пересування містом: перший — автомобілем з двогодинними заторами чи таксі на всю зарплату, і другий — велосипедом чи ПЛЕ.

Розбираємося: ПЛЕ (персональний легкий електротранспорт) — це мобільний гаджет з електромотором, створений для пересування. Одним з ключових мінусів такого транспорту є відсутність правового регулювання його використання. Особа, яка рухається на ПЛЕ, — водій чи пішохід? Вона має рухатися тротуаром чи дорогою?

У проєкті Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки окремих категорій учасників дорожнього руху (користувачів персонального легкого електротранспорту, велосипедистів та пішоходів)», який 4 вересня 2021 р. був прийнятий ВРУ у першому читанні, здійснено першу спробу законодавчо врегулювати це питання. Зокрема, цей проєкт передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про дорожній рух».

Відповідно до запропонованих змін, особи, які керують ПЛЕ, мають право їздити по спеціальних велосипедних доріжках, а у разі їх відсутності — по краю проїжджої частини дороги, вулиці чи узбіччю, тобто все ж будуть змушені покинути пішохідні зони та тротуари, до яких вже так встигли звикнути.

Водночас у користувачів ПЛЕ з’являться й обов’язки. Так, вони муситимуть:

  • використовувати технічно справні та належним чином обладнані ПЛЕ, у т.ч. звуковим сигналом та світлоповертачами;
  • під час руху у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги мати увімкнений ліхтар (фару) та виділяти себе за допомогою світлоповертаючих елементів, що закріплюються на зовнішньому одязі або в інший спосіб;
  • рухатися по дорогах і спеціальних велосипедних доріжках попутно з загальним потоком транспортних засобів;
  • не перевозити пасажирів, окрім випадків, коли їх перевезення прямо передбачене конструктивним рішенням виробника персонального легкого електротранспорту;
  • не користуватися під час руху засобами зв’язку, тримаючи їх у руці;
  • не допускати випадків керування персональним легким електротранспортом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

А поки ВРУ повільно та з потугами приймає нові закони, суди йдуть поперед законотворчого процесу та не бояться брати на себе відповідальність, що, звісно, має наслідком неоднозначність судової практики у цій категорії справ.

Зазвичай суди, поліція та міська влада прирівнюють користувачів ПЛЕ до пішоходів, проте 19 квітня 2021 р. Шевченківським районним судом Запоріжжя було постановлено революційне судове рішення. У справі №336/7734/20 особу, котра рухалася самокатом та здійснила наїзд на пішохода, який в результаті отримав тілесні ушкодження, було визнано винною, а самокат у контексті п. 1.10 ПДР України суд вирішив вважати транспортним засобом. Винній особі призначили покарання у вигляді позбавлення волі строком на рік (звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком у рік), і з неї стягнено 127 тис. грн на користь потерпілого.

Як тільки Закон буде прийнятий, користувачі ПЛЕ набудуть правового статусу зі своїми правами та обов’язками. Однак чи виконуватиметься закон на практиці, невідомо.

0
0

Останні коментарі

Як тільки Закон буде прийнятий, користувачі ПЛЕ набудуть правового статусу зі своїми правами та обов’язками.. А зараз в них не має жодного правового статусу? А що вибачте революційного в тому, що самокат - транспортний засіб? Що революційного в рішенні суда м.Запоріжжя? В нас в Україні вже геть всі подуріли якщо очевидні речі (самокат=транспорт) вважаються революційними? Чи Ви не в силах відрізнити "механічний траспортний засіб" від "транспортного засобу"?.. Боже яка божевільня в цій країні

Додати коментар

Відмінити Опублікувати