30 травня 2016, 14:34

Оподаткування пенсій: перспектива скасування

Опубліковано в №22 (520)

Віта Цінчик
Віта Цінчик «Jurimex, ЮК» керівник практики трудового права

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. №71-VІІІ, яким внесено низку змін до норм Податкового кодексу України, зокрема до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України, останній було викладено в новій редакції, що передбачає оподаткування суми пенсій у частині перевищення 3-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року. Ставка податку становила 15% від бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищувала 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року та 20%, якщо база оподаткування (сума пенсії) в календарному місяці перевищувала 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З набранням чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 р.» від 24.12.2015 р. № 909-VIII, з січня поточного року лише змінено ставку податку (15% бази оподаткування у частині перевищення 3-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року).

Проте практика оподаткування пенсій показала, що державна казна від цього належним чином не поповнилась, оскільки в Україні нараховується незначна кількість пенсіонерів, у яких пенсійна виплата перевищувала 10 тис. грн. Водночас, починаючи з січня 2015 р., оподаткування пенсій торкнулось майже 400 тис. пенсіонерів, переважну кількість яких складають пересічні громадяни, які своєю працею заробляли собі на прожиття та здійснювали необхідні відрахування зі своєї заробітної плати до Пенсійного фонду, що призвело до подвійного оподаткування.

Також, необхідно зазначити, що оподаткування пенсій порушує норми Конституції України (далі – КУ) та Закон України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, ст. 22 КУ гарантує, що «при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». Це означає, що держава за жодних обставин (окрім передбачених ст. 64 КУ) не може звузити, зменшити чи скасувати права громадянина, у тому числі право на отримання у повному обсязі призначеної пенсії. Проте, порушуючи зазначену статтю Конституції, оподаткування пенсій поширилось не тільки на майбутніх пенсіонерів (тобто тих, хто набуває відповідного статусу після введення закону в дію), а й на осіб, які вже були пенсіонерами до прийняття закону.   

До того ж наразі спостерігається законодавча колізія, оскільки ч. 4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що пенсії взагалі не підлягають оподаткуванню. З нею ніяк не узгоджуються Закони України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

За таких умов пересічним громадянам доводиться чекати та плекати надію на те, що народні обранці все ж таки проголосують за урядовий законопроект №4542, який 19.05.2016 р. Верховною Радою України прийнято за основу з доопрацюванням у частині оподаткування надвисоких пенсій.

Нагадаємо, Комітет з питань податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій». Члени Комітету на засіданні 18.05.2016 р. розглянули законопроект №4542 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій, поданий Кабінетом Міністрів, а також альтернативні до нього законопроекти за №4542-1, №4542-2, №4542-3, №4542-4, №4542-5, №4542-6 та №2682.

 Законопроектом №4542 передбачається повне звільнення від оподаткування пенсій, включаючи її індексацію, та довічного грошового утримання для всіх категорій пенсіонерів, незалежно від розміру отримуваних пенсій.

Члени Комітету зазначили, що альтернативні законопроекти не пропонують виваженого та прийнятного всіма сторонами соціального діалогу підходу до оподаткування пенсій. Окрім того, вони втручаються у сферу пенсійного забезпечення, що не є предметом відання Комітету.

Народні депутати окремо зазначили, що потребує перегляду рішення стосовно підтримки на попередньому засіданні Комітету законопроекту №4542-4. Адже запропоновані в ньому зміни до низки соціальних законів, які знімають обмеження на виплату пенсій, потребують додаткового розгляду та опрацювання у комплексі з реформою пенсійної системи в країні.

Члени Комітету висловилися за прийняття за основу для подальшого розгляду Верховною Радою України урядового законопроекту №4542.

За наслідками обговорення Комітетом було вирішено скасувати рішення Комітету від 12.05.2016 р. щодо прийняття за основу законопроекту №4542-4, рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу проект Закону №4542 та доопрацювати його до ІІ читання за скороченою процедурою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати