1. Зважаючи на те, що купівельна спроможність знижуватиметься, всі скорочуватимуть витрати там, де це можливо, на які формати бізнесу варто звернути увагу (можливо, допомога шляхом спонсорства, донорства тощо)?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Також, як варіант, бартерні відносини. Однак якщо серйозно, то не виключаю, що після завершення карантинних заходів на юридичний ринок чекає збільшення кількості злиттів та поглинань.
2. Як відбувається оптимізація процесів? Зокрема, які заходи запроваджуються, щоб не допустити скорочення працівників?
Як і скрізь у карантин – оптимізація маркетингових, представницьких та інших корпоративних витрат.
3. Говорять, що як тільки зачиняються одні двері, відчиняються інші. Як можна вивести бізнес на новий рівень у період кризи?
Впевнена, що криза – це не тільки про втрати, але й про можливості. Отже, навіть у такій складній ситуації, як зараз, можна знаходити шляхи для розвитку і трансформацій. Для цього потрібні нестандартні підходи, креативні рішення, максимальна зосередженість та моніторинг поточних обставин.
4. Які переваги для бізнесу принесе перехід в онлайн-режим?
Сумніваюся, що електронні сервіси зможуть «поховати» режим роботи офлайн. Принаймні, це точно не про юридичний бізнес, де конфіденційність є однією з основних цінностей. До того ж особисте спілкування так чи інакше залишається must have для клієнтоорієнтованого бізнесу. Адже юрист – це не тільки фахівець з правових питань, це певною мірою ще й психолог та «надійне плече» для клієнта. Наразі в Ario Law Firm у разі потреби ми проводимо зустрічі з клієнтами (звісно, дотримуючись заходів безпеки здоров’я).
Хоча переваги слід шукати скрізь, цей вимушений період роботи онлайн може посприяти покращенню рівня віддаленої комунікації, що може призвести до економії одного з найцінніших ресурсів – часу, а також розширити можливості ведення бізнесу в регіонах. Для нас в Ario Law Firm зовсім не було труднощів з переведенням на віддалений режим роботи в технічному плані, оскільки про впровадження відповідних сервісів зберігання інформації, командної роботи онлайн ми почали піклуватися ще кілька років тому. Тобто у нас діджиталізація розпочалась ще до того, як це стало мейнстрімом.
5. На Вашу думку, як розгортатиметься ситуація на ринку юридичних послуг після закінчення карантину?
Чи зазнає ринок значних трансформацій? Сумніваюся. Провідні гравці, найімовірніше, зможуть втримати свої позиції, адже загартовані вже не однією економічною кризою в Україні. Сьогодні всі мають можливість застосувати свою «виграшну стратегію» та продемонструвати ринку і клієнтам, як боротися та перемагати в непростих обставинах.
Як я вже зазначала, слід очікувати, що на юридичному ринку побільшає M&A-угод. Щоб вижити та розвиватися для деяких компаній необхідним стане об’єднання. Водночас незмінною складовою успіху юридичних команд залишиться фаховість, експертність та досвід. Чи зміняться підходи у наданні юридичних послуг? Певною мірою. Це стосується вже зазначеного режиму роботи онлайн. Відповідно, варто чекати на більш активний розвиток LegalTech в Україні.