Чим займається GR-менеджер
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Government relations (GR, взаємодія з владою) вже не перший рік є питанням, якому в Україні приділяється значна увага. Все частіше можемо чути в публічному просторі про важливість побудови відносин бізнесу чи громадського сектору з владою для впливу на її порядок денний.
Варто зазначити, що бізнес постійно намагається інформувати владу про наявні проблеми, потреби тих чи інших галузей економіки та впливає на неї у певний спосіб. Потужний же вплив неурядових організацій в Україні, як на мене, почався після Революції Гідності.
GR менеджер - професіонал, який будує комунікацію бізнесу, громадського об'єднання та влади для того, щоб вони були почуті, а їхні потреби враховані при ухваленні тих чи інших управлінських рішень. Такий фахівець, передовсім, повинен мати бездоганну ділову репутацію. А серед його ключових компетенцій є: формування іміджу організації, яку він представляє, серед органів влади; надання консультацій щодо ризиків прийняття тих чи інших владних рішень; пошук шляхів розвитку взаємовідносин, вигідних для бізнесу та держави; моніторинг змін у законодавстві та підготовка тих чи інших проєктів актів тощо.
Інструменти
Працюючи на досягнення результатів, варто виважено підходити до обрання інструментів роботи. Вважаю, що у роботі GR-менеджера надзвичайно важливими є прозорість та дотримання етичних стандартів комунікації з представниками органів влади.
У громадському секторі використовують такі інструменти для роботи:
1. Підготовка пропозицій до законодавства. Консолідація зусиль стейкхолдерів для комплексного і якісного реформування правової системи та державних органів є надзвичайно важливою.
2. Досвід свідчить, що для успішної адвокації ініціатив громадським організаціям варто комунікувати про необхідність змін законодавства не лише на національному рівні, а й інформувати міжнародні організації про проблематику чи пропозиції щодо її вирішення.
3. Надання публічних позицій організації. Зазвичай у таких документах висвітлюється інформація щодо ризиків, недоліків або переваг певного рішення або проєкту документа. Крім того, можуть наводитися пропозиції щодо його вдосконалення.
4. Делегування представників до громадських рад і робочих груп при органах влади. Такий механізм має як свої переваги, так і недоліки. Зокрема, якщо напрацюванням консультативно-дорадчого органу чи робочої групи приділяється увага і вони використовуються у подальшій роботі органу влади, така діяльність може бути результативнішою.
5. Проведення експертних досліджень. Незаангажована експертна позиція є важливою для підготовки та впровадження змін. Відтак, експерти Асоціації за підтримки проєктів міжнародної технічної допомоги провели низку досліджень, зокрема, з питань моніторингу Громадської ради доброчесності, Вищої ради правосуддя й інших питань.
6. Проведення публічних обговорень. Асоціація правників України систематично проводить обговорення з залученням представників парламенту, уряду та профільних відомств. Важливо робити акцент на регіональному представництві під час таких заходів для розуміння, як той чи інший механізм працює не тільки у столиці, а й в областях України.
Кейси
Історія знає чимало яскравих прикладів взаємодії влади та бізнесу. Зокрема, Генрі Форд в автобіографічній праці «Моє життя та робота» писав, що він вперше й востаннє використав авторитет його компанії для впливу на владу. Кожен із дилерів компанії телеграфував представнику в конгресі щодо підтримки Акта про птахів Вікса-Макліна. Документом передбачалося створення заповідників для перелітних птахів. Конгрес прийняв документ.
Асоціація правників України мала активну адвокаційну кампанію проти законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» (реєстр. №1008). Окремі пропозиції до проєкту були враховані парламентом. Ми проводили активну роботу для популяризації конкурсів на суддівські посади, у тому числі до Верховного Суду і Вищого антикорупційного суду щодо долучення доброчесних правників до конкурсів, були організовані публічні обговорення і надано пропозиції для удосконалення діяльності Громадської ради доброчесності та Вищої ради правосуддя.
У 2019 р. Асоціація підготувала 42 законодавчі ініціативи, висловила 9 публічних позицій, провела ряд дискусій з питань проєктів законів, актуальних проблем правозастосування, розвитку правничої професії і захисту прав правників.
За 8 місяців 2020 р. Асоціація правників України вже висловила 11 публічних позицій з питань судової реформи, реформи виконавчого провадження, а також рекомендації щодо повноцінного запровадження електронного правосуддя в Україні тощо. Було передано уповноваженим органам влади більше 20 позицій від галузевих комітетів з питань змін до законодавства (конституційного, конкуренційного, сімейного, з питань нерухомості і будівництва тощо).
(для перегляду натисніть на зображення)