22 березня 2021, 15:20

E-docs для суду. Президент ініціює законопроект про електронний обіг документів у кримінальному процесі

Іван Цермолонський
Іван Цермолонський «IBC Legal Services» юрист

Президент України Володимир Зеленський подав на розгляд до Верховної Ради як невідкладний проєкт закону №5246, що дасть змогу запровадити електронну систему взаємодії між учасниками кримінального процесу. У разі ухвалення законопроекту «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування» правовий статус паперових та електронних документів у кримінальному процесі буде однаковий.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У першу чергу варто відзначити, що цей законопроект не є абсолютно новим у сфері впровадження в діяльність прокурорів та слідчих (дізнавачів) інформаційно-телекомунікаційних систем — він є логічним продовженням започаткованої ще у 2019 р. інформатизації процесуальної діяльності. Так, 28.09.2018 р. Генеральною прокуратурою України був виданий наказ №266, яким в органах прокуратури було впроваджено інформаційну систему «Система електронного документо обігу органів прокуратури України» (далі — ІС «СЕД»). Як наслідок, ведення діловодства в частині реєстрації та опрацювання вхідних, вихідних та внутрішніх документів з 01.01.2019 р. в органах прокуратури було забезпечене в ІС «СЕД». Наразі вказаний законопроект спрямований на розширення інформатизації процесуальної діяльності органів досудового розслідування та прокуратури, зважаючи, що в Україні уже давно назріла необхідність удосконалення порядку кримінального провадження шляхом внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України.

Законопроектом, зокрема, передбачається:

• функціональне призначення інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування;

• надання доступу до матеріалів, які зберігаються в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування;

• можливість інтеграції інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування з іншими інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними системами у випадках, передбачених законом.

Прийняття такого закону створить правові підстави для запровадження і функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, зберігання в ній інформації кримінального провадження та зменшення обсягу паперового документообігу в органах досудового розслідування. Перехід до електронної форми усіх процесуальних документів (протоколів, повідомлень, викликів, постанов, повідомлень про підозру, обвинувальних актів тощо) сприятиме зменшенню строків підготовки і виконання документів та кількості рутинних операцій, прискоренню руху документів та їх своєчасному розгляду уповноваженими особами, забезпеченню ефективного контролю за виконанням завдань і прийняттям відповідних рішень, підвищенню ефективності роботи окремих посадових осіб, забезпеченню прозорої та оперативної взаємодії учасників досудового розслідування й істотній економії часу. На практиці це істотно «дисциплінує» роботу слідчих (дізнавачів) і прокурорів, а також налагодить ефективний контроль за їх діяльністю.

Зокрема, така процедура унеможливить існуюче на практиці «свавілля» слідчих (дізнавачів) та прокурорів у здійсненні ними своєї діяльності в рамках кримінального провадження та приведе її у відповідність до закону. Запровадження електронного кримінального провадження в нинішніх умовах — не просто перспективний, а й необхідний напрям протидії незаконному кримінальному переслідуванню.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати