02 лютого 2023, 13:45

Як підготуватися до успішного складання адвокатського іспиту

Володимир Іванов
Володимир Іванов Директор компанії ActiveLex

Починаючи з Давньої Греції та Давнього Риму, адвокатські послуги завжди мали попит та жодним чином не страждали від технологічного прогресу. Навіть сучасні розробки штучного інтелекту не загрожують існуванню адвокатури, оскільки адвокат — це не лише людина, яка добре пам'ятає тексти законів та вміє їх вдало підібрати до проблемної ситуації клієнта. Бути адвокатом — мистецтво, творчість, здатність імпровізувати, гарно виступати в суді та вміти переконувати. 

Отже, адвокатура — це стабільність та гарантована наявність попиту. Доказом популярності та престижу адвокатської професії є рейтинги вступних кампаній: у 2019 році набрано 50 тис. студентів на юридичні спеціальності, у 2021-му — 68 тис. Це друга найбільш популярна спеціальність в Україні. 

Випускники вишів з дипломом правника можуть обирати з низки спеціальностей, адже юрист — широкопрофільний фахівець у сфері права. Зокрема, такий спеціаліст може працювати юрисконсультом, тобто бути постійним консультантом на підприємстві чи в установі з практичних питань права та захищати їхні інтереси в судах або інших інстанціях. 

Серед правників досить популярною також є професія нотаріуса. Такі фахівці посвідчують договори, доручення, різні права та факти, складають заповіти тощо. Юристи також можуть йти у царину суддівства та прокуратури. Це доволі непрості сфери, кар'єра в яких вимагає неабияких зусиль та тривалого напрацювання досвіду й репутації.

Однією із найбільш затребуваних юридичних професій є адвокат. Одна з вагомих причин, чому правники хочуть стати саме адвокатами — це те, що за законом України тільки людина з адвокатською ліцензією може представляти інтереси свого клієнта у суді. За законодавством, адвокатом може стати громадянин України з вищою юридичною освітою та стажем роботи у галузі права не менше двох років. Якщо ці умови виконуються, то наступний етап — складання кваліфікаційного адвокатського іспиту.

За даними сайту Національної Асоціації Адвокатів України лише у 2022 році успішно склали іспит та отримали свідоцтва адвокатів 749 осіб. А загальна кількість чинних сьогодні адвокатів в Україні — близько 45 тис. осіб.

На цьому ж ресурсі можна побачити, що далеко не всі претенденти склали іспит, тобто це не проста формальність із завідомо успішним результатом — це тривалий процес, який вимагає серйозної підготовки.

Власне у матеріалі більш детально розглянемо найпопулярніші способи підготовки до іспиту. Їхні плюси та мінуси. Щоб кожен міг обрати найкомфортніший саме для себе. 

  • Класичне штудіювання підручників та збірок законів. Це досить звичний спосіб навчання для багатьох з нас ще з часів університету. Безперечно, сьогодні існує багато електронних та аудіокнижок, проте в аналогових носіїв є свої переваги. Насамперед користуватися паперовою книгою можна всюди незалежно від наявності інтернету чи відсотку заряду на телефоні. 

У друкованих підручниках можна робити нотатки в зручному форматі, а також легко повертатися до раніше відмічених частин тексту. А ще психологи стверджують, що чим більше каналів отримання інформації ми залучаємо, тим швидше та краще ми запам’ятовуємо: під час читання паперових книжок людина сприймає інформацію очима, а також підключає відчуття дотику та дрібну моторику.

  • Курси та лекції. Ще один варіант підготовки — піти на курси. Подібні лекції є при багатьох юридичних академіях та асоціаціях. Такий варіант обирають, зокрема, ті, кому важливо себе дисциплінувати навчатися заздалегідь складеним розкладом. Перевага курсів — це завжди живе спілкування, там можна поставити питання викладачу чи колегам. А ще відвідування курсів дає можливість встановити нові контакти в професійній сфері, що в правничій діяльності конче необхідна річ.
  • Індивідуальні уроки. Майбутні адвокати можуть також звернутися до колег, які вже склали адвокатський іспит — а відтак мають досвід і підготовки до нього, і самого процесу екзаменування. Безперечною перевагою такого способу підготовки є те, що студент отримує виключно потрібну, вибрану інформацію. 

Проте вартість годинної консультації ліцензованого адвоката може становити від 2000 грн і більше. До того ж для якісної підготовки однієї-двох зустрічей точно недостатньо.

  • Спеціалізовані платформи та програми. Говорячи про сучасні та інтерактивні способи підготовки до кваліфікаційного іспиту, варто згадати й онлайн-програми. 

Навчання онлайн стає все популярнішим, адже в нього є свої переваги. Придбавши подібну програму, навчатися можна у зручний час. Навчальні інфопродукти часто містять активні гіперпосилання на правові норми, кейси судової практики, пов'язаної з усіма правовими позиціями Верховного Суду. На таких платформах також можна завантажити зразки юридичних документів.

Як приклад, на платформі LEX.Адвокатський Іспит зібрані відповіді на питання іспиту. Тож це значно спрощує розуміння самої структури навчання. 

У кожного способу навчатися – онлайн чи офлайн, самостійно чи в групі – є свої переваги та недоліки. Тож тут важливо першочергово орієнтуватися на власні потреби. До того ж навчання з класичною книжкою можна сміливо комбінувати з LegalTech платформами або курсами тощо. 

Насправді досвід складання кваліфікаційного іспиту на адвокатську діяльність є дуже різний. Дехто після іспиту каже прямо: «Добре, що все закінчилося успішно, але я хочу забути це, як страшний сон». Хтось радить починати підготовку заздалегідь – за рік, а то й раніше, щоб спробувати різні способи навчання та обрати найбільш комфортний.

У будь-якому разі адвокати, які вже пройшли цей шлях та отримали свідоцтво, радять запастися терпінням та не відмовлятися від планів щодо адвокатської діяльності. Сьогоднішні технології, література, велика кількість експертних матеріалів роблять підготовку цікавою, а дисципліна та логіка допомагають в цьому процесі. І нехай професійних адвокатів в Україні стає більше.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати